Skip to content

Kas pakelia 10 kartų sunkesnį svorį už save?

MI informacija

Balandis – laikas, kai sodiname medelius, sėjame ankstyvąsias lauko daržoves, aprenkame senus lapus, purename žemę. Besidarbuojantys tiek darže, tie sode susiduria su skruzdėlėmis. Vieniems šie maži padarėliai – priešas, kitiems – draugas.Skruzdėlės – imperijų statytojos, galinčios refleksiškai pakelti 10 kartų už save sunkesnį svorį. Jų kolonijose aptinkama iki šimto „kambarių“, kuriuose vabzdžiai sandėliuoja sėklas, džiovintus vabzdžius, augina lėliukes ir lervas, deda kiaušinėlius, laidoja savo gentainius. Skruzdėlių motinėlė per parą padeda iki 40 tūkst. kiaušinėlių – milžiniškos kolonijos gali pridaryti žalos tiek sodininkams, tiek individualių namų gyventojams“.

Iškeltos trinkelės, nebedygstantys pasėliai

Skruzdėlės – aktyvūs, bendruomenėse gyvenantys vabzdžiai. Nuolat statydamos, plėsdamos savo namus jos gali iškelti augalus, veją, trinkeles, kenkti sodo augalams, ardyti dirvožemį.Po žiemos miego skruzdėlės „remontuoja“ savo karalystę, taip išrausdamos žemę, iškeldamos pasėlius, ardydamos reljefą. Be to, dėl skruzdėlių draugystės su amarais kenčia vaismedžiai, vaiskrūmiai ir dekoratyviniai augalai. Sodo skruzdėlės gardžiuojasi amarų išskyromis – šį maisto šaltinį jos itin saugo, perneša amarus ant obelų, trešnių, slyvų, serbentų gležnų lapų, kurių sultimis šie maitinasi, išskirdami saldų ir lipnų skystį.

Skruzdėlės – sanitarės

Kita vertus, reikėtų nepamiršti, kad skruzdėlės yra gamtos  sanitarai, sunaikinantys  nemažai žalingų vabzdžių.Skruzdėlių kolonijose maistu rūpinasi – skruzdėlės darbininkės. Beje, visos darbininkės yra moteriškos lyties atstovės, statančios-plečiančios „namus“, saugančios savo bendruomenę nuo priešiškų nariuotakojų ir dvikojų.

Jei skruzdėlė priešas…

Jei draugas, tapo priešu, reikia imtis naikinimo priemonių.Naikinant skruzdėles svarbiausia paveikti ne pavienius jų būrius, o stengtis išnaikinti visą nepageidautiną koloniją. Tikslas – sunaikinti motinėlę. Karštas vanduo, pilamas į skruzdėlių urvelius, chemikalai, kuriais purškiama žemė, boro rūgštis ar kt. liaudies būdai, tikėtina, bus neefektyvūs. Svarbu rasti šių vabzdžių takus ir „pasiūlyti“ darbininkėms jauką, kurį nugabentų motinėlei. Žuvus motinėlei – išnyks ir skruzdėlynas.

Švara namuose

Gyventojus skruzdėlės vargina ne tik sode, darže, bet ir namuose. Į namus vabzdžiai užklysta ieškodami saldaus maisto.Radusios tinkamo joms maisto gyventojų namuose, skruzdėlės palieka  savo kvapų  pėdsaką iki lizdų, kad kitos skruzdėlės galėtų ateiti iki maisto šaltinio, tad labai svarbu maistą laikyti nepasiekiamose vietose. Be to, patariama nuolat rūpintis virtuvės ir kitų patalpų švara – kruopščiai nuvalyti maisto ruošimui naudojamus paviršius, išvalyti trupinius ant grindų ir kitų paviršių. Taip pat svarbu tinkamai laikyti šiukšles tiek namuose, tiek lauke.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje