Skip to content

Kai pritrūksta pinigų rogutėms

Sekmadienį Lietuva atšventė Tėvo dieną.

Beje, kadaise Tėvo diena buvo minima žiemą. Taip vadindavo dieną, kai tėvus rogutėmis išveždavo į mišką. Bet čia tik tarp kitko.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė irgi paragino pasveikinti tėvus. Šiaip jau man atrodo, kad mūsų prezidentė tėvus, kitaip tariant, vyresniuosius, žodžiais labai myli.

Įrodymų reikia? Prašom. Dabar politikai suskubo mažinti PVM maisto produktams. Girdi, kad žmonės į Lenkiją produktų nevažinėtų.

O kokios gražios diskusijos prasidėjo: vieni sako, kad PVM reikėtų visiems maisto produktams sumažinti, kiti – kad užtektų tik mėsai (kažkokiai, nebeatsimenu, bet tai gal nesvarbu), treti, kurie su kokiu nors bizniuku susiję, konkrečiai imkim – su žuvų auginimu tvenkiniuose, panoro, kad PVM dar ir šviežiai žuviai būtų sumažintas.

Žodžiu, kiekvienas antklodę į save tempia. Tai tarsi įrodymas, kad PVM sumažinimas visų pirma būtų naudingas verslininkams, o tik paskui žmonėms. Tarsi užmirštama, kad PVM buvo mažintas viešbučiams, žadant, kad sumažės kainos, o jos ne tik nesumažėjo, bet net dar labiau padidėjo.

Nenuostabu: kai užmiršti naudinga, užmiršti tiesiog privaloma. Tiesa, premjeras Algirdas Butkevičius gąsdina verslininkus: jeigu kainos nesumažės, PVM vėl bus padidintas. Tikrai bus vėl padidintas, tvirtina Premjeras.

Bet – čia kai kas gali pamaišyti. Kas garantuos, kad po Seimo rinkimų, o iki jų ir pusmečio neliko, Seime ir Vyriausybėje sėdės tie patys? Juk norinčių į šiltas vietas daug. Ir dar nežinoma, kiek kyšininkų iki rinkimų bus pagauta, kurios partijos bus sutvarkytos, o kurioms – leista pailsėti iki kitų rinkimų.

Matyt, Prezidentė apie tai pagalvojo, todėl pasakė, kad ne PVM reikėtų mažinti, o neapmokestinamą minimumą didinti. Tada, veikiausiai pagalvojo Prezidentė, kiekvienas gaunantis algą, tos algos daugiau gautų, nes viskas eitų žmogui.

Na, ne visai teisinga būtų sakyti, kad viskas eitų žmogui. Dalį mokesčių ir darbdavys sumoka, todėl ir darbdaviui toks mokesčių palengvinimas būtų naudingas.

Bet vieno dalyko Prezidentei jos patarėjos (vienos moteriškės toje Prezidentūroje, kur lygių teisių ir dar lygesnių galimybių inspektoriai žiūri?) nepasakė. Pačiai Prezidentei tai galėjo ir neateiti į galvą, ji dar ne pensininkė ir gal nežino, kad pensininkai mokesčių nuo savo pensijų nemoka.

Taigi jeigu PVM būtų maisto produktams sumažintas, gal pensininkams ir būtų šioks toks palengvinimas. O jeigu padidintos neapmokestinamos pajamos – pensininkai iš to gaus špygą. Tad jeigu koks nors politikas savo programoje žada, kad atėjęs į valdžią padidins neapmokestinamas pajamas – nė vienam pensininkui už tokį balsuoti neverta.

Beje, neverta tikėti, ir kai toks politikas žada ir pensijas padidinti: iš mokesčių pinigų bus surinkta mažiau, nebus iš ko ir pensijas didinti.

Tokių pasiūlymų autoriai pensininkų, kitaip tariant, tėvų nemyli. Čia toks pastebėjimas Tėvo dienos proga.

O girdėjau kalbant, kad Tėvo diena į vasarą buvo perkelta tada, kai žmonėms nebeliko pinigų rogutėms nusipirkti. Girdi, jeigu negalima rogučių tradicijų laikytis, tai bent reikia, kad švęsti šilčiau būtų.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje