Vieno daugiabučio Kauno gyventojai skundžiasi, kad jų namus užpuolė tarakonai – byra nuo lubų, lipa sienomis, užuolaidomis. Namuose visą laiką palaikoma švara, šeima augina mažą vaiką, laukia tuoj gimsiančio antro. Tarakonus bandė naikinti klijais, želė pagrindo nuodais, purškė cheminėmis priemonėmis, tačiau vabzdžiai neišnyksta – šalia gyvena netvarkingi kaimynai. Kenkėjų kontrolės ekspertas tikina, kad kaimynų nepasirinksi, bet tarakonus išnaikinti įmanoma.
Kasmet vasaros pradžioje kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ sulaukia kelis kartus daugiau nusiskundimų dėl tarakonų nei įprastai. Šiluma, drėgmė ir maisto likučiai – pagrindinės sąlygos veistis ūsuotiesiems kenkėjams.
„Vasarą žmonės atostogauja – išvykdami uždaro langus, pamiršta nuo stalų pašalinti maisto likučius, išnešti šiukšles. Po poilsio grįžęs namo nė vienas atostogautojas nesitiki rasti naujų gyventojų. Rudos ar juodos spalvos pusantro-trijų centimetrų ilgio vabzdžiai, išnaros, nemalonus priplėkęs kvapas – tai požymiai, perspėjantys, kad namuose yra tarakonų. Jei patalpoje pastebėjote vieną tarakoną, tikėtina, kad aplinkui šmirinėja dar 30–50 šių vabzdžių“, – pasakoja kenkėjų kontrolės ekspertų „Dezinfa“ biologas Liutauras Grigaliūnas.
Tarakonai bėga iš tvarkingų namų
Švara – tarakonų priešas. Būna, gyventojai tikina, kad namuose palaiko nuolatinę tvarką: plauna grindis, siurbia, valo dulkes, tačiau tarakonų tik daugėja.
„Kovojant su tarakonais įprastinės tvarkos nepakanka – patalpoje negali likti nė menkiausio maisto gabaliuko ar šiukšlės atraižėlės, vadinasi, reikia atitraukti visas spinteles, viryklę, šaldytuvą ir kitus prietaisus bei baldus, nuvalyti sienas ir kitus paviršius, išvalyti ventiliacijos angas, plyšius tarp grindų ir kt. Aplinka turi būti švarinama nuolat“, – tikina biologas.
Mitas, kad tarakonai neišnaikinami
Vis dar egzistuoja nuomonė, kad tarakonų apskritai neįmanoma išnaikinti, tačiau taip nėra. Tiesiog labai svarbu puikiai išmanyti kenkėjų biologiją ir turėti tam tikrų įgūdžių.
Stojant į kovą su tarakonais, svarbu atkreipti dėmesį, kokios naikinimo priemonės naudojamos. Anksčiau buvo įprasta reguliariai išvykti iš namų, išpurkšti patalpas cheminėmis medžiagomis ir laukti, kol aplinkoje esantys pavieniai tarakonai nustips. Tačiau dabar viskas paprasčiau: tarakonų naikinimui naudojamos priemonės yra efektyvesnės ir nepavojingos žmogaus sveikatai, nekelia toksinio poveikio – naikinimo metu gyventojams nereikia palikti būsto.
Ką daryti, jei tarakonai atkeliauja iš kaimynų?
Tarakonai – sparčiai besidauginantys ir migruojantys vabzdžiai. Dažnas atvejis, kai nuo aplaidžių kaimynų kenčia visas namas. Priverstinis naikinimas draudžiamas, tačiau nuo gretimose patalpose gyvenančių tarakonų galima apsisaugoti.
Svarbu užsandarinti visas vabzdžių patekimo angas: plyšius, esančius sienose, prie grindų, aplink grindjuostes, po durimis, aplink vamzdžius, elektros lizdus. Ant ventiliacijos angų patariama pritvirtinti tinklelius. Taip pat svarbu namuose nelaikyti senų dėžių, popieriaus, pirkinių maišelių. Be to, maistą, vandenį ir gyvūnų ėdalą patariama laikyti sandariose talpose. Prie sienų galima pastatyti lipnius kartoninius namelius, kurie signalizuos, ar į namus neužklydo kenkėjai.
Kriminalai
Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!