Skip to content

Astravo AE darbai pristabdyti

MI informacija

Mes jau rašėme apie liepos 10 d. incidentą Astravo AE. Netoli Lietuvos statomos atominės elektrinės (iki Lietuvos sienos apie 20 km, iki Vilniaus – 50 km, iki Ignalinos – apie 80 km) pirmojo bloko reaktoriaus korpuso montavimo darbai po neeilinės situacijos buvo pristabdyti, o kiti darbai tęsiami pagal tvarkaraštį, pranešė Baltarusija. „Šiuo metu vykdomi daugiau kaip 110 objektų statybos ir montavimo darbai, jie atliekami eiline tvarka. Pristabdytas tik reaktoriaus korpuso montavimas. Tokį sprendimą užsakovas ir reguliavimo institucija priėmė tuoj po neeilinės situacijos“, – pareiškė valstybinė naujienų agentūra „Belta“. Kalbant apie galimus tolesnius veiksmus, pažymėta, jog „įmanomi tik du scenarijai: arba naudoti esamą korpusą, pirma patvirtinus jo medžiagų saugumą, arba jį pakeisti“.

Baltarusijos AE, kurioje bus įrengti du 1200 MW reaktoriai, statoma Gardino srities Astravo rajone. „Dabar savo žodį turi tarti specialistai. Mes visų pirma vadovaujamės būtinybe absoliučiai užtikrinti AE saugumą. Tuoj po incidento Baltarusija pareikalavo, kad generalinis rangovas pateiktų visą būtiną medžiagą.  Generalinis rangovas pasirūpino, kad būtų atlikti būtini techniniai patikrinimai reaktoriaus korpuso būklei įvertinti. Informacija buvo pateikta ir tebeteikiama mūsų specialistams. Ji šiuo metu nagrinėjama“, – sakė Baltarusijos energetikos viceministras.

Generalinis rangovas esą teigia, jog pažeistas tik reaktoriaus korpuso paviršiaus dažų sluoksnis, yra žymų, kurias paliko tvirtinamieji įtaisai. Rusijos pusė atliko išsamesnę metalo ir reaktoriaus korpuso būklės analizę, kaltieji jau nubausti. Baltarusijos AE bus įrengti du 1200 MW reaktoriai. Projekto užsakovas – respublikinė unitarinė įmonė „Belorusskaya AES“, o projekto gen. rangovas – Rusijos „Atomstroieksport“. Lietuvos energetikos ministras Rokas Masiulis įsitikinęs, kad kol nebus atlikta nepriklausoma ir išsami reaktoriaus korpuso būklės analizė, tol negali būti tęsiami reaktoriaus montavimo darbai. Galimi korpuso trūkiai ar kiti defektai privalo būti ištirti ultragarsu. Ekspertai turėtų nustatyti, ar incidento metu nukrito tik išorinis korpusas, ar jame taip pat buvo ir vidinės reaktoriaus konstrukcijos. Jei nukrito tik metalinis cilindras be vidinių reaktoriaus konstrukcijų, galimi korpuso trūkiai ar kiti defektai privalo būti ištirti ultragarsu. Kitu atveju, jei kritimo metu korpuse buvo ir vidinės konstrukcijos, galėjo būti pažeista reaktoriaus geometrija. Todėl atsiranda tikimybė, kad ateityje veikiant reaktoriui, ir jame dalijantis branduoliams, netolygiai išsiskirs energija, arba nebus tolygus šilumos nuvedimas. Dėl to tam tikrose srityse susidarys aukštesnė temperatūra, nenumatyta reaktoriaus techninėse charakteristikose. Tai gali privesti prie reaktoriaus aktyviosios zonos pažeidimų, kas gali sukelti rimtą avariją. Šiuo atveju šis korpusas negali būti naudojamas – būtinas naujas įrenginys. „Tam, kad būtų išsklaidytos visos abejonės, toks tyrimas privalo būti nešališkas, todėl baltarusių pusė turėtų pasikviesti kuo daugiau nepriklausomų ekspertų ir institucijų“, – sakė R. Masiulis.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here