Skip to content

Baltarusija apkaltino incidento Ignalinos atominėje slėpimu

MI informacija

Nors Baltarusijos valdžia ir pripažino, kad liepos 10-ąją Astravo atominėje elektrinėje (AE) įvyko pavojingas incidentas, tačiau nepraleido progos įgelti Lietuvai. Baltarusijos energetikos viceministras rugpjūčio 1-ąją, bendraudamas su žurnalistais, viešai apkaltino Lietuvą, esą ši nuo kaimynų nuslėpė pavojingą incidentą 2010 m. Ignalinos AE. Mūsiškiai neneigia, kad baltarusių apie tai neinformavo. Lietuva kaltina Baltarusiją, kad ši nesilaiko taisyklių ir bando nuslėpti incidentus, nieko nepraneša oficialiai, tačiau Baltarusijos energetikos viceministras dabar tuo pačiu apkaltino Lietuvą, kad ši 2010 m. neinformavo jų apie pavojingą incidentą. „Lietuva pati pažeidė TATENA konvenciją“, – sakė viceministras, turėdamas omenyje 6 metų senumo įvykį.

Kas nutiko 2010 m. jau išjungtoje Ignalinos atominėje elektrinėje? Tuo metu buvo pranešta, kad spalio 5 d., vykdant reaktoriaus korpuso valymo darbus, viename iš komponentų įvyko išsihermetizavimas. Jo metu nutekėjo dezaktyvavimui naudojami cheminiai reagentai (azoto rūgštis ir kalio permanganatas). Kitaip tariant, vyko praplovimo reaktoriaus korpuse darbai, trūko vamzdis, ir išsiliejo skystis. Tačiau jis bei radioaktyviaisiais nuklidais užterštos medžiagos už atominės ribų nepateko, o radiacinis lygis neviršijo normų, buvo skelbta pranešime. Beje, ties pranešimu spaudai apie įvykį įrašyta spalio 5 d. Pranešimai spaudai verčiami ir į anglų bei rusų kalbas. O Baltarusijos energetikos ministerija apie incidentą Astravo atominėje elektrinėje pranešė praėjus dviem savaitėms.

„Mes informaciją pateikėme VATESI, o jau ji pati sprendė“, – sakė tuomet Ignalinos AE Komunikacijos vadove dirbusi Daiva Rimašauskaitė. VATESI pagal incidento pavojingumo lygį sprendžia, ar būtina informuoti kaimynines šalis. O chemikalų išsiliejimas esą nebuvo toks pavojingas, kad būtinai apie tai pranešti. Tačiau tuo yra abejojančių ir pačioje Lietuvoje. Buvęs Ignalinos atominės elektrinės darbuotojas, dabar Visagino tarybos narys Olegas Davidiukas tvirtino, kad visuomenė iš tiesų nebuvo supažindinta su tikruoju avarijos mastu. „Išsipylė 500 m3 radioaktyvaus skysčio iš trūkusio vamzdžio. Darbuotojai skystį sėmė kibirais, kastuvais“, – pasakojo O. Davidiukas. Beje, pranešime spaudai apie incidentą neužsimenama, kiek išsiliejo skysčio. „Jei Baltarusijos atominėje įvyktų kažkas panašaus, lietuviai baltarusius „suvalgytų“, – pajuokavo tarybos narys. O. Davidiukas. Jis mano, kad tikrąją informaciją buvo mėginama slėpti. „Metodas tiek Baltarusijoje, tiek Lietuvoje – panašus. Gal tai dar liko iš sovietinių laikų, kai buvo nuslepiama incidentai arba bandyta juos sumenkinti. Laimei, niekas tada nenukentėjo“, – pasakojo buvęs atominės elektrinės darbuotojas.

Tačiau jo žodžius apie nuslėptą incidentą paneigia spalio 26 d. išviešintas komentaras apie įvykį. Ten jau plačiau rašoma, kas įvyko Ignalinos atominėje elektrinėje spalio 5 d. Beje, atominės elektrinės vadovybė buvo priversta plačiau komentuoti po to, kai klausimais užpylė šalies žiniasklaida. Baltarusijos pusė teigia, kad ji apie incidentą liepos 10 d. irgi neprivalėjo informuoti Lietuvos, nes nebuvo jokių radioaktyvių medžiagų nutekėjimo. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here