Skip to content

Lietuva – ne Amerika

Po to, kai tolimame Žemaitijos kaime girtas vaikinas papjovė policininką, išdrįsusį sutrukdyti jam mušti motiną, vienas aukštas policijos pareigūnas pasakė, kad čia ne Amerika ir policininkai ginklo prieš nusikaltėlius nenaudos.

Na, ginklą prieš nusikaltėlius policija ne vien Amerikoje naudoja. Štai Prancūzijoje policininkai pradėjo nusikaltėlius šaudyti, gal suprasdami, kad humaniški teismai šiaip tų nusikaltėlių ilgam nepasodintų.  

 

Bet tas pareigūnas visiškai teisus, sakydamas, kad Lietuva – tai ne Amerika. Kiek žmonių Ignalinoje ir apylinkėse gali pasigirti, kad gyvena taip, kaip Amerikoje? 

Taigi, gyvename kaip Lietuvoje. Ir ilgai taip gyvensime, dar ir todėl, kad nusikaltėliai pas mus – aukščiau visko, o policininkai… Štai kokį kontrabandininką nušauna – aukščiausia valdžia tuoj pasipiktina, o policininką papjauna – na, visko pasitaiko, tai valdžios manymu, ir gal reikia sakyti, kad toks jų darbas. 

Atvirai sakant, nusibodo kartoti, kad visokie žmogaus teisių gynėjai tik nusikaltėlius gina. Bet štai vėl praėjusią savaitę teismas svarstė vienouž grotų sėdinčio nusikaltėlio – Marijono Taraškevičiaus skundą. Šis pasiskundė, kad jo kameroje nėra kabliuko rankšluosčiui pakabinti, ir pareikalavo iš valstybės 8 tūkstančių eurų kompensacijos už pažeistas teises. 

Šį kartą Lietuvos teismas skundą atmetė. O kaip manote, ką pasakys Europos žmogaus teismas? Bandykite spėti.

O gal kas nors iš tų, kurie nukentėję nuo M. Taraškevičiaus vadovauto, o gal ir tebevadovaujamo nusikalstamo susivienijimo, galėtų paprašyti kokios nors moralinės kompensacijos? Tai, žinoma, nesąmonė, nukentėjusieji – ne tie, kurių teises reikėtų ginti.

Teisės apskritai kažkoks problemiškas dalykas. Štai Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius apkaltintas kažką ėmęs iš Kauno bendrovės „Judex“, ar kažką jai davęs už tai, kad nuslėptų tai, ko niekas nemato, tai yra, kažkokias mikrobus. 

Bendrovė „Judex“ atitinkamai apkaltinta gaminusi koldūnus su kažkokiomis bakterijomis. 

Seimo narys Petras Gražulis – kažkam tarpininkavęs, nes su ta įmone kažkaip susijęs.

Vyriausia valdžia pareikalavo, kad J. Milius būtų atleistas. Bet paaiškėjo, kad atleisti jo negalima, net prokurorai šito nereikalauja, jie net nušalinti jo nereikalauja. Šį kartą kažkaip prisiminta nekaltumo prezumpcija.

Buvo pranešta, kad patikrintus 220 „Judex“ produkcijos mėginių, nieko papildomo, t.y., mikrobų, juose nerasta. Paskui – kad paskutiniame ar priešpaskutiniame vis dėlto rasta, taigi džiaukitės – štai ką J. Milius nuslėpė. 

Ir vėl tyla. J. Miliaus atleisti negalima, P. Gražulis demonstratyviai „Judex“ koldūnus valgo ir kaltina tyrėjus, kad po jų darytos kratos jo kabinete ir Seimo viešbutyje dingo ne tik Seimo nario „juodai dienai“ laikyti pinigai, bet ir koldūnai.

Gal visi kalti. O gal niekas nekaltas. Gal kažkam prireikė J. Miliaus kėdės – kodėl taip energingai reikalaujama, kad atsistatydintų žmogus, kurio kaltė neįrodyta. Rinkimai artėja, reikia pasirūpinti kėdėmis saviškiams.

Beje, dėl koldūnų – gal tyrėjai alkani buvo, išsivirė?

O „Judex“ koldūnų nebegamina. Nieko negamina, verslas sustabdytas. Kas bus, jeigu paaiškės, kad nieko nebuvo? Ogi nieko ir nebus. Nesulauks bendrovė jokio žalos, nei materialinės, nei moralinės, kompensavimo. Nors ji tuos koldūnus į užsienį eksportavo, ir niekas nesiskundė – daugiau nebeeksportuos. Konkurentai vietą užims.

Bet kas toje įmonėje dirba? Ogi paprasti žmogeliai, kurių teisės niekam nerūpi. Čia ne Amerika, čia Lietuva. Visomis prasmėmis. 

Galų gale, policininkai – irgi paprasti žmonės. Tai ne kokie nors kontrabandininkai ar, geriausiu atveju, žudikai. Taip, valdžios manymu, geriausiu atveju.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje