Skip to content

Ignalinoje viešėjo čekų delegacija iš miesto partnerio Prachaticės

Rugsėjo 21–26 d. Ignalinoje lankėsi svečiai iš bendradarbiavimo partnerio Čekijos Prachaticės miesto. Susipažinti su mūsų rajono savivaldybės aktualijomis, švietimo ir kultūros įstaigų veikla atvyko meras Martin Maly, savivaldybės tarybos narė, pagrindinės mokyklos direktorė Lenka Kralova, taip pat miesto valdybos nariai: bibliotekos direktorė Hana Mrazova ir dailininkas, įvairių kultūrinių projektų organizatorius Vaclav Kuneš. Pirmiausia Čekijos delegacija buvo priimta savivaldybėje. Svečius pasveikino meras Henrikas Šiaudinis. Jis džiaugėsi susitikimu, galimybe pristatyti Ignalinos kraštą, aptarti jau 18 metų trunkantį bendradarbiavimą. Meras papasakojo apie savivaldybės veiklą, svarbiausius darbus, atsakė į klausimus.

Prachaticės meras M. Maly Ignalinoje lankėsi prieš trejus metus. Jis pastebėjo, kad miestas ypač pagražėjo ir pasikeitė, taip pat dėkojo už svetingumą ir turiningą programą. Pasakodamas apie Prachaticę jis sakė, kad miestas, kuriame gyvena apie 11 tūkst. žmonių, didžiuojasi savo puikiu senamiesčiu ir tuo, kad visi istoriniai pastatai priklauso savivaldybei. Juose įrengti butai, komercinės patalpos, veikia kultūros ir kitos savivaldybės įstaigos, biurai. Pagrindiniai miesto kultūros židiniai – teatras, kultūros namai, biblioteka, parodų galerija, kino teatras, turizmo, kultūros ir informacijos centras. Taip pat mieste yra trys mokyklos, veikia sporto ir pramogų kompleksas su pirtimis ir vandens pramogų parku. Prachaticė gali pasigirti tuo, kad čia po sostinės Prahos bene  mažiausias nedarbo lygis. Kadangi šalia pasienis su Vokietija ir Austrija, dalis gyventojų važinėja dirbti į Vokietiją. Šalia miesto veikia Vokietijos kapitalo pramonės įmonių. Mero teigimu, jų savivaldybėje nedirba tik tie, kurie kategoriškai nenori dirbti. Apie 1500 gyventojų sulaukę pensinio amžiaus (pensija Čekijoje yra apie 450 Eur). Senjorai, kaip pasakota, labai aktyviai užsiima savanoryste, dalyvauja visuomeninių organizacijų veikloje, turi savo šokių ir dainų kolektyvus ir labai dažnai miestiečiams organizuoja koncertus, kitus renginius.

Kalbėdamas apie savivaldybės įmonių veiklą, meras akcentavo, kad Čekijoje daugelis savivaldybių komunalines paslaugas perka iš privačių įmonių, tačiau tai nepasiteisino – prastėja paslaugų kokybė, išauga jų kainos. Prachaticė turi savo komunalinių paslaugų įmonę. Čekijoje jau daugiau nei prieš dešimtmetį panaikinti rajonai. Funkcijas dalijasi savivalda, kraštas (plg. mūsų apskritis) ir valstybė. Pvz., jų miesto ligoninė yra krašto pavaldume, o visos gaisrinės – valstybės įstaigos. Miestas dar turi didelį pastatą, kurį nuomoja įvairiems privačios praktikos gydytojams. Švietimo sistemoje irgi yra pasiskirstymas: miesto savivaldybė rūpinasi tik darželiais ir pagrindinėmis mokyklomis, o vidurinės mokyklos ir gimnazijos priklauso kraštui. Meras išsamiai pristatė socialinę sistemą, kalbėjo apie investicijas, aptarė savivaldybės ir privataus gyvenamojo būsto klausimus.

Rajono meras H. Šiaudinis pokalbio pabaigoje konstatavo, kad Čekijos valstybė tikrai daug nuveikusi žmonių labui, todėl gyventojai gali jaustis saugūs ir oriai gyventi. Svečiams meras įteikė Ignaliną ir jos kraštą pristatančias dovanas. Apsikeitus suvenyrais, visi susitikimo dalyviai nusifotografavo. Susitikime taip pat dalyvavo miesto seniūnas Valentinas Rumbutis, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Rimanta Vilčinskienė, kiti savivaldybės administracijos atstovai.

Svečiai aplankė kai kurias Ignalinos įstaigas. Jiems labai patiko „Šaltinėlio“ mokykloje, Česlovo Kudabos progimnazijoje, bibliotekoje. Šių įstaigų vadovams meras dovanojo suvenyrų. „Viskas labai gražiai sutvarkyta, šviesu, jauku, kaip ir pas mus…“, – juokavo jie. Bibliotekoje meras  M. Maly pirmiausia susirado čekų autorių knygų ir labai tuo apsidžiaugė, bendravo su darbuotojomis, vartė nuotraukų albumus, istorines knygas. Meras sakė labai domisi istorija, architektūra, kultūros vertybėmis, žino svarbiausius Lietuvos istorijos faktus, gerai prisimena Sausio 13-osios, kaip jis sako, lietuvių revoliucijos, įvykius.

Čekus labai sudomino Ignalinos krašto muziejaus ekspozicijos, senųjų nuotraukų kolekcijos, pasakojimai apie krašto istoriją, sporto pasiekimus. Visi apžiūrėjo bendradarbiavimą pristatantį suvenyrų kampelį, kur surado ir čekiškų dovanų. Meras muziejui dovanojo knygą apie Prachaticę.

Čekai su malonumu apžiūrėjo muziejuje eksponuojamą Nijolės Trinkūnienės parodą, susitiko su autore, apsilankė kultūros ir sporto centro Dailės studijoje. Dailininkas Vaclav Kuneš labai džiaugėsi pažintimi ir pažadėjo kitą vasarą pakviesti N. Trinkūnienę į jo kasmet organizuojamą tarptautinį dailininkų plenerą Čekijoje. Dailininkas dar paprašė atrinkti keletą geriausių Nijolės mokinių darbų, kuriuos jis norėtų panaudoti jaunųjų menininkų kūrybą pristatančiuose leidiniuose.

Kitas viešnagės dienas čekams organizuota ekskursija po Aukštaitijos nacionalinį parką, jie pabuvojo Paliesiaus dvare, „Paukščių kaime“, važiavo į Kryžių kalną, lankėsi Valdovų rūmuose Vilniuje. Atsisveikindami svečiai sakė išsivežantys pačius geriausius įspūdžius, dėkojo už įdomią programą, galimybę susipažinti su Ignalinos kraštu, gerais pasikeitimais, pakeliauti ir pamatyti įspūdingas Lietuvos vietas.

Autorės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje