Skip to content

Klubo „Lelija“ jubiliejų paženklino kūrybos rinktinė

Baltoji vandens lelija – grožio ir tyrumo simbolis. Trys lelijos puikuojasi Ignalinos rajono savivaldybės herbe. Na o prieš trisdešimt metų „Lelija“ pasivadino ir 1986 m. įsikūręs  rajono literatų klubas. Grupelė kurti bandžiusių knygos mylėtojų tada dar labai nedrąsiai susibūrė bendrai veiklai. Per tuos metus keitėsi veidai ir vardai, klubo vadovai, tačiau visus suvienijusi kūrybinė dvasia vedė, augino, stiprino ir drąsino. Spalio 15 dieną į Ignalinos biblioteką suėjo, suvažiavo jau didelis būrys literatų ir svečių, kurie pakviesti  paminėti klubo jubiliejų ir pasidžiaugti nauja kūrybos rinktine „Banguojantys žodžiai“. Šventinis renginys dar paskirtas ir Ignalinos miesto 150-mečiui, kuris įvairiomis progomis prisimenamas visus šiuos metus.

Literatų klubas jaukiai glaudžiasi po rūpestingu bibliotekos sparnu. Todėl bene visi susitikimai, poezijos skaitymai, klubo narių knygų pristatymai  vyksta bibliotekoje ar jos filialuose ir yra neatsiejama bibliotekos veiklos dalis. Klubo kuratorėmis buvo bibliotekininkės Irena Marudina, Laima Andrijauskienė, dabar šio darbo ėmėsi jauna  specialistė  Virginija Mesropian. Keitėsi ir pirmininkai. Klubui vadovavo mokytoja Birutė Menčienė, Agota Rimutė Rimšelienė, Rimutė Skunčikienė, Lina Kovalevskienė. 

Klubo vadovės apžvelgė tris „Lelijos“ gyvavimo dešimtmečius. Prisiminti gražiausi renginiai, kelionės, klubo narių laimėjimai, suskaičiuotos išleistos knygos (37), rajono ir Rytų Lietuvos literatų kūrybos rinktinės (3), pasidžiaugta bendravimu su kaimyninių rajonų klubais. Tylos minute ir eilėmis pagerbti Anapilin išėjusieji: Danutė Daukšienė, Ervinas Vinkleris, Jonas Jadzevičius, Skaistė Šutaitė-Žalnieriūnienė, Onutė Černiauskaitė ir Ignalinoje keletą metų gyvenęs klubo garbės narys Petras Gaulė.

„Smagu, kad šiame skubėjimo ir greito gyvenimo laike jūs vis dar surandate laiko knygai ir kūrybai, džiugu,  kad tiek metų puoselėjate literatų klubo tradicijas, meninį žodį nešate viso rajono žmonėms…“, – sveikindamas klubo narius kalbėjo savivaldybės mero pavaduotojas  Gintautas Kindurys. Visiems literatams jis linkėjo gražių kūrybinių idėjų, sveikatos, prasmingo bendravimo ir vylėsi, jog kultūrinis ir meninis gyvenimas ateityje sulauks ir didesnio valstybės dėmesio. Savivaldybės dovana „Lelijos“ klubui – ekskursija su vaišėmis Paliesiaus dvare.

Lelijiečius pasveikinti atvyko Utenos, Anykščių, Kupiškio, Zarasų rajonų literatų klubų atstovai. Knygų dovanojo Labdaros ir paramos fondo „Baltasis balandis“ vadovė Aldona Širvinskienė. Itin smagiai nusiteikęs buvo kartu su uteniškiais iš „Verdenės“ klubo į šventę atvykęs poetas kraštietis Petras Panavas. Neseniai 83-ojo gimtadienio sulaukęs poetas dalijosi savo prisiminimais, skaitė eiles ir sakė, kad Ignalinoje visada jaučiasi savas.

Šiais metais didele ir gražia dovana visiems literatams ir  skaitytojams buvo bibliotekos projektas „Mano dienoraščio puslapiai“, kurį įgyvendinti ėmėsi klubo nariai, VšĮ „Meno bangos“ vadovai rašytoja Gintarė Adomaitytė ir menotyrininkas Marius Kraptavičius. Šie du žmonės į rajono kultūrinį gyvenimą ir klubo veiklą įnešė gero kūrybinio vėjo, šviesios vilties, nuoširdumo ir paprastumo.  Prisiminti jų organizuoti susitikimai su rašytojais, poetais, leidėjais, besibaigiančios vasaros poezijos skaitymai, rudeniniai neregių kūrybos ir gintariniai muzikos vakarai Ignalinoje, Mielagėnuose. 

Visas veiklas vainikavo svarbiausias literatūrinis įvykis – kūrybos rinktinės išleidimas. Taigi renginio kulminacija ir tapo jos pristatymas. Į salę įvežtas 30-mečio tortas ir kaspinu perrišta dovanų dėžė su taip lauktomis naujosiomis knygomis. Plojimais sutikta Ignalinos rajono literatų kūrybos rinktinė „Banguojantys žodžiai“ (UAB „Utenos indra“, 208 psl.). Joje  spausdinama po keletą 33 kūrėjų prozos ir poezijos kūrinių, šalia jų – krašto gamtos vaizdai, Ignalinos miesto akcentai. Nuotraukų autoriai Algirdas Panavas, Lina Kovalevskienė ir Lina Jakubsevičienė.

Kiekvienam autoriui buvo parodytas išskirtinis dėmesys. Prieš jam įteikiant knygą,  Ignalinos teatro IKI nariai – Rūta, Miglė, Marius ir Eimantas – perskaitydavo to žmogaus eilėraštį ar prozos ištrauką. Išklausytos ir jau Anapilin iškeliavusiųjų knygoje įamžintos mintys – tarsi palikimas, tarsi palinkėjimas.

Knygą redagavusi rašytoja Gintarė Adomaitytė sakė buvusi griežta ir reikli redaktorė. „Norėjau, kad viskas išeitų į gera…“,- tarsi atsiprašydama tų, kuriems gali nepatikti taisymai,  sakė ji. Redaktorės nuomone, labai gerai, kad knygoje sudėta įvairi kūryba: ir labai brandi, jau žinomų autorių, ir ta, kurią galima būtų pavadinti liaudies kūryba. Nemažai tikrai žinomų vardų žmonių, išleidusių ne vieną knygą. Tai Algis Jakštas, Bronius Šablevičius, Nijolė Labuckaitė-Bielinienė, Agota Ramutė Rimšelienė ir,  žinoma, puikus poetas kraštietis Petras Panavas. Pati vyriausia rinktinės viešnia ir autorė – Veronika Varnienė. Savo gyvenimu ir asmenybe žavinti 95-erių metų moteris yra išleidusi tris poezijos ir prisiminimų knygas. Garbaus amžiaus senolė į renginį atvyko kartu su dukra Danute ir labai džiaugėsi iš bibliotekos direktorės Loretos Aleknienės rankų gavusi dar vieną jai brangią knygą.

„Imkite į rankas šią knygą atlaidžiai ir pagarbiai. Joje rasite ir jaunystės narius bandymus, ir vyriausios kartos pajaustos tautosakos atgarsius, ir rašymą kaip terapiją – būdą pasiguosti, net išgyventi, išlikti. Ties kai kurių autorių kūryba likau ir tebelieku apstulbusi…“, – rašoma įžanginiame knygos redaktorės žodyje.

Iš rinktinės puslapių į kūrėjus, skaitytojus ir leidėjus kreipiasi ir rajono savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis, džiaugdamasis gražia krašto gamta ir darbščiais, kūrybingais žmonėmis: „Jūsų visų bendras darbas – tarsi prinokęs vaisius – tegul būna malonus ne tik pažiūrėti, bet ir skanauti, įdėmiai skaitant kiekvieną eilutę ir pasineriant į stebuklingą meninio žodžio, spalvų, jausmų ir išgyvenimų pasaulį. Tegul ilgas būna šios knygos gyvavimas, tegul ji atneša daug džiaugsmo ir tobulėti skatinančio kūrybinio įkvėpimo“.

Šventinį renginį muzika praturtino jaunieji atlikėjai  Gabrielius Talijūnas ir Povilas Trubila. Keletą dainų sudainavo garbūs renginio dalyviai Rimantas Klimas ir Mindaugas Milinavičius. Bibliotekos renginių gerbėja Regina Šarkuvienė (jos vyro Tomo Šarkaus eilės spausdinamos rinktinėje), vis pašmaikštaudama,  knygos rengėjams, bibliotekininkams ir literatams dalijo savo virtos obuolienės stiklainėlius. Dalia Savickaitė asmenines dovanėles su geriausiais palinkėjimais įteikė klubo vadovėms. Literatai dar neskubėjo skirstytis. Gėrė arbatą, bendravo, rinktinės autoriai skubėjo susirinkti bičiulių autografus.  Daugiau nei tris valandas užtrukusi jubiliejinė šventė ilgam išliks joje dalyvavusių atmintyje – kaip širdį paglostantis šiltas ir nuoširdus rudeninės saulės spindulys.

J. Baltakio nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje