Skip to content

Atėjo žiema. Kokia ji bus?

Nestandartinis šių metų ruduo. Rugsėjis –vasariškai  gražus, spalis – bjaurokai rudeniškas, o lapkritis žada būti, jau yra,  gana žiemiškas. Apie gražų rudenėlį jau reikia pamiršti. Lieka laukti, kokia bus žiema. Amerikiečiai prieš geroką mėnesį Baltijos šalims prognozavo(gal ir tebeprognozuoja) šaltą žiemą, o mūsų sinoptikai – atvirkščiai, šiltesnę negu vidutinė daugiametė. Ko gero viena pusė atspės. Asmeniškai manau – jei lapkritis bus labai žiemiškas, tai žiema turėtų būti švelni, gal net žibutės viduržiemį pražys. Per pastaruosius keletą dešimtmečių buvo tik kartas, kai lapkričio pradžioje užsnigo ir sniegas nenutirpęs išsilaikė iki balandžio.

Apie ūkio lauko neatliktus darbus mažiausia bereiktų kalbėti, nors jų sodyboje, ūkyje niekada netrūksta. Dirvos apartos, žiemkenčiai laukia šaltuko ir sniego, lapai surinkti ir sukompostuoti, obuoliai surinkti nuo obelų, medeliai aprišti, nubaltinti –kiškiai nelaukia, kada ateis ,,baltasis badas“. Galima iki  žiemos pradžios  prisiruošti  vaismedžių  skiepų (įskiepių) pavasariniam skiepijimui. Jeigu neįšals giliai dirva ir sniego bus ne per daug, dar galima pasėti morkų, ridikėlių, burokėlių, krapų, petražolių, salierų, salotų, salotinių garstyčių.

Na, jei grybavimo sezonas su žaliuokėmis baigėsi, tai vaistažolių gamtoje dar galima pasirinkti. Beje, užkietėjusiam grybautojui galima pasiūlyti vykti į Italiją, kur prasidėjęs triufelių sezonas. Kilogramo  kaina – 4000 eurų, bet tam reikalui reikia apmokyto šuns arba kiaulės paslaugos. Kadaise triufeliai augo ir Lietuvos miškuose. Kad jų nebeturime, reikia kaltinti šernus.

Kas neturi žiemai sukaupę žalumyninių daržovių, obuolių, tuomet trūkstamas vitaminų atsargas galima papildyti pušų, eglių spygliais, kiaulpienių šakniastiebiais. Tai neprilygstamos vitaminų, mikroelementų gamtos gėrybės, praktiškai nieko nekainuojančios. Užtenka apie jų vertingąsias savybes pasidomėti panaršius po interneto portalus, kad susigundytum kas yra kas. Kai dabar ilgi vakarai, pats geriausias laikas savišvietai, kaupti žinias, praktiškai nekeliant kojų iš namų.

Nors orai labai permainingi, bet gamtoje visais metų laikais gražu. Esant nepalankioms oro sąlygoms reikia grūdintis, stiprinti imunitetą. Ypatingai teigiamų emocijų sukelia apšerkšniję medžiai, kontrastuodami su neužšalusiais vandens telkiniais. Neužmirškime pasigrožėti iš šiaurės atskridusiais svirbeliais, kurie šiemet labai anksti pasirodė prie gausaus šermukšnių uogų derliaus. Na, ir zylutės jau prašosi papildomo lesinimo. Ornitologai nerekomenduoja per daug lepinti pas mus žiemojančių sparnuočių, tik jau esant ekstremaliems orams jais reiktų pasirūpinti.

eFoto.lt nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje