Skip to content

Teismai skatina teisininkų ir žurnalistų dialogą

Juristai24 .lt

Jau ne vienerius metus teisėjai stengiasi visuomenei kuo suprantamiau paaiškinti savo priimamus sprendimus. Visgi teisėjo darbe kiekvienas žodis ir teisinis terminas preciziškai svarbus, tuo tarpu žiniasklaidos atstovams reikia aiškios, trumpos ir greitai pateiktos žinios. Ką daryti, kaip susikalbėti, ar to apskritai reikia? Ieškoti atsakymų į šiuos ir kitus visuomenei rūpimus klausimus leidosi 70 būsimųjų teisininkų ir žurnalistų, besilankančių 17-oje šalies teismų.

Šia idėja didžiausių šalies universitetų studentus užkrėtė jau trečius metus Nacionalinės teismų administracijos (toliau – NTA) vykdomas edukacinis projektas „Diena su teisėju 2016“.

Projekto „Diena su teisėju 2016“ metu studentai susipažįsta su teismų veikla ir teisėjo profesija. Šiemet, ypatingą dėmesį skiriant teisėjų dialogui su žiniasklaida, siekiant skatinti teisininkų ir žurnalistų tarpusavio susikalbėjimą ir supratimą dar studijų metu, projekte pirmą kartą dalyvauja ne tik teisės, bet ir žurnalistikos studentai.

„Kasdien teismų veikla domisi dešimtys žurnalistų, rašančių skirtingomis temomis. Dėl didelio darbo tempo jie ne visuomet turi galimybę įsigilinti į bylos medžiagą ir teismo proceso niuansus, tam reikalingos ir specialios žinios. Tačiau nuo to, ar tinkamai žurnalistai supras teisme vykstančius procesus ir priimtų sprendimų motyvus, priklauso, ar teisinga žinia pasieks visuomenę, todėl labai svarbu, kad teisininkai ir žurnalistai kalbėtųsi ir suprastų vieni kitus“, – apie šių metų projekto idėją pasakoja Nacionalinės teismų administracijos direktorė Reda Molienė.

„Kasdien teismų veikla domisi dešimtys žurnalistų, rašančių skirtingomis temomis. Dėl didelio darbo tempo jie ne visuomet turi galimybę įsigilinti į bylos medžiagą ir teismo proceso niuansus, tam reikalingos ir specialios žinios. Tačiau nuo to, ar tinkamai žurnalistai supras teisme vykstančius procesus ir priimtų sprendimų motyvus, priklauso, ar teisinga žinia pasieks visuomenę, todėl labai svarbu, kad teisininkai ir žurnalistai kalbėtųsi ir suprastų vieni kitus“, – apie šių metų projekto idėją pasakoja Nacionalinės teismų administracijos direktorė Reda Molienė.

Pasak šiame projekte dalyvaujančio Lietuvos apeliacinio teismo (toliau – Teismo) pirmininko A. Valantino, šis projektas yra puiki galimybė jaunimui susipažinti su teismų darbu: „Studentai ateina motyvuoti, žingeidūs, jie nori ne tik susipažinti su teisėjo darbu, bet ir padiskutuoti apie teisę, studijas, tolimesnes perspektyvas. Viliuosi, kad ne vieną jauną žmogų paskatinsime rinktis būtent teisėjo profesiją ir jau po kelerių metų matysime jį teismo koridoriuose.“

Teismo pirmininkas džiaugėsi, jog šiemet projekte dalyvauja ne tik būsimi teisininkai, bet ir žurnalistai: „Manau, kad teismo posėdžių stebėjimas, įsigilinimas, kokia nelengva pareiga vykdyti teisingumą bei priimti sprendimus, lemiančius žmonių likimus, padės jiems ateityje rengiant reportažus, rašant straipsnius, specializuojantis teisės srityje. Teisėjų ir žurnalistų dialogas yra labai svarbus ir skatintinas. Norisi, kad žurnalistų transliuojama žinia būtų objektyvi, ugdanti visuomenės pasitikėjimą teisingumu, gerbianti žmogaus privatumą, išlaikanti viešojo intereso pusiausvyrą. Tikiu, kad ir viena praleista diena teisme gali prisidėti prie būsimos specializacijos pasirinkimo“, – sakė A. Valantinas.

Projekte „Diena su teisėju 2016“ šiemet iš viso dalyvauja 70 Vilniaus universiteto (VU), Mykolo Romerio universiteto (MRU) ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) teisės bei VU ir VDU žurnalistikos studentų. Susijungę į grupeles lapkričio mėnesį jie lankosi pasirinktuose šalies teismuose, kur nuo ryto iki vakaro bendrauja su teisėjais, dalyvauja teismo posėdžiuose, susipažįsta su teismų veikla. Projekto dalyviai teismuose iš viso susipažins su daugiau nei 40 šalies teisėjų.

2016 m. lapkričio 11 d. Vilniuje vykusiame visuotiniame teisėjų susirinkime Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė palinkėjo teisėjams toliau augti ir tobulėti, kad į teismą atėjęs žmogus galėtų jiems pasiguosti ir atrasti teisybę.

„Permainos teismų sistemoje įvyko tik patiems teisėjams supratus, kad be principingo požiūrio į savo veiklą neįmanoma susigrąžinti žmonių pasitikėjimo. Iš uždaro klano teisėjai tapo atvira ir skaidria bendruomene, į kurią lygiuojasi ir teisėsaugos institucijos. Teisėjų bendruomenė tampa nepakanti korupcijai, aplaidžiam kolegų darbui, teisėjo vardo žeminimui. Teisingumui užtikrinti svarbu ne tik įstatymo raidė, bet ir aukšta teisėjų moralė, etika, žmogiškumas. Jūs atsinaujinate ir keičiatės, tie pokyčiai geri, bet gal nepakankamai. Galima sakyti, kad daugiau žmonių pasitiki, negu nepasitiki. Bet dar ne tie skaičiai, kuriais galima didžiuotis“, – visuotiniame teisėjų susirinkime teigė šalies vadovė D. Grybauskaitė.

Informacijos šaltinis: www.teismai.lt.

„Džiaugiamės, kad žiniasklaidos ir teisininkų bendradarbiavimas Ignalinos rajone tęsiasi jau septintus metus, nuo 2010 m., „Mūsų Ignalinos“ laikraštyje įsteigus teisinio švietimo rubriką „JURISTAI24.LT“ (anksčiau – „Juristas pataria“), taip prisidedant ir prie rajono gyventojų teisinio švietimo“, – teigia MI redaktorius Jonas Baltakis ir JURISTAI24.LT juristas Eugenijus Gaščenka.

Savo klausimus, pasiūlymus ar pastabas galite tiesiogiai siųsti JURISTAI24.LT elektroniniu paštu info@juristai24.lt. Dėl privačios konsultacijos, dokumentų parengimo ar kitų teisinių paslaugų galite tiesiogiai kreiptis telefonu 8 624 83459. Anonimiškumas garantuojamas.

Pastaba. JURISTAI24.LT teisės naujienų skyrelyje skelbiamos informacijos atžvilgiu yra informacijos perdavėjas, bet ne jos autorius.

Daugiau informacijos interneto tinklalapyje www.juristai24.lt ir socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje www.facebook.com/juristai24.lt.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here