Skip to content

Skausmas: malšinamas vaistais gali tapti liga

MI informacija

Sakoma, kad skausmas kenkia ne mažiau nei vaistai, tačiau kaskart, vos suskaudus galvai ar pilvui, griebtis tablečių gali būti pražūtinga. „Norfos vaistinės“ vedėja Giedrė Buzienė sako, kad visi šie vaistai pasižymi vienokiu ar kitokiu šalutiniu poveikiu, todėl juos vartoti reikia žinant tam tikras taisykles. 

Gali būti mirtina

Vaistai nuo skausmo arba nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai – vieni populiariausių medikamentų, kurių vaistinėse galime nusipirkti be recepto. „Pagrindinė nereceptinių vaistų grupė, kurių daugiausiai suvartojama, yra vaistai nuo skausmo, kitaip dar vadinami nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo (NVNU). Visi šie vaistai pasižymi vienokiu ar kitokiu šalutiniu poveikiu: kai kurie jų dirgina skrandžio gleivinę, gali sukelti net kraujavimą iš virškinamojo trakto, kita grupė vaistų nuo skausmo nesukelia virškinamojo trakto pažeidimų, bet gali neigiamai paveikti kepenų veiklą“, – perspėja rūpestinga vaistininkė. 

Pasak „Norfos vaistinės“ specialistės, norint sumažinti šalutinių poveikių riziką, labai svarbu parinkti tinkamą vaistų dozę bei vartojimo trukmę – kuo ilgiau vaistas vartojamas, tuo labiau didėja šalutinių reiškinių tikimybė. Taip pat, reikia atkreipti dėmesį, kad sergant opalige ar tam tikra kepenų liga, dėl vaistų nuo skausmo vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku, suderinti kitų vaistų vartojimą. Kad išvengtume nemalonių pasekmių, vaistus nuo skausmo kiekvienas turime gerti pavalgę, užsigerdami pakankamu kiekiu vandens.

Šeimos gydytojai, neurologai, anesteziologai bei skausmo gydymo specialistai žino, kad skausmas turi būti malšinamas palaipsniui. Taigi, vaistus nuo skausmo vartojant dideliais kiekiais, neatsižvelgiant į jų stiprumą, kitas kontraindikacijas, gydymas ne tik nebus veiksmingas, bet ir gali išsivystyti lėtinis skausmas. Tuomet, medikų teigimu, tai nebėra simptomas ar sindromas – tai tampa liga. Be to, netinkamai vartojant vaistus nuo skausmo, galimas organų pažeidimas. Nors nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai atrodo saugūs: nemažina spaudimo, netrikdo kvėpavimo, geriant daug tokių vaistų galimi inkstų, kepenų pažeidimai, gali progresuoti skrandžio opaligė, atsirasti kraujingų opų. Tokia paciento būklė gali baigtis net mirtimi.

Kaip vartoti su kitais vaistais?

Vaistų deriniai reikalingi tada, kai norima stipriau paveikti kokį nors vieną patologinį procesą, tačiau teisingai suderinti vaistus gali tik gydytojas arba vaistininkas. „Pavyzdžiui, vaistus nuo skausmo būtina derinti su sudėtiniais vaistais nuo peršalimo, nes labai dažnai į jų sudėtį įeina tos pačios medžiagos. Tarkime, paracetamolis tiek vienas, tiek su kitomis medžiagomis įeina ir į vaistų nuo skausmo, ir nuo peršalimo sudėtį. Ši medžiaga yra hepatotoksiška, tai reiškia, kad didelės jos dozės gali sukelti negrįžtamų kepenų pažeidimų. Reikia ypač stebėti, kad tas pats žmogus nevartotų kelių preparatų su ta pačia medžiaga, tikėdamasis greičiau pasveikti ar manydamas, kad daugiau yra geriau“, – sako „Norfos vaistinės“ vaistininkė G. Buzienė. 

Anot jos, vaistus nuo skausmo reikia atsargiai vartoti ir su kai kuriais vaistais, turinčiais antihipertenzinį (kraujo spaudimą mažinantį) poveikį, nes pastarųjų poveikis gali susilpnėti „Yra preparatų, kurių, vartojant vaistus nuo skausmo, reikėtų ypač vengti. Pavyzdžiui, greipfrutas (jo ekstraktas yra populiari imunitetą stimuliuojančių maisto papildų sudedamoji dalis) stabdo nuskausminamųjų vaistų skaidymą, todėl jie ima kauptis organizme. Užsigerti vaistų greipfrutų sultimis taip pat negalima. Jei labai norisi, jas galima gerti praėjus mažiausiai 4 valandoms po vaistų nuo skausmo vartojimo. Ežiuolė neturėtų būti vartojama su paracetamoliu, nes padidėja rizika pažeisti kepenis. Ginkmedžio preparatų nederėtų gerti kartu su aspirinu (acetilsalicilo rūgštimi), nes gali prasidėti kraujavimas iš virškinamojo trakto“, – teigia vaistininkė.

Pasak medikų, blogiausia, kai patys pacientai nusprendžia, kad jiems reikia gydytis ir, nepasitarę dėl vaistų suderinamumo su gydytoju ar vaistininku, patys pasirenka medikamentus. Taip pat, vertėtų nepamiršti, kad vaistus reikia vartoti saikingai, todėl, pajutus skausmą, pirmiausia reikėtų išbandyti natūralias jo malšinimo priemones – pasivaikščiojimą gryname ore, sveiką mitybą, mankštą. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here