Skip to content

Afrikinis maras toliau „šienauja“ šernus

MI informacija

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Ignalinos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad sausio 4 dieną Vidiškių seniūnijoje miškelyje prie Dūdų kaimo surastam nugaišusiam šernui nustatytas afrikinis kiaulių maras. Privataus asmens surastą šerno gaišeną Ignalinos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai pristatė tirti į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą, kur ir buvo patvirtinta šios ligos diagnozė.

Tai pirmasis 2017 m. mūsų rajone užfiksuotas šios pavojingos užkrečiamos ligos atvejis. Lietuvoje šiemet nustatyti jau 5 afrikiniu maru užsikrėtę šernai. Biržų rajone liga aptikta vienam sumedžiotam šernui, Ignalinos ir Jonavos rajonuose nustatyta po vieną, o Anykščių rajone – du atvejai nugaišusiems šernams. Praėjusiais 2016 m. mūsų rajone užfiksuotas 21 šios pavojingos ligos atvejis, iš jų 9 atvejais afrikinis kiaulių maras nustatytas sumedžiotiems šernams, o 12- nugaišusiems. Lietuvoje 2016 m. minėta liga buvo nustatyta 478 šernams, iš jų 379 sumedžiotiems ir 99 nugaišusiems.

Primename, kad asmenims, suradusiems šernų gaišenas yra mokamos 30 Eur dydžio išmokos. Sąlygos išmokai gauti yra dvi: asmuo, radęs gaišeną, turi įsidėmėti radinio vietą ir kaip galima greičiau informuoti apie radinį veterinarijos tarnybą. Radusiems nugaišusį šerną asmenims griežtai draudžiama gaišeną transportuoti, judinti, imti mėginius, užkasti ar pristatyti savarankiškai. Rekomenduojama radimo vietą pažymėti aiškiai matomu ženklu (užrišti ant medžio ar krūmo spalvotą medžiagos juostą, įsmeigti į žemę šaką ar pan.). Išmoka mokama už visas surastas šernų gaišenas nepriklausomai nuo tyrimų rezultatų. Mūsų rajone išmokos 2016 m. buvo paskirtos už 15 surastų gaišenų 11-ai asmenų. Raginame būti atidžiais ir pilietiškais, visuomet pranešti apie įtartiną radinį, nes iš gamtos nepašalintas užkratas tampa afrikinio kiaulių maro viruso platinimo šaltiniu.

Afrikinis kiaulių maras yra ypač pavojinga užkrečiama virusinė kiaulių ir šernų liga. Ja serga tik naminės kiaulės ir šernai. Ligos virusas perduodamas tiesioginio kontakto būdu su kūno ištakomis, krauju, sperma, taip pat jį gali pernešti erkės. Afrikiniu kiaulių maru užsikrečiama ir netiesioginio kontakto būdu: per apkrėstą inventorių, rūbus, transportą, pašarus, žaliavas, maisto atliekas. Afrikinio kiaulių maro virusas plinta nepriklausomai nuo metų laiko, gyvūnų amžiaus ar veislės. Jis atsparus aplinkos veiksniams, karščiui ir šalčiui. Kitų rūšių gyvūnams ir žmogui ši liga nėra pavojinga. Griežtos priemonės- naikinimas taikomas todėl, kad su užkrėstomis medžiagomis ar žmonių maistui skirtais užkrėstais produktais virusas būtų išplatinamas aplinkinėse teritorijose.

Norėdami pranešti apie surastas šernų gaišenas arba gauti konsultaciją su afrikiniu kiaulių maru susijusiais klausimais galite skambinti Ignalinos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos telefonais (8 386) 52434 ir 8 698 53127 arba nemokamu Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos telefonu 8 800 40403.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje