Skip to content

„Kas man yra Laisvė? Kurti tai, ką noriu…“

Jonas BALTAKIS

Rajono savivaldybės komisija, apsvarsčiusi visus pateiktus kandidatus Miko ir Kipro Petrauskų premijai gauti, šiemet ją skyrė tautodailininkui Petrui Gaižučiui – už senųjų aukštaitiškų medžio drožybos tradicijų saugojimą ir puoselėjimą, patrauklaus kraštoįvaizdžio kūrimą. Šis sprendimas trečiadienį vienbalsiai patvirtintas rajono tarybos posėdyje.

Miko ir Kipro Petrauskų premija naujajam  laureatui įteikta ketvirtadienį, minint Lietuvos valstybės atkūrimo 99-ąsias metines. Ją įteikė ir laureatą sveikino rajono meras Henrikas Šiaudinis ir Seimo nariai Agnė Širinskienė ir Gintautas Kindurys. Tautodailininką taip pat pasveikino jo bendradarbiai iš Aukštaitijos nacionalinio parko. Apdovanojimą iš mero rankų priėmęs Petras Gaižutis dėkojo už jo darbų įvertinimą ir sakė jaučiantis didelį džiaugsmą, kad šią premiją gauna  Vasario 16-ąją. „Šią dieną visi šnekame apie laisvę, kaip vertybę. Kas man yra laisvė? Pirmiausia – tai kurti, ką noriu, o ne tai, ką politrukas nurodys. Ne pjautuvą su kūju, o Rūpintojėlį, stogastulpį, kryžių…“ – sakė P. Gaižutis.

Šio menininko kūryba reprezentuoja mūsų krašto kultūrą ir tradicijas visoje Lietuvoje, užsienio šalyse. P. Gaižučio sukurti kryžiai, koplytstulpiai, stogastulpiai, skulptūrinės kompozicijos puošia Ignalinos miesto erdves, daugelio Lietuvos bažnyčių šventorius, kaimų kryžkeles ir privačias sodybas. Skulptūrinėse kompozicijose – krašto legendos, įžymioji Palūšės bažnytėlė, Ginučių malūnas ir kiti Ignalinos kraštovaizdžiai.

Apie Petrą Gaižutį

Gimė 1960 m. Ginučiuose. Piešimu ir drožyba domėjosi nuo pat vaikystės, dar besimokydamas mokykloje savo įgūdžius dailės srityje lavino pas šio krašto dailės mokytoją E. Bulatovienę.  Kauno S. Žuko taikomosios dailės technikume įgijo meninio medžio apdirbimo specialybę. Skulptūros meno papildomai mokėsi pas R. Antinį (sūnų). Dar tebesimokydamas vedė, su žmona grįžo ir įsikūrė Ignalinoje.

Nuo 1995 m. dirba Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijoje. P. Gaižutis nuo ankstyvų savo kūrybos metų dalyvauja įvairiose parodose. Simboliška, kad pirma rimtesnė paroda, vykusi Kauno „Planetos“ kino teatre, buvo skirta Lietuvos nacionalinio parko 5-mečiui paminėti. Dabar tautodailininkas nuolat garsina savo darbais Ignalinos kraštą, dalyvaudamas įvairiose vietinėse ir respublikinėse parodose. Labiausiai įsimintinos – Aukštaitijos regiono dienos Vilniuje, personalinės parodos Ignalinoje, Švenčionyse, Kaune, Rokiškyje, Zarasuose. Parodose demonstruojami tik mažieji medžio drožiniai ir tapybos darbai, nes medžio skulptūros iš dirbtuvių  keliauja tiesiai į nuolatinę „gyvenimo“ vietą. Šiuo metu P. Gaižutis stengiasi pasilikti bent jau jų atvaizdus, užfiksuotus fotografijose. Didelė jo suvenyrinių medžio drožinių ir tapybos darbų dalis iškeliavo į užsienio šalis, jais apdovanojami įvairiausių konkursų nugalėtojai, užsienio delegacijų atstovai, Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos svečiai.

Už dalyvavimą parodose P. Gaižutis buvo įvertintas įvairiomis padėkomis ir apdovanojimais: 1998 m. – 2 vietos nugalėtojo premija respublikinėje parodoje Č. Kudabai atminti, 1999 m. – Utenos apskrities viršininko padėka, 2001 m. – Ignalinos miesto seniūnijos, Kaišiadorių vyskupijos, Kirdeikių ir šv. Jono Krikštytojo parapijos padėkų raštai, 2004 ir 2014 m. – VSAT Ignalinos rinktinės vado ir rajono Kultūros centro direktoriaus padėkos raštai, 2006 m. – Ignalinos 140-mečio jubiliejinis medalis ir rajono mero padėkos raštas, 2012 m. – Ignalinos kraštiečių sąjungos prezidento padėkos raštas.

Iš teikimo premijai gauti 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here