Atsimenu vaikystės kovo mėnesius, kai sakydavo, kad „dieną teška – naktį pleška“. Tuomet žiema žemę apklodavo storu sniego sluoksniu, kurį dieną kovo šiluma sudrėkindavo, o naktį nemenkas šaltukas padarydavo jį kietą, tarsi ledas. Eini laukais, koja niekur neprasmuks į sniegą. Tuomet ant kalnų prasideda rogučių ir slidžių šou. Dabar kovas ištižęs, šlapias, jokio malonumo. Viena diena pavasariu kvepia, po to dvi tris šlapdriba drebia. Sinoptikai turi ir gerų žinių – ateina šiluma. Po savaitės, kitą savaitgalį, sako, sušils iki 14 laipsnių. O mums kas belieka – laukiam, tikimės…
Valdžia nusprendė, kad per gerai gyvenam: ilgai atostogaujame, vaikai per ilgai metuose nesimoko. Tad laukia naujovės. Premjeras Saulius Skvernelis paaiškino, kad rengiamuose Darbo kodekso pakeitimuose, kurie turėtų įsigalioti nuo liepos, siūloma numatyti ne 28, kaip iki šiol, o tik 22 dienas kasmetinėms atostogoms, nebepridedant papildomų dienų už darbo stažą. „Tame kodekse (rengtame dar ankstesnės valdžios), kuris buvo atidėtas iki liepos 1 d., buvo 20 dienų ir taškas. Mes manome, kad 22 dienos ir taškas, bet tai – pagrindinė norma Darbo kodekse. Toliau kalbant apie atskiras profesijų rūšis, kas yra susiję su didesne atsakomybe, emociniu stresu ir taip toliau, tai turėtų būti sureguliuota, geriausiai, mano galva, kolektyvinėse sutartyse, kur galima spręst, kiek papildomai dar reikia atostogų už ypatingas arba sudėtingas, arba sunkias darbo sąlygas“, – sakė S. Skvernelis…
Mažai malonūs pokyčiai laukia ir mokinių. Sakoma, kad Lietuvos vaikai turi vienus trumpiausių mokslo metų Europoje ir daugiausia atostogų. Todėl švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė pasiryžusi pasiekti, kad jau kiti mokslo metai būtų ilgesni, o atostogos – trumpesnės. Nauja tvarka turėjo įsigalioti nuo 2016 m. Tuomet aiškinta, kad Lietuvoje mokslo metai trunka 34 savaites, nors daugelio Europos šalių mokiniai mokosi 37–40 savaičių per metus. Lietuvos moksleiviai ir atostogauja bene daugiausia – beveik keturis mėnesius per metus. Pagal buvusios valdžios atšauktus planus, pernai 1–4 klasių mokiniai būtų turėję mokytis iki birželio 3 d. (vietoje iki gegužės 31), 5–11 klasių mokiniai – iki birželio 10 d. (vietoje iki birželio 5). 2017 m. pradinukai mokyklą būtų turėję lankyti iki birželio 9 d., 5–11 klasių mokiniai – iki birželio 16 d. Ko gero taip ar panašiai ir bus…
Įdomi situacija klostosi kaimyninėje Baltarusijoje. Neseniai jos miestuose praėjo masinės demonstracijos prieš valdžią, bet jų milicija, kaip įprasta, nevaikė. Baltarusijoje visa reali valdžia – tai prezidentas Aleksandras Lukašenka. Reikalas tas, kad jis susipyko su V. Putinu ir dabar flirtuoja su Vakarais, priešinasi Rusijai ir netiesiogiai grasina pasitraukti iš Maskvos įtakos sferos. Minskas ir Maskva ėmė nesutarti dėl įvairių dalykų, įskaitant tokius klausimus, kaip dujų kainos, naftos tiekimas, maisto eksportas, vakariečiams Baltarusijos nustatytas bevizis režimas, Rusijos sprendimas įvesti sienos kontrolę ir Kremliaus noras sukurti naują oro pajėgų bazę. Santykių su Rusija padėtis ėmė keistis 2014 m., kai, Rusijai aneksavus Krymą ir įsiveržus į Donbasą, Minske kilo baimė, kad ir Baltarusija gali tapti Maskvos imperinės ekspansijos taikiniu. „Batka“ atsisakė pripažinti Krymo aneksiją, neutraliai laikosi Dombaso klausimu. Be to, dėl rimtų ekonominių sunkumų A. Lukašenkai tapo sunku išlaikyti sovietinio stiliaus socialinės gerovės valstybę, tad negaudamas pinigų iš Rusijos, gręžiasi į Vakarus. Yra daugybė kitų priežasčių nepasitikėti rusais. Žinote patarlę: kur du pešasi – trečias laimi? Gal tas trečias bus ir Lietuva, gal slinkdamas Vakarų pusėn, A. Lukašenka ir mums plačiau atvers vartus į savo šalį (bevizis sienos režimas ir pan.)…
Rajono padangėje tik smulkūs pasistumdymai. Štai Kazitiškio gyventojai redakcijai skundėsi, kad girtuokliai okupavo jų autobusų stotelę. Joje renkasi, geria, laukiantiems autobuso nėra kur atsisėsti. Gerti alkoholinius gėrimus viešoje vietoje draudžiama. Tad pastebėjus stotelėje naują kompaniją, skambinkite policijai 112. Kitaip jų nesudrausminsi. Nesimuši juk su tais gėrėjais…
Ką tik vyrai atlaikė nepigią Moters dieną, rytoj – Kovo 11-oji, dabartinės Lietuvos, antrosios respublikos gimtadienis. Sveikinu visus su švente! Žinau, daugelis atsainiai ir piktai žiūri į dabartinę Lietuvą, jos valdžias, tačiau atminkite: valdžių buvo, yra ir bus daug, krizių, sunkumų, nepriteklių – taip pat netrūks, o Lietuvos valstybę turime vieną. Gerbkime ją!
Gražaus ir nenuobodaus savaitgalio!
Redaktorius
Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!