Skip to content

Galbūt Ignalina ir vėl džiaugsis „Sidabro vainikėlio“ apdovanojimu?

Ignalinos krašto muziejuje eksponuojami Lietuvos liaudies dailės konkurse „Sidabro vainikėlis“ dalyvaujančių Ignalinos rajono mokinių darbai. Penktus metus organizuojamas Lietuvos liaudies kultūros centro organizuojamas konkursas siekia skatinti domėjimąsi tradiciniais amatais, palaikyti gyvybingas ir gaivinti nykstančias liaudies dailės tradicijas, paskatinti talentingiausius vaikus ir jaunuolius. Konkurso parodoje gali dalyvauti nuo 9 iki 19 metų amžiaus moksleiviai.

Muziejuje eksponuojama apie 150 rajono mokinių didesnių ir mažesnių darbelių – tai karpiniai, veltiniai, medžio, keramikos  dirbiniai ir margučiai. Šie kūriniai sunešti ir suvežti iš Ignalinos kultūros ir sporto centro Dailės studijos, Keramikos būrelių, taip pat Ignalinos Česlovo Kudabos progimnazijos, Vidiškių gimnazijos, Dūkšto ir Naujojo Daugėliškio mokyklų.

Kaip sakė konkurso rajoninio turo vertinimo komisijos narė, Dailės studijos vadovė Nijolė Trinkūnienė, atrenkant geriausius darbus, žinoma, buvo svarbus jų meniškumas, originalumas, bet ypatingas dėmesys skirtas gyvosios liaudies kūrybos tradicijų išlaikymui ir perteikimui. „Džiaugiamės mūsų rajono karpytojais, keramikais, margučių margintojais. Mūsų mokiniai  puikiai atstovauja savo kraštui, nuolat užima prizines vietas regione, o respublikoje turim vieną pirmą, vieną antrą ir tris trečias vietas. 2015 metais margučių margintojaSamantaGolubickaitė  tapo respublikinio turo nugalėtoja ir į rajoną parvežė „Sidabro vainikėlį“. Šiemet jos margučiai irgi labai gerai įvertinti, tačiau pagal konkurso nuostatus ji dvejus metus negali tapti laureate, gali tik eksponuoti savo darbus“,– pasakojo N. Trinkūnienė.  Džiugu, kad senąją margučių marginimo tradiciją  Dailės studijoje gražiai tęsia  Augustė Vasarė Kacevičiūtė, Akvilė Zemenauskaitė ir kt.

Ignalinos rajone jau daugelį metų puoselėjamos keramikos tradicijos. Parodoje dėmesį patraukia Dominyko Aleksejevo iš molio lipdytos senovinių formų žvakidės, Alano Gibler dubenėliai, Anos Špakovos linksmų liaudiškų figūrėlių ir personažų kolekcija. Tikrai puikūs Eglutės Cicėnaitės ir  Arūnės Žilėnaitės veltinio darbeliai. Labai įdomūs Ernestos Paslauskaitės iš Vidiškių gimnazijos karpiniai, o ypač įspūdingi trys dideli Livijos Žilėnaitės (Dailės studija) karpyti šventųjų paveikslai: „Šv. Kazimieras“, „Pieta“, „Šv. Charitina Lietuvaitė“.

Pasak mokytojos Nijolės, žmonės senovėje taip pat mėgo karpyti šventųjų atvaizdus. Ieškant temų karpiniams, susidomėta Lietuvoje mažai kam girdėta šventąja Charitina Lietuvaite, kuri labai gerai žinoma slaviškose ortodoksų bažnyčiose. Palaimintoji Charitina buvo kilusi iš lietuvių kunigaikščių šeimos. Nužudžius karalių Mindaugą ji su kunigaikščio Tautvilo artimaisiais pabėgo į šiaurės Rusią ir priėmė amžinus įžadus Naugarduko vienuolyne. Po kelerių metų, kaip teigia liturginės knygos, dėl dorybingo ir skaistaus gyvenimo, tyliai daromų gerų darbų, pelniusių jai žmonių meilę bei pagarbą, paslaptingoji lietuvaitė išrenkama vienuolyno viršininke, o po mirties (1281 m.) paskelbiama šventąja Charitina Lietuvaite. Jos diena iki šiol minima spalio 5-ąją daugelyje pasaulio graikiškų apeigų ortodoksų cerkvėse ir bažnyčiose. Taigi labai įdomi asmenybė ir labai įspūdingas karpinys. Jis tikrai turėtų sulaukti pelnyto įvertinimo.

Na o „Sidabro vainikėlio“ paroda jau atsisveikina su Ignalinos muziejumi. Tie, kas suspėjo ja pasidžiaugti, tikrai patyrė malonių emocijų. Geriausi darbai keliaus toliau. Kaip sakė Nijolė Trinkūnienė, į regioninį konkurso turą atrinkti net keturiolikos autorių darbai. Jie bus eksponuojami Rokiškio rajono Kamajų seniūnijoje esančiame Salų dvare.

Autorės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje