Skip to content

Galimybė pažinti ir atrasti save ir kitus

Lina RAGINYTĖ

Daugiausia rūpesčių kyla dėl visuomenės negebėjimo ir nenoro suprasti, kad žmonės labai skirtingi, o ypač drastiški skirtumai jaučiami tarp kartų. Tą skirtumą labai aiškiai suvokia darželių auklėtojai, mokytojai, bei kitų sričių specialistai, dirbantys su skirtingų amžiaus grupių žmonėmis. Žmogų, gebantį susikalbėti su senjorų grupe ir kitą dieną taip draugiškai bendraujantį su 20-mečiais rasti sudėtinga, nes tam reikia išskirtinių gebėjimų ir labai ištobulintų asmeninių savybių. Kad įvairiausių rūpesčių būtų kuo mažiau ir išvengtume iš to išsirutuliojančių tragedijų, privalome visa visuomenė įsijungti į vieni kitų palaikymo ir stengimosi pažinti ir atrasti ne tik save, bet ir vieni kitus.

Didžiausia klaida – manyti, kad esame gudresni ir visapusiškai protingesni už jaunesniąją kartą. Yra dalykų, kurių jie nežino ir nemoka. Yra ir tokių dalykų, kuriuos jie puikiai moka ir žino, tačiau, vyresnioji karta visada stengiasi sumenkinti ir nevertinti jaunimo gebėjimui ir žinias, savąsias išaukštindami kaip absoliutą. Sunku tai pripažinti, bet mes turėtume būti partneriais su jaunimu, kad jie priimtų mūsų žinias ir pasidalytų savomis.

Antradienį Ignalinos Darbo biržos patalpose vyko gana įdomus susitikimas, organizuojamas Jaunimo garantijų komandos, „Sužinok, kad gali“, kurio tikslas – rasti atsakymus į klausimus, slegiančius jaunimą, ieškantį ne tik darbo, bet pirmiausia – ieškantį savęs. Būryje jaunimo sukiojosi ir Ignalinos rajono specialistės, dirbančios su jaunimu, Darbo biržos atstovės. Pirmąją renginio dalį su jaunimu bendravusi psichologė Ieva „nuėmė“ dalyvių įtampą ir leido kiekvienam „išsilukštenti iš užspausto kiauto“. Jaunimui dažnai pačiam sunku suprasti save ir konkrečiai įvardinti juos slegiančią problemą. Todėl sausa paskaita ar teoriškai išdėstytos kitų patirtys šioje situacijoje nepadėtų – atsakymą reikia rasti pačiam. „Galima daug kalbėti apie tai, koks medus yra saldus, tačiau paragauti nepabandęs nesupras ir nepatikės. Taip ir su tikslų išsikėlimu – galima klausytis daug istorijų, kaip kitam pavyko atrasti teisingą savo gyvenimo kelią, tačiau nepabandžius garsiai įvardinti savojo tikslo ar problemos, vargu ar kitų sėkmės istorijos padės. Daugeliui koją pakiša baimė bendrauti, todėl dažnai toks žmogus susidūręs su problemomis jaučiasi vienišas ir nesuprastas. Tik pasidalijus mintimis paaiškėja, kad yra žmonių, kurie jaučiasi taip pat, atsiranda bendraminčių, o ir pačiam garsiai įvardinus viskas pasidaro aiškiau. Šiame renginyje mokymasis būtent vyko bendraujant, stengiantis aiškiai išreikšti save bei išklausant ir suprantant kitą. Bendraudami žmonės padaro stulbinamų atradimų – jaunuoliai ateina galvodami, kad jiems trūksta vieno, o išeina supratę, kad po tuo slėpėsi visai kas kita. Pavyzdžiui, kartais jie galvoja, kad būtinai turi studijuoti, bet nežino ką ir kodėl, o pasirodo, kad jie tiesiog nori gerų santykių su tėvais. Pasitaiko, kad čia randami tikri bendraminčiai – žmogus ateina galvoje turėdamas svajonių veiklą, tačiau neturi su kuo ja užsiimti, o čia randa visiškai taip pat mąstantį žmogų ir išeina turėdamas potencialų darbo partnerį“, – teigia specialistai.

Antroji renginio dalis vyko įmonėje, pasikalbėjo su darbuotojais ir net patys bandė iškepti šakotį.

Darbo biržos vadovės Almos Šerėnienės teigimu, šie renginiai organizuojami įgyvendinant Europos Komisijos projektą „Naujasis bendravimo ir bendradarbiavimo modelis geresniam informavimui apie Jaunimo garantijas“ viena iš projekto partnerių – Lietuvos darbo birža. Visi jaunuoliai, turintys įvairių klausimų, ieškantys kontaktų ar tiesiog norintys gauti informacijos su įsidarbinimu ir mokymais susijusiais klausimais, gali bet kada kreiptis į DB darbuotoją Vilmą Medeišytę.

Autorės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here