Skip to content

Minint Tarptautinę muziejų dieną Rojuje pasodinta obelaitė

Lina KOVALEVSKIENĖ (www.ignalina.lt)

Adomo Hrebnickio memorialinis muziejus Rojaus kaime atgyja minint profesoriaus gimimo metines ar žydintį pavasarį tradiciškai švenčiant Tarptautinę muziejų dieną. Būtent šia proga muziejus sulaukė svečių ir gegužės 18-ąją. Prasmingai pabūti kartu atvyko grupelė gyventojų, mokinių, savivaldybės atstovų.

Visi jaukiai susėdo senojoje klėtelėje pasiklausyti Dangutės, Agnės ir Galinos dainų, akordeono ir smuiko muzikos. Pasakojama, kad ir profesorius A. Hrebnickis laisvalaikiu mėgo smuikuoti, o moterų daina apie obelis ir ananasinius obuolius jį būtų tikrai sujaudinusi.  

Ignalinos krašto muziejaus direktorė Renata Veličkienė kalbėjo apie muziejų veidą ir jų kaitą, pristatė šiais metais išleistą kalendorių „Metai Rojuje“ ir sakė, kad 2017-ieji memorialiniams muziejams jubiliejiniai, nes sukanka 90 metų nuo pirmojo tokio pobūdžio muziejaus – Antano Baranausko klėtelės – atidarymo. Kitais metais bus minimos ir profesoriaus Adomo Hrebnickio 160-osios gimimo metinės. R. Veličkienė pasidalijo mintimis apie naują projektą, kurį įgyvendinus šį muziejų galima būtų lankyti ir virtualiai, taip pat užsiminta apie labai laukiamus pagrindinio pastato remonto darbus. Kai kuriuos nedidelius patvarkymus pavyko atlikti jau šiam pavasariui.

Renginyje dalyvavęs savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis pasidžiaugė muziejaus tradicijomis, linkėjo jam sėkmingo atsinaujinimo ir sakė, kad šiame krašte visada turi žydėti obelys. Vėliau visi pakviesti į lauką, kur buvo pratęsta pernai pradėta tradicija – minint muziejų dieną pasodinti po obelaitę. Kada nors šalia senojo čia sužydės naujas obelų sodas. Na o prie obelaitės visiems buvo smagu ir prasminga nusifotografuoti.

Besibaigiant renginiui iš Varšuvos atvyko garbingas svečias – prof. Adomo Hrebnickio proanūkis Andžejus Reimanas su šeima. Kaip pats sakė, jam ši vieta labai brangi, todėl bent kartą per metus jis stengiasi atvažiuoti ir pagerbti prosenelio atminimą. A. Reimanas atvežė ir muziejui dovanojo menišką  A. Hrebnickio dukters Marijos nuotrauką ir keletą jos eilėraščių. Vienas jų, išverstas į lietuvių kalbą, buvo visiems perskaitytas. Profesoriaus giminaitis nusifotografavo su muziejaus ir savivaldybės vadovais, paliko įrašą svečių knygoje.

Adomo Hrebnickio muziejus atidarytas 1961 m. Tuomet atidengtas ir skulptoriaus Leono Žuklio paminklas A. Hrebnickiui. Šiuo metu muziejus yra Ignalinos krašto muziejaus filialas. Į Rojų atvykstantys svečiai kviečiami apžiūrėti klėtelę – pirmąjį A. Hrebnickio namelį, taip pat pagrindinį namą, kuriame saugomi profesoriaus veikalai ir rankraščiai, namų apyvokos bei asmeniniai daiktai, nuotraukos, dokumentai, vaisių ir uogų muliažai, vitražai, dukters Marijos tapyti paveikslai. Malonu pasivaikščioti prie seno tvenkinio, parke. 1890–1905 m. šalia sodybos buvo kuriamas didžiulis (14 ha) pomologinis sodas. Jame buvo surinkta gausi vaismedžių kolekcija – 1197 obelų, kriaušių, slyvų ir vyšnių veislės. Vertingiausia iki šiol žinoma – Beržininkų ananasas – paplito ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, Baltarusijoje, Lenkijoje. Profesoriaus palikimas apie 500 mokslinių straipsnių, labai vertingi jo selekcijos darbai, augalų žydėjimo tyrimai.

Autorės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here