Skip to content

Apsemtuose namuose vandens buvo iki palangių

Jonas BALTAKIS

Gamta kraustosi iš proto. Lietuvą jau ne pirmąkart prausia tropinės liūtys, kokių anksčiau pasitaikydavo itin retai. O prakiurusio dangaus šėlsmas virsta didžiuliais nuostoliais.

Po antradienio vakare prasidėjusios liūties, kuri tęsėsi iki pat trečiadienio ryto, keletas N. Daugėliškio, Mikalavo ir kitų rajono kaimų sodybų virto vandens įkaitais. Ypač nukentėjo daugėliškėno Algirdo Juršėno sodyba. Jau vidurnaktį ji buvo apsemta gilaus vandens. Po vandeniu atsidūrė daržai, bulvės, apsemta pirtis, šiltnamis, gyvenamasis namas. Trečiadienio ryte apie, 10 val., kai lankiausi Daugėliškyje, A. Juršėno namuose vandens lygis siekė beveik 30 cm.

A. Juršėno sodyba yra bevardžio upelio (griovio) slėnyje, žemumoje. Normaliu oru jis vietinių kalba yra tik šlapias „ravelis“. Liūties metu čia ima telktis vanduo. Kai susirenka ežeras, pralaida po tiltu nepajėgi pašalinti susikaupusio vandens, nors kriokia – iš toli girdėti. Statyk turbiną – elektrą gamins. Ši per siaura pralaida ir yra visų nelaimių priežastis.

„Anksčiau po tiltu buvo keturkampė akmenimis grįsta pralaida, pro kurią su arkliu pravažiuoti buvo galima. Kai prieš keliolika metų tiltą renovavo, vandens nutekėjimui įdėjo maždaug metro skersmens vamzdį. Tada sakiau – blogai bus, per siauras, sems mus. Dalyvavęs apskrities viršininkas (nepamena kuris – aut.) išdidžiai pasakė: kai užlies – Europa atlygins. Kur dabar tie „specialistai“, remontavę tiltą, tas viršininkas ir ta Europa?, – klausia ponas Algirdas. – Šiandien nuo ankstaus ryto skambinome visoms įmanomoms tarnyboms, niekas neskubėjo važiuoti, visi atsikalbinėjo, kad tai ne jų darbas. Tik po devintos atvyko rajono meras, jo pavaduotojas, administracijos direktorius, – pridūrė A. Juršėnas. Kadangi namuose gyventi neįmanoma, į pagalbą atėjo Daugėliškio klebonas, leidęs, jei reikės, laikinai apsigyventi buvusiame vaikų globos namų pastate.

Buvo patikrintos visos Daugėliškyje minėto griovio trasoje esančios perlaidos. Užsikimšusių nerasta, o daugiau ką nors padaryti – jokių galimybių. Reikia laukti, kol vanduo pats nutekės. O sinoptikai grasina naujomis liūtimis…

Namas draustas, todėl gal kažkiek nuostolius atlygins draudimas, padės vietos seniūnija, gal ir rajono savivaldybė. Ir lauksime naujų liūčių, kurių, sako, bus vis dažniau.

Vandens nelaisvėje atsidūrė ir Algimanto Dubakos sodyba Mikalave. Ši sodyba taip pat yra upelio slėnyje. Šalia teka Virėkšta. Istorija ta pati: vanduo susitelkė dėl siaurų perlaidų. Apie 10.30 val. vanduo jau buvo atslūgęs. Tik kambariuose palikęs savo buvimo žymes. Čia vandens buvo beveik… metras. Iki palangių, stalo viršaus. Visi baldai išmirko.

Daugėliškyje vanduo apsėmė ir daugiau ūkinių pastatų, daržų, rūsių. Vakar, kai laikraštis jau buvo parengtas spaudai, žadėtos naujos liūtys, kurių žmonės laukė su nauja baime ir nerimu.

Autoriaus nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here