Skip to content

Puiki pilietiškumo ir patriotizmo šventė

Jonas BALTAKIS

Yra sparnuotas posakis – jei nemaitinsi savos kariuomenės, maitinsi svetimą. Tik po 2014 m. Rusijos agresijos Ukrainoje imta suprasti, kad šis posakis gali būti įkūnytas ir Lietuvoje, todėl iš anksčiau dažnai teigusių, kad mums nereikia kariuomenės ir išlaidų jai išlaikyti, liko tik vienetai. Kokia ta mūsų kariuomenė, šiemet akivaizdžiai leista pamatyti ir pačiupinėti kiekvienam norinčiam – pirmąkart Ignalinoje surengta visuomenės diena kartu su kariuomene. Šios išties puikios pilietiškumo ir patriotiškumo šventės metu visuomenei pasirodė įvairių Lietuvos kariuomenės pajėgų kariai ir NATO sąjungininkai iš Belgijos ir Vokietijos, dalyvavo Lietuvos policijos ir Valstybinės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai.

Oficialioji dalis

Šventę atidarė Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendo (vad. kpt. R. Čupkovas) garsai. Po to bigbendo mušamų būgnų fone įneštos valstybės ir istorinė vėliava. Skambant Lietuvos valstybės himnui, vėliavos pakeltos. Skautai kėlė vėliavas, kariai atidavė pagarbą. Susirinkusius pasveikino rajono meras Henrikas Šiaudinis. Jis sakė: „Džiaugiamės, kad Lietuvos kariuomenė pasirinko mūsų kraštą ir surengė tikrai įspūdingą pristatymą, žmonėms įdomų renginį. Visa ši eksponuojama technika ir karių profesionalumas palieka viltį, kad Lietuvos kariuomenė tikrai daug gali ir turi stiprų palaikymą…“

Kariuomenei už bendravimą su visuomene dėkojo Seimo narys Gintautas Kindurys. Karius ir šventės dalyvius pasveikino Krašto apsaugos sausumo pajėgų Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės vadas pulkininkas leitenantas Renatas Spėčius. Beje, jis mūsų kraštietis, iš Didžiasalio seniūnijos, baigęs Didžiasalio vidurinę mokyklą. „Džiaugiuosi, kad galėjau prisidėti prie šios šventės ir bent tokiu būdu parodyti pilietiškumą“,– sakė vienas iš renginio rėmėjų – „Meikštų dvaro“ direktorius Mindaugas Survilas.

Po to visiems, prisidėjusiems prie šventės organizavimo, taip pat ir informacinių rėmėjų atstovams, kaip padėkos ženklas, buvo uždėti ąžuolo vainikai. O šalia scenos jau laukė išsirikiavę Ignalinos savanoriai, kurie iššovė tris salves: už Lietuvą, už kariuomenę ir už Ignalinos kraštą.

Po oficialiosios atidarymo ceremonijos visi pakviesti susipažinti su pristatoma karine technika ir ginklais, kurių čia buvo kaip niekad daug. Tiesą sakant, nieko jau ir kviesti nereikėjo. Ypač daug veiklos turėjo vaikai, nes netrukdomi galėjo vartyti ginklus, karstytis po ginkluotės sistemas, automobilius, šarvuočius, pabuvoti jų viduje.

Kariuomenės dalys – šventės dalyvės

Šventėje Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgoms atstovavo Mechanizuotoji pėstininkų brigada „Geležinis Vilkas“. Ją sudaro štabas su priskirtomis Žvalgybos, Logistikos, Ryšių ir Štabo kuopomis bei penki batalionai: Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Algirdo mechanizuotasis pėstininkų batalionas, Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalionas, Karaliaus Mindaugo husarų batalionas, Generolo Romualdo Giedraičio artilerijos batalionas ir Kunigaikščio Vaidoto mechanizuotasis pėstininkų batalionas. Pagrindinė transporto priemonė yra šarvuotis M113. Jis apginkluotas sunkiuoju kulkosvaidžiu M2HB.

Šventėje pristatyta NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinė grupė, kuriai atstovavo belgai ir vokiečiai. NATO viršūnių susitikime 2016 m. liepą Varšuvoje buvo priimtas bendras Aljanso sprendimas nuo 2017 m. Baltijos šalyse ir Lenkijoje dislokuoti po NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinę grupę. Lietuvoje nuo 2017 m. vasario dislokuotai NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinei grupei vadovauja Vokietija. Kovinėje grupėje tarnauja kariai iš Vokietijos, Olandijos, Belgijos ir Liuksemburgo. 2017–2018 m. laikotarpiu batalione tarnaus Vokietijos, Norvegijos, Nyderlandų, Belgijos, Liuksemburgo, Kroatijos ir Prancūzijos kariai – iš viso apie 1200 karių. Šventėje galima buvo išvysti, belgų karinę techniką, tarp jos – šarvuotį CV90. Deja, dėl šventės vietos ypatumų neatvežtas Lietuvoje dislokuotas tankas „Leopard1“.

Krašto apsaugos savanorių pajėgos įkurtos 1991 m., sausio 17 d. Tuomet vadinosi Savanoriškoji krašto apsaugos tarnyba. Pajėgas sudaro štabas ir šešios rinktinės, apimančios visą Lietuvos teritoriją. Savanorių kuopos išdėstytos daugelyje šalies savivaldybių. Šiuo metu pajėgos plečiasi, stiprinant šalies gynybinius pajėgumus. Karių savanorių tarnyba remiasi savanoriškumo principu. Kariai pareigą ginti Tėvynę derina su civiline veikla: darbu, mokslais ar studijomis, o pratybose per metus praleidžia apie 30 dienų, dažniausiai savaitgaliais. Kariai savanoriai yra rengiami Lietuvos sausumos teritorijos karinei apsaugai ir gynybai, tarptautinėms operacijoms, teikia pagalbą kitoms valstybės ir savivaldybių institucijoms. Šiandien Savanorių pajėgos yra Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų dalis, jose tarnauja apie 4700 karių savanorių ir apie 500 profesinės karo tarnybos karių. Savanorių pajėgas šventėje atstovavo Didžiosios kovos apygardos 8-oji rinktinė.

Juozo Vitkaus karo inžinerijos batalionas įkurtas 1995 m. rugpjūčio 15 d. Be daugelio kitų jo vykdomų uždavinių, batalionas visuomenei pirmiausia žinomas dėl sprogmenų paieškos ir nukenksminimo. Batalioną sudaro štabas ir penkios kuopos. Sprogmenų neutralizavimo kuopos Sprogmenų neutralizavimo skyriai paskirstyti po visą Lietuvos teritoriją, jie dislokuoti Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Alytuje, Klaipėdoje bei Tauragėje. Šventėje visi norintys galėjo padirbėti su minų ieškikliu ir aptikti žemėje užkastas minas.

Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų atstovai pristatė naujausią savo ginkluotę: raketinį oro gynybos kompleksą RBS70 (Švedija), apžvalgos radarą „GiraffeMkIV“, raketinį oro gynybos kompleksą STINGER, apžvalgos radarą AN/MPQ-64 SENTINEL. Jų paskirtis – stebėti oro erdvę, atremti priešininko oro antpuolius.

Karo policija – Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemoje veikianti karinės teisėsaugos institucija, Lietuvos kariuomenės dalis. Pagrindiniai karo policijos uždaviniai – nusikaltimų bei kitų teisės pažeidimų prevencija, jų atskleidimas ir tyrimas, tvarkos ir drausmės karinėse teritorijose ir kariuomenėje palaikymas, karinio transporto eismo saugumo priežiūra.

Mokymo pajėgomsatstovavo Lietuvos kariuomenės generolo Adolfo Ramanausko kovinio rengimo centras. Jo stendas buvo noriai lankomas vaikų, kurie žaidė karą su universalia integruota lazerine mūšio sistema (angl. MILES). Naudojant šią sistemą, besitreniruojantys padaliniai priartinami prie realių mūšio sąlygų.

Karo medicinos tarnyba užtikrina medicininę paramą Lietuvos kariuomenės vienetams operacijų metu Lietuvoje ir už jos ribų, vykdo karių sveikatos priežiūrą ir aprūpina medicinos priemonėmis, taip pat rengia karo medicinos personalą, atlieka medicininį švietimą ir mokymą. Šventėje demonstravo, kaip suteikti pagalbą įvairių sužeidimų atveju. Vėlgi rodyta realiai, bintuojant savanoriams vaikams įvairias kūno dalis.

Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo bataliono palapinėje laukė Lietuvos klestėjimo laikų – XIV a. – Didžiųjų Lietuvos kunigaikščių Algirdo ir Kęstučio elitiniai kariai. Galima buvo apžiūrėti jų itin autentiškai ir kruopščiai iš archeologinių detalių atkurtą aprangą ir ginkluotę – šarvus, kovos kirvius, kalavijus, ypatingus skydus ir kitas ekipuotės detales. Mūsų dienomis XIV a. aprangą vilkintys Garbės sargybos kuopos kariai dalyvauja įvairiose iškilmingose ceremonijose ir renginiuose. Nuolat buvo besifotografuojančių su kalaviju rankose šalia šarvuoto riterio, šarvus galima buvo ir patiems užsidėti.

Lietuvos kariuomenės Mokymo ir doktrinų valdyba yra sudedamoji Lietuvos kariuomenės dalis, kurios tikslas – paruošti Lietuvos kariuomenės karius, gebančius vykdyti karines užduotis.

Kitos pramogos

Renginyje savo techniką demonstravo ir policijos pareigūnai, o pasieniečių kinologai parodė tarnybinių šunų galimybes: keturkojų paklusnumą, imitavo sienos pažeidėjų sulaikymą. Pasieniečiai visus šventės dalyvius vaišino kareiviška koše ir arbata iš lauko virtuvės. Šventės dalyviai galėjo dalyvauti karinėse estafetėse, kuo vėlgi puikiausiai naudojosi vaikai. Renginyje pasirodė ir asociacijos „Žaibo kumštis“ dalyviai.

Po 18 val. kariuomenės technikai išvykus, prasidėjo muzikinės pramogos. Pučiamųjų orkestrų vakare koncertavo Kauno pučiamųjų orkestras „Ąžuolynas“ ir Panevėžio pučiamųjų orkestras „Panevėžio garsas“ (deja, esant pustuštėms žiūrovų tribūnoms) . Vakare senas geras dainas atliko grupė „Hiperbolė TRIBUTE BAND“.

Nuomonė

Šventės pabaigoje MI kalbino vieną iš šventės kuratorių, Lietuvos kariuomenės atstovą Laimį Bratiką. Jis sakė, kad mintis Ignalinoje surengti tokią šventę kilo svarstant su rajono savivaldybe, kaip įdomiau paminėti Valstybės dieną. „Malonu buvo bendradarbiauti su šventės vietos organizatoriais, esu nustebintas jų geranoriškumu, greitai buvo vykdomi visi mūsų pageidavimai. Malonu, kad šventėje dalyvavo policijos ir valstybės sienos apsaugos atstovai, buvo daug vaikų ir jaunimo. Dėl ribotų erdvių negalėjome atvežti sunkiosios technikos (tankų), nepasirodė aviacija, nes pro medžius jos beveik nesimatytų“, – sakė L. Bratikas. Paklaustas, ar tokių švenčių negadina pacifistai, svečias sakė, kad jau ir jie supranta, jog be kariuomenės valstybė negali egzistuoti, o ir to militarizmo demonstravimo nėra per daug, per metus keli renginiai įvairiose šalies vietose. „Manau, kad didžiausi pacifistai yra ne kas kias, o kareiviai“, – teigė L. Bratikas.

Autoriaus nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here