Skip to content

Mokestis po mokesčio – kas toliau?

Gerbiamieji, jūs blogai gyvenate? Ne, jūs tiesiog nežinote, ką reiškia blogai gyventi. Tiesiog tarp jūsų  nedaug beliko tokių, kurie prisimintų pokario ar dar ankstesnius metus. Kaip sakoma, karo jums ant galvos trūksta, tada mažiau galvotumėt, ko nevalgyti, užtektų vien minčių apie tai, ką valgyti.

Bet jeigu karo nėra, ir dar visi verkia, kad gyvenimas blogas, reikia padaryti taip, kad tas gyvenimas tikrai būtų blogas, o paskui po truputį varžtukus atleisti, kad tauta būtų laiminga, žinoma, nepamirštant paaiškinti, už ką reikia dėkoti.

Mokestis už alų, kitaip tariant, akcizas, padidėjo. Alkoholio, išskyrus alų, pardavimai irgi padidėjo. Tauta, kovodama su alkoholiu, laka, kas stipresnio, o alaus važiuoja pas kaimynus. Geri mes žmonės, mokesčius paliekame, alų parsivežame. Dar ir skardines priduodame, už kurias, sakysim, Latvijoje nė cento mokėti nereikia.

Ūkininkams apmokestinamas vanduo, išgaunamas iš gręžinių. Ar tas vandenėlis jau apmokestinamas, ar dar tik bus, kažkaip neįsiminiau, nes tokio kiekio vandens neišgeriu. Nors reikėtų įsiminti, nes mokestis guls daugiausia ant tų ūkininkų, kurie augina daugiau karvių, kurias, žinia, reikia girdyti.

Manote, šias išlaidas ūkininkai iš savo kišenės padengs? Giliai klystate. Tai reiškia, kad brangs pienas ir visa kita, kas iš to pieno gaminama. Vėl valstybė išloš. Mums teks sumokėti daugiau PVM, vadinasi, valstybės kišenė pilnės, o tautos tuštės.

Iš Briuselio kolchozo kontoros vėl mėšlo kvapas pasklido. Na, ne mokestis, o draudimas: ketinama uždrausti daržininkams pardavinėti ar net dovanoti sėklas, daigus ar sodinukus. Jeigu savo darže kažką auginai, gal tai nauja veislė, tada turi ją užpatentuoti (ir už tai sumokėti). Girdi, taip kažkokios teisės ginamos. O jei dovanosi nepatentuotą – bauda sieks 10 000 eurų.

Tai čia iš Briuselio, o pas mus po alaus ketinama apmokestinti cukrų. Esą tai nesveika. Rodos, koks kieno reikalas, ką aš valgau, kokią teisę valdžia turi nurodinėti, ką valgyti ir ko ne. Bet juk viskas turi būti pagal taisykles. Paminėsite mano žodį, sulauksime ir kamerų miegamuosiuose.

Sakoma, kad apmokestinti cukrų rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Po to, kai PSO klerkai suskaičiavo, kad lietuviai geria daugiausiai, o paskui tą skaičių keliais litrais sumažino, mano akyse ši organizacija neverta jokio pasitikėjimo, o geriau pakrapščius, gal būtų galima aptikti ir korupcijos.

Įvedus cukraus mokestį, žmonės mažiau saldžiai valgyti nepradės. Turtingesni pirks ir pabrangusius produktus. Vargingesni – pigesnius, kuriuose cukrus pakeistas saldikliais, darančiais sveikatai daugiau žalos. Bet ar PSO tai rūpi? Kovoti – jos pagrindinis šūkis.

Dar neseniai ypač sveikam maitinimuisi tinkamomis vadintų įvairių vaisių sulčių jau neberekomenduojama gerti. Girdi, cukraus per daug. O ar medus irgi bus apmokestintas?

Teigiama, kad kitur „kai kur“ cukraus mokestis įvestas. Bet nutylima, kad tose šalyse cukraus suvartojimas mažėjo pirmus kelis mėnesius, o paskui grįžo į ankstesnes vėžes. Kaip toje patarlėje, nors ten apie šunį, bet tinka ir žmonėms: „Žmogus ir kariamas pripranta.“

Šį mokestį toli gražu ne cukraus mokesčiu reikėtų vadinti. Cukraus visur yra, taigi viskas turės brangti, pradedant saldainiais ir baigiant sūdytais lašiniais. O ką, be cukraus ir lašinių nepasūdysi.

Jei paminėjau lašinius, tai reikia pridurti, kad kalbama ir apie riebalų mokestį. Ko nepabrangins cukraus mokestis, pabrangins riebalų mokestis: nuo sviesto iki tų pačių lašinių.

Kas toliau?

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje