Skip to content

Ateitį turės tik atsinaujinančius energijos šaltinius naudojančios medicinos įstaigos

Lina RAGINYTĖ

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, lankydamasis materialinę bazę efektyviai stiprinančioje Visagino ligoninėje, pabrėžė, kad ateitį tikrai turės medicinos bei kitos valstybinės institucijos, palaipsniui pereinančios prie atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimo. Praėjusį penktadienį, liepos 28 d., Visagino ligoninėje oficialaus vizito buvo atvykęs Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga.Jo tikslas – apžiūrėti mažesnes šalies ligonines, prieš nusprendžiant tolimesnį jų likimą bei toliau vykdant sveikatos reformą, susipažinti su medikais, išgirsti jų poreikius.

Visagino ligoninė – žaliųjų technologijų lyderė

Visagino ligoninė išsiskiria materialinės bazės stiprinimu, efektyvia projektine veikla, padedančia pritraukti investicijas, atnaujinant įrangą ar įsigyjant naujos. Šio susitikimo metu daugiausia kalbėta apie ligoninės Akušerijos ginekologijos skyrių. Anksčiau šis skyrius atnaujintas už Pasaulio banko pinigus. Skyriui atnaujinti Pasaulio bankas, Sveikatos apsaugos ministerija, Visagino savivaldybė skyrė daugiau kaip 435 000 eurų. Vien tik šiuolaikiškai įrangai atnaujinti buvo skirta 72 tūkst. eurų, už kuriuos buvo nupirkti kardiomonitoriai (aparatai vaisiaus būklei ir gimdymo veiklai vertinti), naujos funkcinės gimdymo lovos, kiuvezairės neišnešiotiems naujagimiams ir kita įranga.

Akušerijos skyrius yra moderniai renovuotas, erdvios ir jaukios palatos gimdyvėms, kuriose yra dušai, tualetai, TV, šaldytuvai. 2013 m. pradėtas ir 4 metus trūkęs projektas, kurį finansavo Šveicarijos paramos fondas, pagaliau baigtas. Už gautas lėšas įgyta nauja diagnostikos ir gydymo aparatūra: ultragarsinis aparatas, kardiotokografai, monitoriai naujagimiams, otoakustinis prietaisas, perfuzoriai, sistema kvėpavimo palaikymui, perfuzorius. O baigiamajame etape įdiegti atsinaujinantys energijos šaltiniai – saulės kolektoriai, kurių pagalba Akušerijos ir ginekologijos skyrius aprūpintas šiluma, šiltu vandeniu bei įrengta vėdinimo sistema, kurios pagalba į patalpas patenkantis oras yra išvalomas 100 proc., todėl kūdikiai apsaugomi nuo infekcijų.

Kalbėjęs ministras akcentavo du dalykus: žaliąsias (aplinkai draugiškas) technologijas ir naujų specialistų pritraukimą į regionines ir rajonines medicinos įstaigas. „Nieko nepadarysi, mes visi privalome prisitaikyti prie visame pasaulyje vykstančių pokyčių – žaliųjų technologijų diegimo. Taip ir darysime. Nenorėčiau susiaurinti to fakto ir apsiriboti tik medicinos įstaigomis, nes visoms valstybinėms institucijoms, pereinančioms prie aplinkai draugiškų technologijų, bus teikiami prioritetai. Kitas dalykas – naujų specialistų „priviliojimas“ į regionines ir rajonines gydymo įstaigas. Tai viena iš mūsų darbo grupės prioritetinių sričių. Svarstomi net keli galimi variantai, padėsiantys šios idėjos įgyvendinimui. Tai ir seniau praktikuojamas rezidentūros studijų apmokėjimas už konkretų studentą, sugrįšiantį į konkrečią savivaldybę, ir praktika rajoninėse ir regioninėse gydymo įstaigose, kur visas specialistų viliojimo menas bus atiduotas į konkrečios gydymo įstaigos rankas. Ar sugebės ji jauną specialistą išlaikyti, ar ne. Svarstomi ir kiti būdai“, – sakė A. Veryga.

Ministras aplankys ir Ignaliną

Žinoma, ignaliniečiams labiausia neramu dėl Ignalinos ligoninės ateities. Ir čia žmonės pasiskirstę net į dvi stovyklas: už ir prieš. Paklaustas apie Ignalinos situaciją, ministras pažadėjo nedaryti jokių skubotų išvadų, sprendžiant rajoninių ligoninių likimą, neaplankius visų ligoninių ir nesusipažinus su jomis, su darbuotojais, jų poreikiais. Taigi, lauksime pažadėto ministro vizito Ignalinos gydymo įstaigose.

Beje, dar metų pradžioje per Lietuvą nuvilnijo mažųjų gydymo įstaigų jungimosi banga. Nuomonių būta įvairių. Mat viskas remiasi į finansus. Visos PSPC dirba pelningai, nes jų finansavimo sistema kita, todėl būtų sudėtingiau dirbti nuostolingai, o štai rajoninės ligoninės – kasmet patiria nuostolių, mat tyrimai ir ligonių priežiūra, medikamentai bei kitos paslaugos reikalauja didžiulių investicijų.

Kokias rekomendacijas pateiks apsilankęs sveikatos apsaugos ministras ir kaip Ignalinos gydymo įstaigas naujam etapui įkvėps rajono valdžia, sužinosime kiek vėliau.

Ignalina – visuomenės informavimo rojus

Lankantis Visagine nustebino valdžios požiūris į visuomenę ir… slaptumas. Pakviesti į susitikimą su ministru žiniasklaidos atstovai iš esmės laiką leido už durų, kol ministras kalbėjosi su mere Dalia Štraupaite ir Seimo nariu Algimantu Dumbrava. Tuo metu buvo pristatytas ir Šveicarijos paramos fondo projektas. Vėliau svečiai apžiūrėjo ligoninę, kol pakeliui jų grįžtančių neužklupo ir už skvernų nepačiupo žurnalistai. Kol merė mobiliuoju telefonu fotografavo svečius iš sostinės ir darė asmenukes, o Visagino TV žurnalistai „prievartavo“ ministrą kalbėti rusiškai, nes gyventojai kitaip nesupranta, mes taip pat įsigudrinome pakalbinti A. Verygą. Netrukus Seimo narys A. Dumbrava mostelėjo ranka, kad jau pakaks ir padėkojęs žiniasklaidos atstovams leido suprasti, kad esame „laisvi“.

Taigi, informaciją apie projektą, į kurį buvome pakviesti, „susišaudėme“ koridoriuje iš personalo. Kita vertus, tai įdomi patirtis, nes tokioje situacijoje būti teko pirmą kartą. Visada esame įpratę, kad informacija Ignalinos valdžios įstaigose yra prieinama, o mero, vicemero, administracijos direktoriaus bei valstybinių įstaigų darbuotojų durys  – visada atviros. O Seimo narys Gintautas Kindurys – politikas, išsiskiriantis ne tik įžvalgomis, atvirumu, „sveika“ tolerancija, išprusimu, žiniomis ir kultūringumu. Ignalina – visuomenės informavimo rojus.

Autorės nuotr. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here