Skip to content

Ar gerbiame savo kraštą ir jo paveldą?

Lina KOVALEVSKIENĖ (www.ignalina.lt)

Lietuvoje 24-ąjį kartą vyksta bene didžiausia kasmetinė nekilnojamojo kultūros paveldo populiarinimui skirta akcija – Europos paveldo dienos. Šių metų tema „Kultūrinis kraštovaizdis: nuo piliakalnių iki miesto bokštų“ kviečia pažinti Lietuvos istorinio kultūrinio kraštovaizdžio įvairovę, suprasti jo unikalumą ir vertę. Rugsėjo 15 d. į Europos paveldo dienoms skirtą renginį pakvietė Ignalinos krašto muziejus. Renginyje kalbėta apie mūsų rajono paveldo objektus, šiais metais itin pagerbtus piliakalnius ir naują interaktyvų žaidimą, kuris muziejaus lankytojus kviečia įdomiai pakeliauti po Ignalinos kraštą.

Renginyje dalyvavęs Ignalinos rajono savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis dėkojo už gražias iniciatyvas ir jaunimui palinkėjo domėtis savo gimtuoju kraštu, nes veiklos šioje srityje tikrai užteks ilgiems metams. „Turime ne tik puoselėti, bet ir stengtis nepakenkti tam, ką turime. O turime išties daug, tik gal ne visada mokame tai įvertinti“, – sakė meras. Ir išties daugelis tikrai mažai žinome apie  kraštą, kuriame gyvename. Bandome vis kitur, vis toliau ieškoti to, kas, rodos, įdomiau, gražiau ir prasmingiau… Šie – Piliakalnių metai – bent jau paskatino aplankyti, pamatyti ir pažinti čia pat esančius istorinės atminties liudytojus. Būta tikrai gražių renginių. Dalyvavusieji Valstybės dienos minėjimuose  neužmirš  tautinės giesmės  skambesio nuo piliakalnių, bibliotekos renginių lankytojai – jos organizuotų susitikimų, atvirų pamokų, išvykų ir žygių. 

Muziejuje kalbėta apie paveldą kaip turtą, kurį mes turime išsaugoti ateinančioms kartoms ir apie viso krašto kraštovaizdžio vertę, atspindinčią jo tapatybę, išskirtinumą. Rodytos gražiausių Ignalinos vietų, kultūros ir istorinių vertybių nuotraukos. Ignalinos rajone yra 180 nekilnojamojo ir kilnojamojo kultūros paveldo objektų (43 pilkapynai, 26 piliakalniai, 12 senųjų akmens amžiaus gyvenviečių vietų, 7 etnografiniai kaimai, 11 dvarviečių ir kt.). Pasidžiaugta renovuotais Paliesiaus, Vidiškių, Dūkšto ir Meikštų dvarais, kurie  yra rekonstruoti ir gyvena naują kultūrinį, socialinį gyvenimą. Svečius visada maloniai priima netoli Mielagėnų miestelio esantis Paliesiaus dvaras. Čia nuolat vyksta klasikinės muzikos koncertai, kiti renginiai. Skirtingai nuo daugelio kitų Lietuvoje pažintiniam, kultūriniam ir poilsiniam turizmui pritaikytų dvarų, šiame dvare dar veikia fizinio krūvio terapijos klinika. 

Kiekviename kaime galima surasti įdomių objektų: kryžių, koplytstulpių, paminklų, mitologinių akmenų, karo įtvirtinimų, senųjų kapų ir kt. saugomų vertybių. Kaip minėjo renginį vedusi muziejininkė Inga Čibiraitė, kultūriniu yra laikomas žmogaus sukurtas ir jo sambūvį su aplinka atspindintis kraštovaizdis. Istoriniu vadinamas iki XX a. vidurio sukurtas kraštovaizdis – sisteminis kompleksas, kuriame yra integruota įvairių komponentų: kelių tinklas, žemės paviršiaus reljefo formų, želdynų, vandens telkinių, kitų statinių, istorinės žemėvaldos ir žemėnaudos objektų. Kaimo kultūriniame kraštovaizdyje atsispindi visos medžiaginės ir dvasinės etninės kultūros raiškos formos, regionų skirtumai, gyvoji tradicija. Kultūrinis Lietuvos regionų savitumas raiškiausiai atsiskleidžia išlikusiose kaimo kultūros paveldo objektų sankaupos vietose – istorinio kraštovaizdžio arealuose.

Renginio metu bus pristatytas interaktyvus žaidimas „Ežerų krašto žinovas“, kuriuo virtualiai keliaujama po Ignalinos kraštą, susipažįstama su vietos kultūra, tradicijomis, vietiniais kultūros paveldo objektais, įžymybėmis. Žaidimas pritaikytas vaikams, mokiniams, tačiau, kaip sakė šios idėjos autorė, muziejaus direktorė Renata Veličkienė, labai mielai į žaidimą įsitraukia ir suaugusieji. Kad nebūtų nuobodu domėtis vien krašto lankytinomis vietomis ir objektais, žaidimas pakviečia ir pagrybauti, ir susikrauti kuprinę ar įkurti stovyklavietę. Pristatomi senieji amatai. Mažieji gali tapti kalviais, audėjais, vilnos verpėjais ir t. t.

Ignalinos viešosios bibliotekos direktorė Loreta Aleknienė papasakojo apie šiais metais bibliotekos vykdomą projektą „Piliakalnių istorija žadina vaizduotę“. Piliakalnių metams skirti prasmingi renginiai vyko gražiausiose Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio bei Sirvetos regioninio parkų vietose. Tai atviros istorijos pamokos, legendų ir sakmių skaitymai, literatūrinės ir muzikinės kompozicijos,  susitikimai su žinomais žmonėmis. Gegužę aplankytas Linkmenų (Pilalės)  piliakalnis. Čia atvirą pamoką vedė žinomas prozininkas, gamtininkas, fotografas ir laidų vedėjas Selemonas Paltanavičius. Birželio mėnesį ant Ginučių piliakalnio visus pasitiko hab. dr. Vykintas Vaitkevičius. Liepą ant Puziniškio piliakalnio veiklas vedė  Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio parkų etnologė Giedrė Šukytė ir kultūrologė Sigutė Mudinienė. Rugpjūtį buvo aplankyti du piliakalniai – Taurapilio (Utenos r.) ir Kačėniškės (Švenčionių r.). Ant Taurapilio su projekto dalyviais bendraus dr. V. Vaitkevičius, ant Kačėniškės – Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centro direktorius Kęstutis Lisauskas.  Rugsėjo 22 d. direktorė visus pakvietė į baigiamąjį projekto renginį, kuris vyks ant Ladakalnio. Dar kartą galėsime pasididžiuoti savo krašto paveldu ir kūrybingais žmonėmis.

Autorės nuotr. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here