Skip to content

Išplaukiantys į paviršių

Arminė NORKĖ (Mažulonys)

Kaip buvo šnekėta, taip ir įvyko: buvę komunistai, buvę dėdėpistai, o dabar tiesiog socialdemokratai paliko valdančiąją daugumą. Patys jie aiškina taip pasielgę todėl, kad įgyvendinama „dešiniosios pakraipos“ ekonomika, o Vyriausybės programoje numatyti įsipareigojimai nevykdomi.

Politologai gana sutartinai teigia, kad atvirkščiai, Vyriausybės programa, kurią kartu su valstiečiais-žaliaisiais sudarė socialdemokratai, yra daugiau ar mažiau vykdoma, ir nereikia norėti, kad tai, kas buvo planuota ketveriems metams, bus padaryta per vienerius.

Yra sakančių, jog socialdemokratai, valdančioje daugumoje sudarydami ryškią mažumą, norėjo, kad visi šoktų pagal jų dūdelę ir priimtų tik tokius sprendimus, kokius siūlo jie, nesvarbu, kaip dėl to buvo tariantis sudarant daugumą.

Tačiau veikiausiai yra teisūs tie, kurie mano, kad šį kartą, kaip įprasta, viršų paėmė ambicijos. Socialdemokratų išsirinktas pirmininkas Gintautas Paluckas iki šiol nejaukiai jaučiasi šiame poste, jam nepavyksta gražiai sutarti su senaisiais socialdemokratais, ypač su sėdinčiais Seime. Pats nebūdamas Seimo narys, G. Paluckas, atrodo, verčiau norėtų priešlaikinių Seimo rinkimų: tegul jo partija ir nelaimėtų jų, bet jis pats pateiktų į Seimą.

Apie išankstinius rinkimus paluckams neverta svajoti, dabartiniai seimūnai už tokį sprendimą nebalsuos, nerizikuodami prarasti tai, ką turi. Belieka ieškoti kaltų, o kalti visi, išskyrus pačius socdemus. G. Paluckas, ieškodamas smegenų tarp apatinių pusrutulių, pareiškė, kad tai yra „konservatorių, kaip visada, sąmokslas“.

Tarp socialdemokratų senimo sutarimo taip pat nėra. Jonas Bernatonis irgi mano, kad situaciją socialdemokratams primetė opoziciniai konservatoriai. Tuo tarpu Juozo Oleko nuomone, partija Seime vis dėlto turėjo galimybę „vienaip ar kitaip prisidėti prie partijos programos realizavimo, ir Vyriausybės programa vienaip ar kitaip atitinka partijos programą“.

Įdomu tai, kad socialdemokratams seimūnams, užimantiems komitetų pirmininkų postus, pasiūlyta patiems apsispręsti, trauktis iš pareigų ar ne. Tai suprantama, nes komitetų pirmininkai gauna keturiais šimtais eurų daugiau, negu eilinis seimūnas. Čia jau reikia pagalvoti, ar dirbti sau, ar ne.

Dirbti ne sau tarp socialdemokratų nepopuliaru. Štai kai dabartinis užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius partijos sprendimą pavadino nesavalaikiu, nelogišku ir neatsakingu, pagrįstu emocijomis ir žalingu valstybei, ir pareiškė liekantis ministro poste, visokie vinokūrai paskubėjo pavadinti tai „nežabotu savanaudiškumu“, o „asmeninį interesą“ – „didesniu už savigarbą ir sąžiningumą“.

Visiškai suprantamas požiūris. Lietuvai komunistai dirbo tik anais laikais, sovietmečiu.

Valstiečiams-žaliesiems dabar, suprantama, bus nelengva, nors, kita vertus, iš socialdemokratų ir iki šiol nebuvo daug naudos. Daug yra pavyzdžių pasaulyje, kai sėkmingai dirba ir mažumos vyriausybės.

Nors veikiausiai teks priimti ir nepopuliarių sprendimų. Socialdemokratai, dirbdami sau, tikisi nuo tokių sprendimų atsiriboti ir taip pakelti savo reitingus. Juk taip norisi valdžios, kuri svarbesnė, negu visi darbai, kuriuos būtų galima padaryti šiandien. Bet juk ne sau, ar ne? Kur kas svarbiau – išplaukti į viršų.

Yra daiktų, kurie kiekvienoje eketėje būtinai išplaukia į paviršių ir malasi. Tai liečia ir kai kurias partijas.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here