Skip to content

Piliakalnių projektas baigėsi įspūdingu ugnies šou

Jonas BALTAKIS

Baigėsi Ignalinos viešosios bibliotekos organizuotas projektas „Piliakalnių istorija žadina vaizduotę“. Penktadienį baigiamasis projekto renginys vyko ant Ladakalnio. Prasidėjo 19 val. ir jau sutemus baigėsi įspūdingu ugnies šou. Kartu laužais ir dainomis paminėta Baltų vienybės diena. Ladakalnis, pasak folkloro ansamblio „Čiulbutė“ vadovės Sigutės Mudinienės, pasirinktas neatsitiktinai. Kadaise ant Lados kalno rinkdavosi mūsų protėviai spręsti svarbių krašto klausimų, čia visada susitikdavo prieš karo žygius.

Projekto renginiai prasidėjo dar kovą. Tuomet pristatytos būsimos veiklos, o aktorė Olita Dautartaitė pakvietė į literatūrinę kompoziciją „Vieną vakarą vėl sugrįšiu namo“. Gegužę jau kopta ant pirmojo Pilalės piliakalnio. Susirinko apie du šimtus žmonių, kurių užteko susikibus rankomis apjuosti Pilalę. Vėliau atviros istorijos pamokos vyko ant Ginučių, Puziniškio, Taurapilio ir Kačėniškės piliakalnių. Iš aplankytų – keturi yra Aukštaitijos nacionaliniame parke (ANP) ir vienas Švenčionių r. Paskatinti šio projekto, jį tarsi pratęsė, išplėtė kaimo bibliotekos, kurios surengė išvykas ant savo seniūnijose esančių piliakalnių. Šia linkme dirbo Kazitiškio, Dūkšto, Meikštų ir Rimšės bibliotekos, Viešosios bibliotekos filialai. Didžiasalio biblioteka į pagrindinio projekto renginius vežė savo miestelio vaikų globos namų auklėtinius. Projekto metu pamokas ant piliakalnių vedė archeologas prof. dr. Vykintas Vaitkevičius, gamtininkas, rašytojas ir fotografas Selemonas Paltanavičius, Sirvėtos regioninio parko kraštotvarkininkas Marius Semaška, Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centro direktorius Kęstutis Lisauskas, ANP specialistai S. Mudinienė, Algirdas Panavas ir Giedrė Šukytė. Projektas pavyko su kaupu. Kaip sakė pagrindinė projekto vykdytoja („variklis“) Laima Andrijauskienė, tikėtasi, kad projekte dalyvaus 300 dalyvių, o dalyvavo apie 500.

„Paslaptingi tie mūsų piliakalniai. Jeigu nori prisiliesti prie jų istorijos, reikia užkopti ant jų. Šiemet kopėme į piliakalnius jau ne pavieniui, o būriais, stengėmės pajusti kažkada čia buvusį laiką, išgirsti jo žingsnius ir atodūsius. Projektą dalinai finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Kultūros ministerija, garsino laikraščiai ir internetinė žiniasklaida. Vien rajono spaudoje išspausdinta 14 straipsnių“, – sakė L. Andrijauskienė.

Ant Pilalės kopė ir baigiamajame renginyje dalyvavo Seimo narys Gintautas Kindurys. „Dalyvaudamas renginyje ant Pilalės piliakalnio stebėjausi ir džiaugiausi, kokia tai puiki idėja rengti šį projektą ir kokia įvairiapusė gali būti bibliotekų veikla. Didžiausia padėka bibliotekai, „Čiulbutės“ kolektyvui, lydinčiam šiuos renginius, visiems juose dalyvavusiems. Projektas parodė, koks didelis būrys žmonių domisi krašto istorija, gerbia ją“, – sakė Seimo narys.

Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio parkų direktorius Gedas Kukanauskas taip pat dėkojo projekto organizatoriams, priminė, kad tądien švenčiama ir Baltų vienybės diena. Jis L. Andrijauskienei bei Viešosios bibliotekos direktorei Loretai Aleknienei įteikė ANP padėkos raštus.

Publikos vardu kalbėjusi Regina Šarkuvienė (vilnietė, bet dalyvavo visuose projekto renginiuose), be visų padėkų projekto organizatoriams, dėkojo žurnalistams, rašiusiems apie visus kopimus į piliakalnius: „Labai dėkoju žurnalistams, kurių dėka pasidariau žiemai knygą. Susiklijavau visus laikraščių straipsnius, nes juose ne vien informacija, juose istorija papasakota. Kadangi čia dalyvauja ir Seimo narys, tai gal jis ten pajudins valdžios vyrus, kad kultūros darbuotojams būtų mokami didesni atlyginimai. Tokį darbą žmonės dirba už 400 eurų, mums turėtų būti gėda dėl to. Gerbkime kultūrą, be jos mes – niekas.“

Baigiamąjį renginį ant Ladakalnio savo giesmėmis pradėjo „Čiulbutė“, ji po visų oficialių kalbų ir apdovanojimų (Viešosios bibliotekos direktorė L. Aleknienė apdovanojo visus projekto partnerius, organizatorius ir žiniasklaidos atstovus) tęsė vakaro programą. Uždegė aukurą ir aplink jį susispietus dalyviams, dainavo baltų vienybės ugnies sąšaukos dainas. Aplink Ladakalnio aikštelę liepsnojo įžiebtos medžio kaladės, o nuo automobilių aikštelės apačioje iki pat kalno viršūnės renginio dalyviai ėjo stiklainiuose degančių žvakelių koridoriumi. Žmonės kraipė galvas: kiek čia reikėjo stiklainių ir žvakių, kiek čia darbo įdėta. Viso renginio metu ekrane buvo rodomos nuotraukos iš visų aplankytų piliakalnių, demonstruojamas A. Panavo sukurtas filmas, kuriame plaukė kvapą gniaužiantys vaizdai, filmuoti dronu.

Po oficialiosios baigiamojo renginio dalies ir prisimintų Baltų vienybės dienos tradicijų prie aukuro, norėjosi dar kažko šilto, jaukaus ir neužmirštamo, kažkokio elegantiško šventės akcento, kuris visus nustebintų. Ir organizatoriams tai pavyko padaryti. Baigiamąjį renginį vainikavo ugnies šou, kurį surengė trys fakyrai iš Trakų firmos IGNI. Žiūrovai, užgniaužę kvapą, stebėjo ugnies šokį ore, jos raštus ir ornamentus, gaunamus fakyrams sinchroniškai visaip sukant degančius deglus. Pasirodyme naudoti įvairūs įrankiai: piro vėduoklės, piro lazdos, žarijų lietus, kuris tai riedėjo žeme, tai vėl spiečiumi kilo aukštyn…

Projektas baigėsi. Jo organizatoriai pažadėjo naujų projektų, ne mažiau įdomių ir intriguojančių. Ką gi – išgirdome, tikimės, laukiame.

Autoriaus nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here