Skip to content

Būkime atsakingi ir rūpestingi gyvūnų laikytojai

MI informacija

Prieš 86 metus (1931 m.), Florencijoje, tarptautinėje konferencijoje, skirtoje gyvūnų globai, buvo sutarta, kad spalio 4 d. bus ne tik Šv. Pranciškaus Asyžiečio diena, bet ir  Pasaulinė gyvūnų globos diena.

Pranciškus Asyžietis (itališkai – Francesco di Bernardone) apie 1182 m. gimė Asyžiuje, Italijoje. Pasaulis žino Pranciškų Asyžietį kaip poetą, visuomenės veikėją, gamtos mylėtoją, kuris žavėjosi žvaigždžių spindėjimu, kalnais, slėniais bei gyvūnijos grožiu. Pasak istorijos šaltinių, Pranciškus suprato gyvūnus, mokėjo paukščių kalbą, buvo prisijaukinęs vilką. Beturtis žmogus, praturtinęs pasaulį – Pranciškus Asyžietis mirė 1226 m. spalio 3 d, o spalio 4 d. buvo palaidotas Šv. Jurgio katedroje, vėliau kanonizuotas, palaikai perkelti į Šv. Pranciškaus baziliką Rojaus kalvoje, Asyžiuje. Po mirties Pranciškus Asyžietis Italijoje buvo paskelbtas šventuoju – gyvūnų, katalikybės plėtros, gamtos apsaugos ir prekybininkų globėju.

Pasaulinė gyvūnų globos diena Lietuvoje minima nuo 2000 metų. Šia diena norima priminti ir atkreipti dėmesį į gyvūnus ir jų gerovę. Gyvūnų gerovę galime apibrėžti kaip žmonių ir gyvūnų harmoniją su aplinka, bei gyvūnams reikalingų poreikių patenkinimą. Kadangi mes, žmonės, prieš 27 000–40 000 metų prijaukinome pirmąjį šunį, todėl dabar turime būti atsakingi už visus prijaukintus gyvūnus ir turime nepamiršti, kad privalome laikytis ir užtikrinti 5 pagrindines gyvūnų laisves.

Penkios gyvūnų laisvės:

Laisvė nejausti troškulio ir alkio.

Laisvė nepatirti nepatogumų.

Laisvė nejausti skausmo, nebūti sužalotam, nesirgti.

Laisvė elgtis pagal savo prigimtį.

Laisvė nejausti baimės, nepatirti streso.

Daugelis žmonių gali piktintis, priekaištauti, kodėl tiek daug dėmesio yra skiriama gyvūnams, o ne žmonėms, tačiau nepamirškime, kad gyvūnai nėra kalti, kad mūsų valstybėje yra daug socialinių, ekonominių ir kitų sunkumų. Juk kiekviena gyva būtybė žemėje nusipelnė gero, rūpestingo ir oraus gyvenimo, tarp jų ypač mylimi ir daugumos laikomi gyvūnai augintiniai, taip pat ūkiniai gyvūnai, laukiniai gyvūnai ir be abejo reikia nepamiršti bešeiminkių gyvūnų, kurių nuolat daugėja.

Prieš įsigyjant augintinį būtinai reikia gerai apmąstyti ar tikrai galėsite tinkamai pasirūpinti gyvūnu, ar nebus gyvūnas tik užgaida,  kurį po kurio laiko nusibos, kels daug problemų ir poto jį išmesite į gatvę?

Kiekvienam galvojančiam apie gyvūno įsigyjimą vertėtų pagalvoti apie šiuos klausimus ir į juos pabandyti atsakyti:

Ar gyvūnas tikrai reikalingas? Kam man reikalingas gyvūnas? Kur gyvūnas gyvens? Ar gyvūnas turės pakankamai erdvės? Ar gyvūnas bus vedžiojamas bent 30 min. per dieną? Kas vedžios gyvūną bent 2 kartus dienoje lyjant, pučiam stipriam vėjui, sningant ir t. t.? Ar užteks laiko skirti dėmesio gyvūnui? Ar mokėsiu jį auklėti ir dresuoti?  Ar gyvūnas bus visuomet tinkamai šeriamas? Ar gyvūnui bus suteikta tinkama veterinarinė pagalba, to prireikus? Ar sterilizuosiu/kastruosiu gyvūną? Ar nebūsiu neatsakingu gyvūnų daugintoju? Ar užteks lėšų šuns ėdalui, žaislams, gydymui? Ką darysiu, kai gyvūnas pradės graužti daiktus, draskyti baldus? Ar gyvūnas bus mylimas? Ar gyvūnas nebus skriaudžiamas, mušamas? Ar gyvūnas nepatirs vaikų sukeliamo streso? Ar gyvūnas nebus pamirštas, kai atsiras vaikų? Ar nebus per daug purvo ir plaukų namuose? Kur gyvūnas bus per atostogas? Ar gyvūnas bus socializuotas? Ar būsiu atsakingas gyvūnų laikytojas?

Daugelis žmonių apie tai nesusimąsto ir dar didesnė dalis gyvūnų po to atsiranda gatvėse, išmesti, neprižiūrėti. Gyvūnai, kurie buvo mylimi, prižiūrėti dabar turi glaustis gatvėse, ieškoti šilumos prie automobilių, po balkonais, nuolat kęsti šaltį, alkį, troškulį, jausti didžiulę baimę, stresą ir t. t.

Taigi spalio 4 d. Pasaulinės gyvūnų globos dienos proga, noriu paraginti visuomenę būti supratingiems, protingiems ir atsakingiems. Mylėti, gerbti ir rūpintis ne tik savimi, bet ir gyvūnais.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here