Skip to content

Pieno ūkio naujovė ateina ir į Lietuvą

MI informacija

Prieš keletą metų pasaulio ūkininkus ir vartotojus sužavėjęs A2A2 pienas skinasi kelią ir į lietuvių širdis. Sveikesnis bei ligas gydantis produktas gaunamas tik iš specialiu genų derinio paženklintų karvių, tačiau  Lietuvos ūkininkai pasiruošę išbandyti naujovę, norėdami tautiečiams suteikti kokybiškesnį lietuvišką skonį.

Skonis sužavėjo

Nors mums įprastas ir A2A2 pienas skiriasi vos viena amino rūgštimi, tarp šių produktų tikrai negalime dėti lygybės ženklo. Pasaulio gyventojus naujovė jau spėjo pakerėti ne tik skoniu, bet ir sugebėjimu gydyti tokias ligas kaip diabetas, nervų sistemos pažeidimai. Privalumų sąraše taip pat galime rasti natūralesnį skonį, didesnį kiekį baltymų, kalcio bei vitaminų A ir D gausą. Galiausiai, juo gali mėgautis net alergijos kankinami asmenys. Todėl, nepaisant didesnės nei įprasta kainos, netradicinis gaminys netruko užkariauti parduotuvių lentynas, o jo paklausa tik auga. Visame pasaulyje šio pieno tiekėjai skaičiuoja nuolat augantį pelną bei didėjančias galimybes įsilieti į naujas rinkas. Tačiau nepaisant žmonių susidomėjimo ir neperpildytos verslo nišos, veisimo konsultanto Mindaugo Eidukaičio teigimu, Lietuvos ūkininkai į naują galimybę drąsiau pradėjo žvalgytis tik dabar.

„Pasaulyje A2A2 pienas jau seniai ne naujiena. Siekdami sveikesnio gyvenimo būdo, žmonės ėmė ne tik mažinti suvartojimo cukraus bei alkoholio kiekį, domėtis ekologiškais produktais, bet ir ieškoti sveikesnio įprasto pieno pakaitalo. Visgi, nepaisant pasaulinio susidomėjimo, mūsų šalies ūkininkai šią nišą atranda tik dabar. Be to, tai domina išskirtinai tik didžiuosius ir pažangiausius ūkius, kurie augina bent kelis šimtus karvių“, – kalbėjo M. Eidukaitis.

To priežastimi galėtų būti abejonės dėl ilgalaikės naudos ir iš pirmo žvilgsnio nelengvo pasiruošimo etapo.  Netradicinis pienas gali būti gaunamas tik iš tų karvių, kurių organizmuose glūdi A2A2 genas, tačiau dauguma galvijų savyje slepia  A1 ir A2 genų mišinį. Norint pakeisti situaciją, būtinas apgalvotas veisimas. Bent vieną A2 geną turinti karvė turi būti apvaisinta bent vieną A2 geną turinčio buliaus sperma, tam, kad gimusi palikuonė turėtų dvigubą A2 geną. Visgi, siekiant šimtaprocentinio rezultato, dvigubą A2 geną turinti karvė turėtų būti apvaisinta dvigubą A2 geną turinčio buliaus sperma. Tokiu būdu, palikuonei bus perduota geriausia genetine informacija, o tai atsispindės ir jos duodamo pieno kokybėje.

Tik po 3 metų

M. Eidukaičio teigimu, tautiečiams dar teks palaukti bent keletą metų, kol parduotuvių lentynose atsidurs iš Lietuvos karvių gautas A2A2 pienas.

„Šia naujove mūsų šalyje pavasarį pradėjo domėtis pietų Lietuvos ūkiai. Keletas jų, rinkdamiesi sėklinius bulius, dėmesį kreipė tik į A2 geną. Visgi, nepaisant susidomėjimo, rezultato teks palaukti. Pirmiausia karvės turi būti apsėklintos, tuomet, gimus dukroms, šios turi užaugti ir pradėti duoti pieną. Visa tai užtrunka apie trejus metus“, – teigė veisimo konsultantas.

Paklaustas, ar Lietuvos ūkininkams nėra per daug rizikinga nerti į naują verslo nišą, kurios rezultatas bus matomas tik po keletos metų, M. Eidukaičio atsakymas nebuvo vienareikšmis. Pasak jo, versle visuomet juntama rizika, neįmanoma rasti šimtaprocentinių sėkmės receptų ir tiksliai pasakyti, kas bus ateityje.

„Žinoma, gali nutikti ir taip, kad Lietuvoje neatsiras supirkėjų, kurie būtų pasiryžę už A2A2 pieną mokėti brangiau. Tačiau šį kartą rizikuojantis ūkininkas nieko nepraranda. A2 geną turinčių bulių sėklos kaina nesiskiria nuo kitų bulių kainos, pieno gavimui nereikia jokių ypatingų technologijų, tad neinvestuojant papildomų pinigų, galima savo verslą pakreipti taip, kad jis taptų išskirtiniu ir užpildytų tuščią nišą. Manau, kad tokio pieno paklausa tikrai atsirastų. Tereikia produkto ir tinkamos reklamos“, – svarstė M. Eidukaitis.

Nors tai, kaip klostytis A2A2 pieno prekyba Lietuvoje, spėlioti kol kas anksti, pasaulio ūkininkams šis sprendimas jau davė naudos. Štai, Vokietijos parduotuvėse litras įprasto pieno kainuoja apie 71 euro centų, o A2A2 pienas – 1,70 euro. Panaši situacija pastebima ir kitose šalyse.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje