Skip to content

Dūkšto bendruomenė: tarp ambulatorijos ir klebonijos

Lina RAGINYTĖ

Ne vieną popieriaus lapą prirašėme pasakodami apie tai, kokių pasekmių pridaro slapukavimas ir tylėjimas dėl per didelio pasitikėjimo savimi. Viskas, kas susiję su visuomenės interesais, bet daroma kažkaip paslaptingai, sukelia daug klausimų, nerimo, verčia gal net ir klaidingai interpretuoti esamą situaciją. Dar rugsėjo pabaigoje viešėjau Dūkšto miestelyje, o tiksliau, buvau pakviesta apsilankyti miestelio ambulatorijoje ir jos prieigose, tačiau dėl didžiulių ir itin reikšmingų įvykių pirmąją spalio dekadą, šios istorijos „narpliojimą“ buvau palikusi „susigulėti“.

Keistai nuskambėjo faktas, kad iš niekur nieko vieną dieną „nebedirbo“ ambulatorija, o tiksliau, negalėjo išrašyti kompensuojamųjų vaistų, mirties liudijimo, nes esą buvo dingusi elektra, kai visur kitur ji buvo. Šią mįslingą situaciją ir bandžiau išsinarplioti, o ji nuvedė į tokias gilumas…

Dūkšto ambulatorijos kolektyvas laikėsi vieningos pozicijos – faktas toks buvo, bet dėl to jie nukentėję ne mažiau. Taigi, iš niekur nieko staiga nutrūko elektros energijos tiekimas. Neveikė kompiuteriai, internetas, tyrimams atlikti reikalingi prietaisai, sterilizavimo prietaisai ir šildymas, mat net ir labai gražiame renovuotame pastate išties labai šalta. Ambulatorijoje dirbusios gydytoja ir bendruomenės slaugytoja, išgirdusios traktoriaus burzgimą, žvilgterėjo pro langą ir nustėro: ambulatorijos kieme didžiulis traktorius kažką kasa. Medikėms buvo šokas, nes niekas nieko neinformavo apie jokius darbus, juolab, po jų langais. Skambutis seniūnui Vytautui Kazėnui. Šis tuo metu atostogavo ir tegalėjo santūriai patylėjęs atsiųsti pavaduojantį seniūną Drąsutį Jelinską. Pastarasis taip pat tik patrūkčiojo pečiais, nusifotografavo griovimo darbus ir išsiaiškino, kad raunant kelmus nutrauktas kabelis, kuriuo tekėjo elektros energija į ambulatoriją.

Na, sutikite, skamba barbariškai. XXI a. į tavo kiemą atrieda galinga technika, viską verčia ir niekas nieko nežino. Na, beveik nežino. Kadangi šiems darbams vadovavo miestelio klebonas kun. Sigitas Grigas, akivaizdu, kad jis tai žinojo, kas ir kodėl vyksta. O bėda ta, kad kunigo ir ambulatorijos darbuotojų santykiai nėra sklandžiai besiklostantys, todėl ir itin svarbi informacija nepasiekė tų, kuriuos turėjo pasiekti.

Negana to, tos pačios dienos vakare, po 19 val, buvo nupjautas ir klevas, augęs šalia bažnyčios ir ambulatorijos teritorijas skiriančios tvoros. Pajutę, kad situacija tampa nebevaldoma, o įtartini darbai atliekami naktimis, ambulatorijos darbuotojai kreipėsi pagalbos į aplinkosaugininkus. Viskas atrodo išties rimtai.

Kun. S. Grigas nusijuokė: „Na, ir žmonės. Prisigalvoja nei šį, nei tą ir lygioje vietoje problemų ieško. Na, paklausyk, kur čia yra kriminalas? Aš nusprendžiau rekonstruoti senąją kleboniją. Gal aš gyvensiu joje. O privažiavimo tai nėra. Todėl kreipiausi į tam tikras institucijas ir man, o tiksliau bažnyčiai, kaip juridiniam asmeniui, suprojektavo keliuką. Praplėtė bažnyčios teritoriją maždaug 8 m už tvoros link ambulatorijos, kad galima būtų privažiuoti iš gatvės. Seniūnas architekto paliepimu nuėmė tvorelę ir štai – viskas teisėta. Kadangi buvo nupjauti medžiai ir likę kelmai, tai reikėjo juos išrauti. Pasiprašiau pagalbos ūkininko. Jis tuoj pat ir atlėkė dirbti, mat kitomis dienomis negalėsiąs, tai ir nespėjau niekam nieko pasakyti. O raunant kelmus, išsijudino tas klevas ir teko jį nupjauti. Kabelį nutraukė, nes gi tas jų kabelis paklotas kaip ant juoko, kokių 40 cm gylyje… Tai kur čia kriminalas? Nėra… Išrovėm kelmus, dabar reiks nulyginti žemių sluoksnį ir planuoju čia tiesti asfaltą iki pat senosios klebonijos (apie 76 m, iš jų 14 m priklauso valstybei (ambulatorijos teritorija), o kiti – bažnyčiai – autor.) “, – sako kun. S. Grigas.

Na, tikrai kriminalo nėra. Rajono savivaldybės architektas Juozas Panavas po mano kausimo apie šią situacija akimirkai buvo netekęs amo. Paskui atsipeikėjo, bet pripažino, kad aš kažką ne taip kalbu. Jo teigimu, pagal įstatymą ambulatorija savo sklypo neturi, o tiksliau jis dar nesuformuotas, nors tvarkingai aptvertas tvora. Ta teritorija – valstybinė žemė. Kun. Sigitas prašęs leidimo pravažiuoti ta teritorija su malkomis ar panašiai iki klebonijos. Jo žiniomis, kunigui buvo duotas žodinis leidimas pravažiuoti ir tuo tikslu nuardyti keli metrai tvoros.

Pirmadienį, spalio 23 d., kalbintas seniūnas Vytautas Kazėnas patikino, kad situacija stabilizavosi. Už medžio nupjovimą, kurį teko šalinti dėl techninių kliūčių, išduotas leidimas ir ši situacija išspręsta. O dėl kelio, apie kurį planuoja kunigas… jo tikrai bent kol kas negali būti ir nebus. Kad būtų vykdomi tokie darbai, reikalinga daug derinimo darbų su įvairiomis institucijomis ir bet kokio keliuko atsiradimą miestelio teritorijose projektuoja architektai.

Taigi, kriminalo nėra ir net nebūtų buvę didelio sąmyšio, jei būtų kalbamasi. Šioje istorijoje pasigendu pagarbos bendruomenės nariams. Juk planuojant ir vykdant tokius grandiozinius darbus tikrai būtina informuoti bendruomenės narius ir bent jau vietos valdžios institucijas, juolab, kad kelmų rovimo darbai buvo vykdomi būtent tų 14-os metrų atkarpoje (skaičiuojant nuo gatvės), kurie priklauso valstybei, o ne bažnyčiai.

Kuo nuoširdžiausiai linkiu Dūkšto klebonui ir miestelio bendruomenei bendromis jėgomis pirmiausia nutiesti kelius tarp visų jūsų širdžių, idant atsirastų tarpusavio supratimas, pagarba vienas kitam, o tuo pačiu gimtų ir naujos idėjos, prasmingi projektai, vienijantys ir brandinantys.

Autorės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here