Skip to content

Kol Lietuva dar ne keturpėsčia

Arminė NORKĖ (Mažulonys)

Lietuvos valdžiai visais laikais dirbančių nereikėjo ir iki šiol nereikia. Geriau tie, kurie iš visokių pašalpų gyvena. Pagąsdinsi, kad pašalpas atims, ir tokie elgsis, kaip reikia. O su dirbančiais – bėdos, ypač jeigu jie savarankiški. Vis sugalvoja ko nors reikalauti, ne tik didesnių pašalpų. Tokius reikia bausti.

Štai aš ne tik pensiją gaunu, bet ir iš individualios veiklos prisiduriu. Kiekvieno pensininko, kaip, beje, dar ir studento ir kai kurių kitų kategorijų piliečių, sveikatą draudžia valstybė. Tačiau jeigu pensininkas ar studentas nori dirbti, iš jo uždarbio sveikatos draudimas išskaičiuojamas dar kartą. Kad dirbti nenorėtų.

Gal toks du kartus valstybei mokesčius mokantis pilietis kokias nors paslaugas, už kurias poliklinikoje ar ligoninėje šiais laikais reikia papildomai susimokėti, gauna nemokamai? Nesitikėk. Sumokėjai valstybei papildomų mokesčių – sumokėjai sveikatos draudimą už kokį nors tinginį, kuris, sakysim, Ignalinoje darbo neranda. Gyvenant Mažulonyse, galima rasti darbo, o gyvenant Ignalinoje – ne?

Na, maniau, naujas sveikatos ministras tokią tvarką patvarkys. Kur tau. Ministras Aurelijus Veryga pirmiausiai ėmėsi sielai artimesnius alkoholio reikalus tvarkyti, nes Lietuvoje nebuvo didesnės problemos, negu uždrausti dvidešimties metų nesulaukusiems jos piliečiams alaus ir t. t. nusipirkti. Nusipirkti draudžiama ir už tai baudžiama, o gerti nedraudžiama ir už tai nėra ir nebus baudžiama. Logiką matote? Nors – kam ministrui logika. Ar ne, Veryga?

Dabar įsigaliojo A. Verygos draudimas parduoti vaistinėse receptinius vaistus be recepto. Ar matėte, kokios eilės praėjusią savaitę buvo poliklinikoje? Juk dabar, norint nusipirkti tą vaistą, kurį tau anksčiau be jokio recepto parduodavo, turi nueiti pas šeimos gydytoją – recepto.

Su tais receptiniais vaistais įdomūs dalykai dedasi. Sakoma, kad receptiniai vaistai nuo nereceptinių skiriasi tik tuo, ar buvo duotas kyšis jį registruojant, ar ne. Štai Algimantas Rusteika rašo: „Pikti liežuviai seniai plaka, kad jeigu vaisto importuotojas netuščiom rankom ateina į Vaistų kontrolės tarnybą prie Sveikatos ministerijos, tai ir įregistruoja vaistą kaip nereceptinį ir taip galima daugiau parduoti ir uždirbti. O kas ateina be nieko, tai tokį pat vaistą galės importuoti kaip receptinį.“

Dar, skaitydama A. Rusteiką, sužinojau, kad ibuprenas mažose pakuotėse yra nereceptinis, o didelėse pakuotėse, kurias perkant viena tabletė atsieina gerokai pigiau – jau receptinis. Arba pirk brangesnę mažą pakuotę, arba eik recepto pigesnei. Sakysite, nesąmonė? Ne, taip kovojama už vaistų atpigimą. Ar ne, Veryga?

Ministras per televiziją pasiūlė žmonėms skambinti šeimos gydytojui telefonu ir prašyti, kad šis išrašytų elektroninį receptą, ir tada jie galės pirkti tuos receptinius vaistus. Tai yra visiškai kvaila. Viena, kol aš skambinsiu, kol gydytojas išrašinės man receptą, stringant elektroninei sistemai, kuriai jau sukišta dešimtys milijonų eurų, lauks žmogus, jau užėjęs į kabinetą, lauks žmonės už durų. Antra, jeigu gydytojas gali išrašyti receptą, nematydamas ligonio, tai kam iš viso reikėjo šitos kvailystės?

Beje, dėl laukimo už durų. Jums niekuomet neteko, savo laiku atėjus pas kokį nors specialistą, ilgiau palaukti prie durų, nes kažkokie žmonės kviečiami be eilės, nors jų jokiame sąraše nebuvo? Tai žinokit, kad taip eina tie, kurie susimokėjo už konsultaciją. Kai jūs ligonių kasai mokate (o jeigu jūs dirbantis pensininkas – dar ir valstybė už jus sumoka), jūs laukiate mėnesį ar du. O tas, kuris moka poliklinikai, eina tą pačią dieną ir be eilės. Gera tvarka. Ar ne, Veryga?

Kol vaistininkai vaistų be recepto nepardavinėjo, nes valdžia į vaistines pasiuntė kontrolierius – „slaptuosius pirkėjus“ (anais laikais taip kagėbistai civiliais drabužiais vaikščiodavo), jų jau atsirado turguje. Bet ne kiekvienas į turgų nueis, ir ne kasdien jis dirba, o jei tada vaisto prireikė?

Kol kas, pusmečiui, draudimas pardavinėti receptinius vaistus be recepto tarsi atšauktas. Tik ar per tą laiką nebus sugalvota naujų nesąmonių? Kad to nebūtų, internete siūloma „durnam ministrui“ atsistatydinti. Neskubėkime, žmonės. Dabar ministras – psichiatras, tai su žmonėmis kaip su Vasaros 5 pacientais bendrauja. Bet jeigu bus paskirtas, sakysim, proktologas – visa Lietuva keturpėsčia stovės. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here