Skip to content

Kai nėra šeimininko

Blogiausia, kai namuose nėra šeimininko. Lietuvoje irgi šeimininko nėra. Prezidentūra, Seimas, Vyriausybė – tai ne šeimininkas. Nors ir ne visai tuščia vieta, bet ne šeimininkas. Kurio nors miesto ar rajono meras – irgi ne šeimininkas. Seniūnas savo seniūnijoje – irgi ne šeimininkas.

Jeigu mums savo kieme reikia takelį plytelėmis iškloti – imame ir išklojame. Reikėtų tą takelį išasfaltuoti – problemų šiek tiek daugiau būtų, pačiam sunkiau padaryti, bet įmanoma.

O ką daro seniūnas, jeigu jam kyla tokia ar panaši problema?

„Mūsų Ignalinos“ spalio 24 d. numeryje aprašyta istorija, kaip Dūkšto klebonas norėjo keliuką iki bažnyčios išasfaltuoti. Seniūnas Vytautas Kazėnas sakė, kad tokio keliuko „bent kol kas negali būti ir nebus“. Tokiems darbams reikalinga daug derinimų su įvairiomis institucijomis, bet kokio keliuko atsiradimą miestelio teritorijoje projektuoja architektai.

Lapkričio 4 d. numeryje – kita istorija. Štai UAB „Ignalinos vanduo“ vadovo Valento Šimonio žodžiai: „Tarkim, sugalvojai nutiesti 10 m vamzdynų. Galėtum tai padaryti per vieną dieną, tačiau šis veiksmas gali užtrukti ir metus, ir dvejus. Skamba juokingai, bet tokia yra tvarka. Reikia padaryti projektą, laukti jo patvirtinimo, tada viešieji pirkimai, tada lėšų skyrimas, ir tik tada gali šokti ir padaryti darbus. Visą tą laiką tu esi priklausomas nuo begalės biurokratinių niuansų“.

Aišku, svajoti apie tai, kad derinimą kiekviena leidimus išduodanti institucija galėtų atlikti per dieną, na, per savaitę, nėra ko. Viena, paaiškėtų, kad visos tos institucijos ne dirba, o. liaudiškai tariant, „durnių volioja“. Antra, jeigu derinimui būtų skiriama tiek laiko, kiek normaliai jo reikia, tai niekas nesistengtų „padėkoti“ už greitesnį suderinimą.

Kitas dalykas – kam tiek visokių derinimų reikia. Nukrypstant nuo temos – kaip miestai savo senamiesčiais didžiuojasi. Ar tais laikais buvo tiek derinimų? Būtų buvę – Vilniaus senamiestis būtų panašus į kokius Žirmūnus su „chruščiovkėmis“, tik ne blokinėmis, o mūrinėmis. Biurokratija šiais laikais sėdi žmogui ant sprando. Ne tik žmogui – visai valstybei.

Viešieji pirkimai – nuostabus išradimas. Skundžiasi darželinukų tėvai, skundžiasi ligoniai, kad maitinimas vienur ar kitur prastas. Žmogus į valgyklą, kurioje prastai buvo pamaitintas, daugiau nebeis. Nutraukti sutartį su pigiausią ėdalą (maistu kartais ir nepavadinsi) pasiūliusia „maitinimo įstaiga“ ne taip paprasta. Darželio vedėjas (-a) būtų šeimininkas (-ė) – žiūrėtų, kad ne tik pigu, bet ir skanu būtų.

Bet šeimininkų šiais laikais nereikia – reikia pinigų. Į savo kišenę.

Gedimino kalnas, „Lietuvos valstybingumo simbolis“ griūna. O kodėl? Lietus kaltas, kad iki šiol nieko nepadaryta? Ar tiesiog kuo stipriau griūna, tuo daugiau darbų, tuo didesnis „otkatas“. Viešieji pirkimai ne šiaip sau sugalvoti. O pinigus geriausia kokio nors gėrimo dėžutėse laikyti, ar ne Masiuli? Ar Šimašiau, kuris ten dabar kažką tvarko?

O Lukiškių aikštė? O paminklas joje? Vytį kažkokie nesusipratėliai siūlė už suaukotus pinigus pastatyti. Naudingi idiotai, kaip dabar madinga sakyti. Gal teisingiau nenaudingi. Kai Šiuolaikinio šūdo centras nuspręs, koks paminklas turi būti, jam bent milijono prireiks. Kuo brangiau, tuo geriau. Kas gali paneigti, kad iš tų „pinigėlių“ tam centrui šiek tiek nenubyrės ir ministerijos klerkams nenubyrės.

Džiaugsimės turėdami šiuolaikinio meno kūrinį. Pasvajokime ­– gal tai bus unitazas. O ką, kanalizacijos vamzdį Lietuvos širdyje jau turime, beliko unitazą prie jo prijungti. Paminklą nuleidžiamiems valstybės pinigams.

Nieko nepadarysi, biurokratiją reikia maitinti. Kuo daugiau apribojimų, kuo daugiau draudimų, kuo daugiau derinimų, tuo daugiau visokių institucijų reikia, tuo daugiau reikalingų ir nusipelniusių žmonių jose galima įdarbinti.

O šeimininkų Lietuvai nereikia. Ką iš jų paimsi, jeigu jie patys spręs, kaip gyventi? Ne, be reguliavimų ir derinimų pas mus – nė iš vietos. Jau nė Prezidentūra, nei Seimas, nei Vyriausybė be biurokratų nieko negali. Kaip kokie nors nebepriekabiaujantys impotentai.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje