Skip to content

Mobiliosios bioklasės edukacinė programa

MI informacija

Mūsų gimnazijoje lankėsi „Mobilioji bioklasė“. Tai pirmoji šalyje mobili laboratorija, kuri supažindina moksleivius su naujausiais biomokslų laimėjimais. Projektą įgyvendina Vilniaus universitetas ir bendrovė „Thermo Fisher Scientific Baltics“. Keturių valandų trukmės užsiėmime dalyvavo 24 I–IV gimnazijos klasių moksleiviai. Pradžioje jie buvo supažindinti su saugaus darbo laboratorijoje taisyklėmis, išklausė trumpą paskaitą apie DNR, jos struktūrą ir funkcijas.

Po teorinės dalies kiekvienas mokinys išbandė moderniausią mokslo įrangą: automatines pipetes, purtykles, elektroforezės ir kitus prietaisus. Apsirengę chalatais, užsimovę pirštines mokėsi dirbti su automatinėmis pipetėmis ir jų antgaliais, mėgintuvėliais ir kitais prietaisais. Kiekvienas mokinys gavo laboratorinių darbų aprašą, kur buvo tiksliai nurodyta, kokius darbus turės atlikti, bei aprašyta išsami darbo eiga.

Pirmoji užduotis – išmokti tiksliai dirbti su mokslininkų naudojamomis pipetėmis, nes atliekant eksperimentus atidumas ir tikslumas yra labai svarbu. Buvo surengtos pipetavimo varžybos, laimėjo tie, kurie tiksliausiai įpylė reikiamą skysčių tūrį į mėgintuvėlį.

Antrąją užduotį grupėje atliko moksleivis, kurio rezultatai pipetavimo olimpiadoje buvo tiksliausi, tačiau eksperimentą stebėjo ir rezultatus analizavo visa grupė. Iš pateikto tirpalo moksleiviai išskyrė balkšvus siūlus – tai tikra DNR, kurią pamatė nenaudodami didinamųjų prietaisų.

Trečioji užduotis – eksperimentas, kurį atliko individualiai kiekvienas grupėje dirbantis mokinys. Šio eksperimento tikslas – nustatyti, ar tyrimui gautame mėgintuvėlyje su DNR yra konkretus ieškomas genas. Šio darbo metu gimnazistai nustatinėjo, ar mėginyje, paimtame iš erkės, yra encefalito virusas, o gal borelijos (Laimo ligos sukėlėjo) bakterija. Iš duoto mėginio išskyrė ir padaugino atitinkamus ieškomo viruso ar bakterijos DNR fragmentus, atliko DNR elektroforezę agarozės gelyje ir savo darbo rezultatus apžiūrėjo ultravioletinėje šviesoje. Po šio eksperimento paaiškėjo, kad kai kurių mokinių tirti mėginiai buvo užkrėsti erkinio encefalito ar Laimo ligos sukėlėjais.

Gimnazistai ne tik pasisėmė žinių, bet ir šauniai pabendravo su studentėmis, kurios noriai atsakinėjo į užduodamus klausimus, daug sužinojo apie naująsias technologijas, susipažino su šiuolaikinės molekulinės biologijos metodais, kurie naudojami vaistų kūrimui, ligų (vėžio ar genetinių) diagnostikoje, parazitų (virusų ar bakterijų) nustatymui, nustatant tėvystę, nusikaltėlių paieškose.

Ramunės Kapliukienės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje