Skip to content

„Kaimynų teatrų“ šventėje prieštaringų jausmų ir išgyvenimų vakaras

Nežinau miesto, labiau alsuojančio prabangiu gyvenimu, nei Ignalina. Spektaklių, susitikimų, parodų, koncertų ir visokių renginių – patiems įmantriausiems skoniams. Mėgaukis, džiaukis ir dėkok… Sau, kad randi laiko tuo pasidžiaugti, kitiems, kad randa laiko kurti dėl tavęs ir Aukščiausiajam už tą neįkainojamą „NEI PER ANKSTI, NEI PER VĖLAI“. Lapkričio pabaigoje lyg viesulu praūžė „Kaimynų teatrų šventė“, palikdama širdyse malonią sumaištį, begalę įspūdžių ir galimybę žvelgti vis plačiau ir plačiau.

Išradinga menine kompozicija šventės pradžią atvėrė kiekvieno ignaliniečio dūšiai mieliausi Ignalinos teatrų „IKI“  ir „Salos“ aktoriai, vadovaujami žavia ir sodria išmone išsiskiriančios režisierės Jolantos Narbutaitienės. Teatro mylėtojus ir gerbėjus pasveikino savivaldybės mero pavaduotojas Laimutis Ragaišis, kartu įteikdamas  ir dovanų.

Pirmieji scenoje pasirodė rokiškėnai. Vienareikšmiškai labai profesionali režisūra ir vaidyba, nepaisant to, kad paliesta daugeliui iki koktumo įsismelkusi žydų tema. Regis, kad būtum žmogus, vertas žmogaus vardo, išskirtinė sąlyga – turi būti žydas. Tačiau, atmetus šį faktą, visa kita – pakerėjo. Buvo rodoma pagal tikrus įvykius sukurta istorinė drama „Nutildytos mūzos“. Išties įtaigiai ir meniškai jausmingai perteiktas žydų gyvenimas Rokiškyje bei vienos šeimos tragiška lemtis.

Režisierės Neringos Danienės spektaklio pradžioje – linksmas prieškario laikas. Žydai – gydytojai, vaistininkai, advokatai, verslininkai – puikiai sutarė su kaimynais. Spektaklyje ryškiausiai parodoma lietuvių Neniškių ir žydų Olkinų šeimų draugystė: vakarojimai su muzika, šokiais, bendri  vaikų žaidimai, imbierinių sausainių ir macų valgymas… Vyresnioji Olkinų dukra Matilda buvo tikra rimtuolė ir svajotoja. Ji kūrė eiles, tikėjo gražia ateitimi, turėjo tiek daug vilčių. Mergina labai  džiaugėsi studijuodama Vilniaus universitete, čia išgyveno ir pirmąją meilę. Tačiau viskas nutrūko staiga, užslinkus juodam karo debesiui. Jaunajai poetei tebuvo 19-a metų… Liko tik jaunos poetės dienoraštis ir eilės. Po spektaklio keletas lapų su eilėmis buvo išdalinti žiūrovams, kurie vėliau galėjo į stiklinę dėžutę įmesti savo auką kilniam rokiškėnų tikslui – poetės eilių knygai išleisti.

Varėnos r. Matuizų teatras „Giraitė“ režisierės Irenos Čeplikienės „paprasta, bet labai neprasta“ komedija „Tuščia kertė širdyje“. Dvi kartu gyvenančios senmergės svajoja susirasti kad ir bet kokį vyrą, kad tik neliktų vienišauti. Tačiau nepaisant to, viena kitai bando įrodyti, kad vyrai joms nereikalingi, nes dėl jų tik vienos bėdos. Draugės ir barasi, ir pykstasi… ir aplink vyrus sukasi. Su vyrais blogai, bet gi be jų gyvenimas visai nieko vertas… Puikios nuotaikos, garsaus juoko ir gausių plojimų bangos viena paskui kitą ritosi nuo žiūrovų link scenos.

Nespėjus atgauti kvapo nuo juoko, kai Pasvalio kultūros centro Gintaro Kutkausko teatras pateikė dar vieną „iš koto“ verčiančią komediją – Balio Sruogos „Dobilėlį penkialapį“. Režisierės Ramunės Uždavinienės ir jos komandos puikus derinys nepaliko abejingų. Nesenstančių bernelių brolija, kurios nariai jau gerokai pabuvę penki vyrai, kad ir kaip spyriodamiesi ir dangstydamiesi pačių sugalvotomis taisyklėmis, visgi  neatsilaiko prieš moterišką žavesį.

Eilinis slaptas senbernių susirinkimas pirtyje. Paskelbiama žiauri naujiena – visi senberniai turės mokėti tris kartus didesnius mokesčius. Oi, kas bus! Bet ar tikrai tik mokesčiai vyrus sujaudino? Gal tai tik pretekstas pasiduoti pagundai… Visi penki vyrukai nejučia pradeda konkuruoti dėl tos pačios nuotakos – Rožės Kumpytės. Siekdami vienas kitą pranokti, jie įsitraukia į negarbingą kovą – apgaudinėja, šmeižia ir bet kokiomis priemonėmis siekia pavergti moters širdį. Pamažu išsivysto komiškos, kupinos sarkazmo situacijos ir pagrindinė intriga. Tačiau viskas baigiasi gerai ir pralaimėjusių nelieka. Tiesa, lieka vienas – brolijos vadovas Marcelinas Šeškas, kuris spektaklio pabaigoje kviečia žiūrovus vyrus tapti brolijos nariais ir užimti likusias laisvas keturias vietas. Taigi, mieli senberniai, brolija laukia jūsų!

Išėjus iš salės, fojė laukė maloni staigmena – aktorius Česlovas Stonys buvo pasiruošęs atsakyti į pačius netikėčiausius klausimus, o paklaustas prabildavo Marko Aurelijaus, Liucijaus Senekos, Fiodoro Dostojevskio, Levo Tolstojaus, Gustavo Flobero, Ericho Fromo, Hermano Hesės, Albero Kamiu, Marko Tveno, Sioreno Kjerkegoro, Bernardo Šo, Viljamo Sarojano, Artūro Šopenhauerio ir kt. amžininkų mintimis. Žiūrovai iš krūvos surašytų klausimų turėjo ištraukti vieną, perkaityti visiems garsiai, o aktorius pateikdavo atsakymus. Meilė, laimė, mirtis, vienatvė, nerimas, baimė – jausmai, kuriuos patiria kiekvienas žmogus. Tačiau galbūt ne kiekvienas juos apmąsto ir jaučia taip giliai, kaip didieji pasaulio mąstytojai, filosofai, rašytojai.

Pradėję „Kaimynų teatrų šventę“ rokiškėnai ją ir užbaigė. Neringa Danienė kartu su Gruzijos kūrėju Turgajumi Velizade įgyvendino tarptautinį „Kultūros inovacijos“ teatro projektą ir režisavo sukrečiančią dramą „Didro“.  Spektaklis sukurtas pagal gruzinų literatūros klasiko Nodaro Dumbadzės apsakymą, kuriame atskleidžiamas „Didelio vaiko“ – nepaprastai fiziškai stipraus, atviros širdies, bet menko protelio. Didro liūdnas likimas. Čia „kitokio“ žmogaus mėginimas įrodyti „teisingai“ visuomenei savo vertę ir teisę į pagarbą baigiasi tragiškai.

Režisieriai rašytojo pasakojimą dar paaštrino – pjesės veiksmą perkeldami į psichiatrijos ligoninę, kur galioja dar griežtesnės „teisiųjų“ taisyklės ir dar žiauresni prievartos metodai. Didro nuolat ilgisi laisvės ir vis šaukiasi mirusios motinos pagalbos, kuri vis pasirodo paguosti, o galų gale sūnų pasiima į geresnį pasaulį. Sudėtingas ir sukrečiantis kūrinys, prikaustantis ir kartu atimantis jėgas, užauginantis aštriais kampais gerklę draskantį ir kankinantį gumulą, neleidžiantį pajudėti iš vietos…

Šventės uždaryme teatrams padėkas įteikė savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis, dėkojęs už puikias menines dovanas. Nuostabiai praleistas laikas, įsimintini spektakliai, smagūs, bičiuliški pašnekesiai. Nuoširdi padėka organizatoriams, dalyviams, kūrėjams ir jų gerbėjams – visų mūsų dėka tas vakaras buvo toks ypatingas.

Autorės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje