Skip to content

Kaip į mūsų gyvenimus bando brautis „sveikuoliška“ žala

Lina RAGINYTĖ

Žmogus taip jau sutvertas, kad negali ramiai gyventi. Jei aplink įsivyrauja ramybė, trūks plyš ieškome būdų, kaip susirasti problemų, tada nervinamės, sprendžiame jas ir galiausia prieiname išvados, kad geriau jau būtume nedrumstę tos ramybės… Tačiau po savaitės kitos vėl imamės to paties. Vienaip atrodo, kai mes patys toje pekloje niurkomės, tačiau kai jau imamės savo „nuobodulį“ vaikyti eksperimentuodami su nepilnamečiais, išties nebejuokinga. Taigi, buvo numatyta, kad nuo 2018 m. sausio 1 d. visi Ignalinos „Šaltinėlio“ mokyklos filialai, esantys rajone, vadovaudamiesi Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) rekomendacijomis (kurios tik vadinasi rekomendacijomis, tačiau jas reikėtų traktuoti kaip reikalavimą) įvestų naują vaikų maitinimo dietą, esą saugančią ir tausojančią sveikatą. Tėvai informuoti, bet be teisės ką nors keisti. Pasirinkimas atrodo labai demokratiškai: vaiką į ikimokyklinę grupę ugdymui vesti privalai, vaikas bus maitinamas esą sveikuoliškai (peržiūrėjus tėvų susirinkime pateiktą rekomenduojamą valgiaraštį, iš penkių dienų ir trijų kartų per dieną pateiktų patiekalų tėvai nerado nei vieno, kurį įmanoma valgyti), todėl reiškia, kad vaikas liks alkanas, o įdėti jam maisto – negalima. Išvada: vaikas bus kankinamas visą dieną badu, kol iš alkio ims graužti bet ką, net ir „sveikuoliškai“ įpakuotus abejotinus produktus. Taip mes būtume pratinęsi prie naujo įstatymo, kol kas nors kitas nesugalvotų ko nors naujo (tarkim, prastumti kokią naują knygą, apsiginti disertaciją ar pan.). Tačiau, regis, pirmą mūšį įstaigų medikės (slaugės dietininkės), kovojusios už „sveiką protą“, laimėjo ir kol kas galime lengviau atsikvėpti.

Buvo laikas, kai kūdikiai buvo primaitinami karvės pienu, skiestu su įvairių grūdų nuoviru. Augo puikiai. Tada atsirado mišinukai, esą kur kas geresni už natūraliai gautą „žalingą“ karvės pieną. Visi medikai jėga rekomendavo maitinti vaikus „Detolact“ mišinukais, kaip ypač naudingais augančiam vaiko organizmui. Kol vieną dieną kažkas susigriebė, kad jie išskirtinai žalingi ir tuoj pat privalo būti uždrausti, todėl dėžėmis keliavo į kiaulių kompleksus, kad būtų jais maitinami paršeliai. Tokie kardinalūs pokyčiai, eksperimentuojant žmonių sveikata, vyko nuo sovietinių laikų. Tebevyksta jie ir dabar. Tik mąstai kiti.

Taigi, viena gerb. ponia iš ŠMM nusprendė sveikuoliškai auginti jaunąją kartą. Jau vien nuo to žodžio darosi koktu. Dar prievarta visiems įveskime jogą ir meditacijas. Pagal naujas ŠMM rekomendacijas mūsų vaikai valgytų tik sveikuoliškai, t. y., chemikalais prisotintus grūdus, dozuojamuose chemikaluose užaugintas daržoves, nes pas mus žiemą jos natūraliai neauga, chemikaluose mirkytus vaisius, kurie vadintųsi natūraliai džiovintais, nežinia iš ko pagamintus jogurtus, vietoj mėsos (kepsnelių, kotletų, guliašo) – garuose virtus perlinių kruopų kukuliukus, jokio cukraus, pieno, sviesto – 1 g vienai porcijai, druskos minimaliai, o vaikų mėgstama bulvių košė taip pat būtų transformuojama, 50 proc. bulvių keičiant moliūgais, morkomis, brokoliais… Visko nė nesuvardinsi. Gal pirmiausia tegul ministerijos klerkai patys kokią savaitėlę pasimaitina tokia dieta. Ar nebus taip, kad pastalėje lašinius su raugintais agurkais pasislėpę šveis?

Viena mintis – kam viso to reikia? Vaikai dabar darželyje gaminamu maistu patenkinti. Jiems patinka kepsneliai, kotletai, naminiai koldūnai, blynai su bananais, varškėčiai, nes tokį maistą jie valgo namuose. Baiminamasi dėl vaikų nutukimo? Tai mažinkite porcijas. Kodėl niekas nesusimąsto, kad nėra normalu vaikui suvalgyti sriubos ir dar kokį kotletą su bulvėmis. Vaikui užtenka dubenėlio sriubos ir riekutės duonos. O kaip jums įprotis po pietų valgio eiti miegoti? Tai juk medikai visais varpais skalambija, kad po valgio miegoti – baisiausia, ką gali padaryti žmogus, o mes vaikams ugdome tokį įprotį jėga.

Norint iš esmės rūpintis žmonijos sveikata, reikia įvesti protingą prekybai pateikiamų maisto produktų kontrolę. Juk beveik viskas, ką mes perkame, yra nuodas. Pakalba apir tai TV ir daugiau niekas nieko nedaro. Nereikia jokių įstatymų, rekomendacijų ir t. t. Jei kas nors atliktų griežtą ir sąžiningą auditą, tikiu, kad nė vieno maisto produkto nerekomenduotų žmogui valgyti. Gal nukreipkime „pajėgas“ į esminius dalykus. Uždraudus bent kokį vieną chemikalą vartoti maisto pramonėje, bent vienu žingsneliu pasistūmėtume į priekį. Sako, turėdamas tikslą ar svajonę, bent 15 min per dieną skirk jos pasiekimui ir per metus labai ženkliai pasistūmėsi į priekį.

Taigi, kol kas nerimaujantys tėvai dėl kardinalių pokyčių, organizuojant maitinimą ikimokyklinio ugdymo įstaigose, gali atsikvėpti – esminių pokyčių nebus.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here