Skip to content

Kraštiečių klubas pasmerktas gyvuoti ilgai

MI informacija

Dar prieš šventes Ignalinos kraštiečių klubo nariai susirinko į tradicinę metų pabaigos šventę. Ji vyko egzotiškoje sostinės vietoje, kurią, kaip kažkas pasakė, dar net ne visi vilniečiai atrado – Užupyje, Užupio meno inkubatoriuje. Kraštiečius aplankė ir svečiai iš Ignalinos. Atvyko rajono savivaldybės vicemeras Laimutis Ragaišis, Švietimo ir kultūros skyriaus vedėja Gražina Mackonienė, skyriaus vyr. specialistė, nuolatinė klubo kuratorė Rasa Juodagalvienė, Ignalinos viešosios bibliotekos direktorė Loreta Aleknienė, laikraščio „Mūsų Ignalina“ redaktorius Jonas Baltakis.

Klubo prezidentė Renė Jakubėnaitė apžvelgė svarbiausius 2017 m. klubo nuveiktus darbus ir įvykius, dėkojo aktyviausiems klubo nariams už veiklą, o Ignalinos valdžiai – už klubo globą. Pasak pranešėjos, labiausiai įsiminė rajono savivaldybės kraštiečiams vasarą organizuota išvyka į rytinį rajono pakraštį. Vakaro metu buvo pasveikinti vieni aktyviausių klubo narių, vieni jo steigėjų – Zita ir Vytautas Kinduriai jų asmeninės šventės – 50-ies bendro gyvenimo metų, proga.

Rajono vicemeras L. Ragaišis dėkojo už pakvietimą į renginį, sakė, matąs šviesią kraštiečių klubo ateitį, nes dauguma Ignalinos jaunimo, išvykstančio į sostinę, po mokslų ten ir pasilieka, todėl bus kam ateityje papildo klubo gretas. „Mums reikia jūsų, jums – reikia mūsų, tad drauge dirbkime krašto labui“, – sakė vicemeras.

2018-ieji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio metai, tad klubo nariai tarėsi, kaip galėtų prisidėti prie renginių rajone, skirtų šiai datai. Nutarta pavasarį Ignalinoje pasodinti Šimtmečio ąžuolą, o rugpjūtį organizuoti dailininkų plenerą. Jo organizatoriumi sutiko būti dailininkas tapytojas, Lietuvos dailininkų sąjungos narys Algirdas Kliauga, turintis daug sąsajų su Ignalina. Jis sakė, kad yra organizavęs ar dalyvavęs pusšimtyje plenerų, tarp jų – surengė pirmąjį Sovietų Sąjungoje. Tuomet prancūziškas žodis pleneras dar buvo neįprastas ausiai, tad dailininkų sambūris vadintas tiesiog kūrybinėmis dirbtuvėmis.

Kaip minėjau, šis renginys vyko Užupyje. Tai neatsitiktinai. Yra įkurtas Užupio meno inkubatorius, kuriam vadovauja Giedrius Bagdonas, kilęs iš Mielagėnų krašto, Buckūnų kaimo. Jo tėvas kadaise buvo žinomas kaimo kalvis. Buckūnuose pas senelius prabėgo G. Bagdono vaikystė. Dabar jis turi sodybą mūsų rajone, bet ne gimtinėje, o prie Lobinių Navikų k. (Vidiškių sen.). Vakaro metu šis menininkas sutiko tapti kraštiečių klubo nariu.

Čia sutikome seną pažįstamą iš Paliesiaus dvaro atstatymo laikų – restauratorių, paveldo specialistą Petrą Kanevičių. Jis apie 20 metų (meno inkubatoriaus pastatuose – apie 8-erius metus) dirbo, kad įgyvendintų menininkų idėją – iš griuvėsių prikelti visą Užupio kvartalą ant šniokščiančios Vilnelės kranto, kuris taptų menininkų Meka. Taip ir įvyko.

Klubo narė, Valdovų rūmų direktoriaus pavaduotoja Jolanta Karpavičienė taip pat turėjo dovanų – pasiūlė ignaliniečiams ir kraštiečiams organizuoti pažintinę išvyką į Valdovų rūmus liepos antroje pusėje.

Restauratorius P. Kanevičius parodė filmą apie Užupio restauravimo darbus, papasakojo apie jų eigą, svečiams iš Ignalinos parodė atrastus lobius – daug atidengtų autentiškų sienų puošybos elementų.

Apie Užupio meno inkubatorių

Istoriškai skirtingais laikotarpiais šiapus Vilnelės veikė amatininkų dirbtuvės, liuteronų ligoninė, žydų sinagogos. Pokaryje čia gyveno dailės kombinato darbuotojų šeimos. Laikui bėgant, pastatai buvo pripažinti avariniais, gyventojai iškelti. 1990 m. apleistuose pastatuose ėmė kurtis menininkai, čia vyko intensyvus gyvenimas: rengtos parodos, organizuoti poezijos, mados ir muzikos renginiai. Miesto valdžia siekė menininkus iš apleistų pastatų išvaikyti, bet ilgą kovą su valdžia meno žmonės laimėjo. 1996 m. čia įkurtas Alternatyvaus meno centras „Užupis-2“ ir „Galera“, o 2002 m. su savivaldybe pasirašyta ir pastatų nuomos sutartis, pritarta Menų inkubatoriaus steigimui. Po restauravimo darbų čia veikia projektinės erdvės „Galera“ ir „Magnetai ir stebuklai“, Lietuvos ir užsienio kūrėjams lengvatinėmis sąlygomis nuomojama 18 kūrybinių studijų.

Judėjimo kryptimi pasirinktas viešas, užupietiškas, akiplėšiškas meno vystymas. Tai pelno ne tik Vilniaus, bet ir užsienio šalių įžymių kūrėjų, miestų merų, prezidentų simpatijas. Čia lankėsi Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Estijos prezidentas Toomas Ilvesas, įžymus avangardinio meno kūrėjas Jonas Mekas, kultūros veikėjas Antanas Mockus, rusų muzikantas Borisas Grebenščikovas, Tibeto dvasios lyderis Dalai Lama ir kiti.

Autoriaus nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here