Skip to content

„Visagino linija“ ignaliniečius kviečia dirbti Viename didžiausių ir moderniausių baldų gamybos fabrike

Lina RAGINYTĖ

Didžiausias mūsų krašto priešas – negatyvus mąstymas ir pastangos bet kokia kaina atrasti minusų, nepaisant to, kad tas minusas vos įžiūrimas ir užgožtas solidžių ir reikšmingų pliusų, t. y. realybės, akivaizdžių faktų. Mūsų žmonės, matyt, nenori išaugti iš vaikiškų apdarų, nenori subręsti ir pasilikę pasakų ir legendų pasaulyje, tebegyvena praeitimi, kur viešpatavo vikingai, kryžiuočiai, raganos ir troliai, drumsdami vieni kitiems ramybę… Kam tokia artistiška įžanga? Mums patiems, verkšlenantiems, kad mus visi skriaudžia, kad niekas nieko nedaro, tik griauna ir naikina, plėšia ir degina. Kažkodėl tapo tendencinga kurti kraupias legendas apie visas verslo įmones, kurios veikė ar veikia mūsų krašte. Ir tas, kuris bando pasidžiaugti įmonės veikla, dar nespėjęs įpusėti minties, yra nustumiamas į šalį, o jo pradėtas sakinys baigiamas kokia nors dramatiška ir kriminaline nata. Bet ar visada tai tiesa, niekas net nesivargina pasiaiškinti.

Prisiklausėme legendų (ir ne tik) apie medžio apdirbimo įmones, siuvyklas, automobilių servisus, gamyklas. Viena iš tokių legendų, išgirstų Darbo biržos koridoriuose, nuvedė į baldų gamybos fabriką „Visagino linija“. Vos dvyliktus veiklos metus skaičiuojanti „Visagino linija“ šiandien yra tarp pažangiausių ir didžiausių baldų fabrikų Europoje. Įmonės kultūra pasižymi draugiškumu ir nuolatine inovacijų bei patobulinimų paieška.

Ne „garažiuko“ įstatymai

Įvažiuojant į saugomą teritoriją, apsaugos darbuotojai maloniai nurodė kryptį, nes iškart buvau identifikuota ir aš, ir mano automobilis. Erdvi darbuotojų ir svečių automobilių stovėjimo aikštelė, apsupta didžiulio pastato, iškalbingai liudijo, apie čia dirbančiųjų skaičių. Ant gamybinio pastato korpuso – milžiniško dydžio stendas su besišypsančiais darbuotojų veidais. Kaip vėliau sužinojau, šis stendas keičiamas per metus kitus, o jame įsiamžina per tą laikotarpį geriausių rezultatų pasiekusieji darbuotojai. Išties įspūdinga. Tačiau ne mažiau nustebino ir labai jauki ir draugiška atmosfera pačioje įmonėje. Mano atvykimas tikrai nesudrumstė dienos proceso, tad galėjau ramiai stebėti dirbančiuosius: tiek administracijoje, tiek gamybinėse patalpose.

Į akis krito tai, kad absoliučiai visur daugybė medinių lentelių su darbuotojų nuotraukomis ir vardais. Kiekvienas skyrius, pamaina ir cechas turi savo stendą, kuriame kasdien atnaujinama informacija apie darbuotojų judėjimą. Jei žmogus yra, kortelė atversta, jei nėra – užversta. Taip pat čia surašyti atostogų grafikai, nedarbo dėl ligos pastabos ir t. t. Žodžiu, perėjęs koridoriais, tu žinai visą situaciją tą pačią akimirką. Tokia pati sistema ir su užsakymais. Vadovai kiekvieną minutę kompiuterio ekrane gali stebėti, kaip vyksta procesas: kas pagaminta, kokiame darbų etape kas vyksta, kokie likučiai ir t. t. Veiksmas kontroliuojamas čia ir dabar, 24 val. per parą, 7 dienas per savaitę.

Išėjęs iš administracinio pastato, patenki į gamybines patalpas, kur veiksmas vyksta U raidės forma: nuo sandėlio durų, kur sudėtos medžiagos, pereinant visą gamybos procesą, iki gaminių kokybės patikrinimo bei prekių sandėliavimo ir pakrovimo išvežimui. Viskas vyksta sekundžių tikslumu, pietūs, pertraukos arbatai ar kavai – nuo skambučio iki skambučio.

Taigi, čia tikrai nėra džiunglių įstatymų, nėra ir „garažiuko“ įstatymų, o tiesiog europietiška tvarka, disciplina, pagarba sau, kitam, laikui ir dėmesys kokybei bei sveikatai… Štai kur visa paslaptis, kodėl sovietiniais laikais kolūkiuose, o vėliau – bendrovėse išmokę, kaip apgauti ir nusukti, negali prisitaikyti dirbti tokiomis sąlygomis. Iš to ir kyla legendos apie esą nežmoniškas darbo sąlygas. Ši įmonė, kaip ir daugelis kitų sėkmingai dirbančių modernių ar modernėjančių (tokių kaip AB Lietuvos geležinkeliai ir jų dukterinės įmonės), perėję prie LEAN valdymo sistemos, kurioje dalyvauja visi darbuotojai ir darbininkai, ir kur kiekvienas turi čia pat įmonėje siekti karjeros. „Lean“ sistemos tikslas – naudojant mažesnius išteklius sukurti didesnę vertę klientui ir didinti savo konkurencinį pranašumą. „Lean“ esmę geriausiai nusako du pagrindiniai principai: nuolatinis tobulėjimas ir nereikalingų veiklų (nuostolių) šalinimas“, – teigia vadovas Algis Makūnas.

Nuo plyno lauko ir pasaulinio lygio fabriko

UAB „Visagino linija“ yra vienas didžiausių ir moderniausių baldų gamybos fabrikų Rytų ir Vidurio Europoje. Kaip plyno lauko investicija įkurtoje įmonėje šiuo metu dirba apie 720 specialistų ir darbininkų iš Visagino, Ignalinos, Zarasų. Baldų fabrikas yra vienas didžiausių darbdavių Rytų Lietuvoje.

2006 m. atidarytoje įmonėje gaminami natūraliu lukštu ir pigmentine apdaila dengti medžio drožlių plokštės baldai: stalai, komodos, lentynos, stalčių komplektuojančios dalys.

Kiekvieną mėnesį „Visagino linijoje“ pagaminama apie 60 000 stalų, 100 000 komodų, 50 000 lentynų, kurie eksportuojami į Europos šalis, JAV, Japoniją. Pagrindinis įmonės klientas – Švedijos koncernas IKEA.  

„Visagino linija“ yra SBA grupės dalis. O pati SBA grupė yra viena didžiausių verslo grupių Lietuvoje. Ją sudaro 30 įmonių, veikiančių tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų, kuriose dirba daugiau nei 4900 darbuotojų. Pagrindinės SBA grupės veiklos sritys yra baldų gamyba, apranga, verslo centrai ir energetika. SBA grupei priklauso tokios pažangios įmonės kaip AB „Utenos trikotažas“ ir AB „Klaipėdos baldai“.

Kuo unikali „Visagino linija“?  Itin plačios gamybos galimybės – galime pagaminti iš esmės visą skydinių baldų asortimentą, naudodami medžio drožlių, presuoto popieriaus plaušo, masyvo skydo, laminuoto skydo, „korio“ technologija pagaminto skydo detales.

Įmonėje įdiegtos naujausios technologijos leidžia pasiekti itin aukštą našumą, išlaikyti konkurencingą kainą ir, svarbiausia, gaminti modernius aukštos kokybės baldus. „Visagino linijos“ technologijas sudaro Vokietijoje, Italijoje, Švedijoje gamintos automatinio formatinio pjovimo staklės, automatinės kalibravimo, briaunavimo, gręžimo ir skaldymo linijos, tuščiavidurių baldų kojų apvilkimo linija, kreivalinijinės briaunavimo staklės, gręžimo, frezavimo, briaunavimo centrai su programiniu valdymu, UV apdailos linijos, automatizuotos produkcijos pakavimo linijos.

Unikali įranga – siekdami padidinti gamybos našumą patys sukūrėme unikalią, CE standartu sertifikuotą įrangą, kuri vėliau diegiama ir kitose SBA grupės baldų įmonėse“, – pasakoja A. Makūnas.

Sėkmingos investicijos – sėkmingesnis pelnas

„Visagino linijoje“ – pažangus technologinio gamybos srauto organizavimas – įmonėje įdiegta moderni gamybos proceso vadybos sistema, paremta jau minėtais LEAN metodais, taip pat SAP gamybos apskaitos sistema.

2006 m. lapkritį veikti pradėjusi „Visagino linijos“ baldų gamykla tapo didžiausia privačia plyno lauko investicija regione. Į fabriką jį valdanti SBA grupė investavo 22 mln. eurų. 2008 m.  koncernas IKEA tapo strateginiu „Visagino linijos“ partneriu. 2009 m.  darbuotojų skaičius įmonėje padvigubėjo ir pasiekė beveik 400, pardavimai pirmą kartą viršijo 100 mln. litų (31 mln. eurų). 2010 m.  atnaujinta pigmentinės apdailos gaminių gamyba IKEA koncernui. 2015 m.  „Visagino linijoje“ atidaryta trečioji gamybos linija. Automatizavus procesus ir įdiegus naujausias technologijas, fabriko gamybos pajėgumai išaugo daugiau nei 30 proc. Į trečiąją „Homag“ liniją buvo investuota 5,28 mln. eurų. Tai didžiausia investicija į fabriką po jo atidarymo. 2016 m.  fabriko pardavimai viršijo 60 mln. eurų.

Kas paneigs, kad UAB „Visagino linija“ nėra labai svarbus sėkmingos verslo investicijos regione pavyzdys?
O ir investicijos į darbuotojus – taip pat įmonės sėkmės garantas. Pirmiausia darbuotojai gauna laiku mokamą ir regiono mastu konkurencingą atlyginimą (ir tai tikrai ne minimalus darbo užmokestis), visas socialines garantijas. Bet to, jie gauna mokymų ir profesinio tobulėjimo programas, puikias karjeros įmonėje ir SBA grupėje galimybes, aprūpinimą darbo drabužiais, maitinimą įmonės valgykloje su nuolaida darbuotojams, nemokamą atvežimą iš miesto į darbą ir kelionę atgal į Visaginą (o atvykstantiems iš Ignalinos ar Zarasų koreguojamos pamainos pagal darbuotojų pageidavimus, kad vienu ekipažu galėtų vykti keli žmonės, gyvenantys toje pačioje vietovėje) bei aktyvią sporto ir kultūros veiklą.

Įkvepiantis pavyzdys

Turbūt viena iš labiausiai motyvuojančių ir įkvepiančių – paties vadovo Algio sėkmės istorija šioje įmonėje. „Didžiuojuosi savo žmonėmis. Daugelis jų į įmonę atėjo neturėdami patirties baldų sektoriuje, o šiandien sėkmingai konkuruojame pasauliniu mastu“, –  sako įmonės direktorius Algis Makūnas. 

Algis SBA grupėje dirba daugiau nei du dešimtmečius. Pradėjo nuo staliaus mokinio, tačiau jau po pusmečio tapo meistru. Jis ne kartą ėmėsi naujų pareigų, negalvodamas apie tai, kuris tai laiptelis organizacijos struktūroje. „Man svarbiausia dirbti širdžiai mielą darbą, o apie pareigų pavadinimus niekad negalvoju“, – paprastai į karjerą žiūri žmogus, atsakingas už daugiau nei 700 savo kolegų. 

Kaip mąsto, taip ir daro – Algio vadovaujamoje kompanijoje bendraujama paprastai, draugiškai, „be antpečių“. Tai žmones suvienija ir padeda pasiekti gerų rezultatų.  

Jam patinka SBA Grupėje esanti sveikos konkurencijos atmosfera, skatinanti nuolat ieškoti naujovių ir sprendimų, leidžiančių būti vienu žingsniu priekyje. „Čia kiekvienas žmogus gali atsiskleisti, tobulėti, įgyti naujų galimybių ir atsakomybių. Jei nuoširdžiai dirbsi, tikrai būsi pastebėtas ir įvertintas“, – remdamasis savo patirtimi sako Algis.

Nebijokime ir mes atsikratyti stereotipinio mąstymo, nebijokime keistis, priimti iššūkius, dirbti mėgstamą, o nebūtiną darbą ir ieškokime savo sėkmės istorijos. O kad sėkmė yra čia pat, liudija ir šimtai dirbančiųjų „Visagino linijoje“.

Autorės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here