Skip to content

Kaip vadovams tapti ne „veiklos dispečeriais“, bet mokytojais

Lina RAGINYTĖ

Tęsiame pasakojimą apie UAB „Visagino linija“, kurioje dirba daugiau nei 700 Rytų Lietuvos (Visagino, Ignalinos, Zarasų) gyventojų. Šios įmonės vadovai įmonėje yra įdiegę vieną moderniausių organizacijos valdymo būdų – Lean sistemą, leidžiančią sėkmingai dirbti ir pačiai įmonei, ir stipriai motyvuoti kiekvieną darbuotoją, nes, kaip žinia, didele dalimi įmonės sėkmė ir pelnas priklauso nuo pačių darbuotojų. Patenkinti ir motyvuoti darbuotojai – darbdavio rytdienos garantas.

Kas yra toji Lean?

Lean – tai organizacijos valdymo būdas, įgalinantis organizaciją padidinti vertę klientams ir sumažinti veiklos kaštus. Žodžio Lean neverčiame, nes nėra tinkamo lietuviško atitikmens. „Lean pateikia ypatingą vertės kūrimo būdą – vertę kuriančios veiklos išrikiuojamos geriausia seka ir atliekamos be pertraukų – kada tik reikia – atliekant jas vis efektyviau. Lean suteikia galimybę padaryti DAUGIAU su MAŽIAU – mažiau žmonių pastangų, mažiau įrangos, mažiau laiko ir mažiau vietos – taip vis labiau artėjama prie to, ko nori klientas. Tačiau tai nereiškia, kad žmonės nereikalingi. Priešingai – mūsų įmonėje stengiamasi mechanizuoti tuos darbus, kurie yra kažkiek kenksmingi (dažymas, lakavimas) arba sudėtingi atlikti žmogui (sunku ar labai nepatogu prieiti, pasilenkti, pakelti ir t. t.)“, – sako „Visagino linija“ vadovas Algis Makūnas.

Kam tinkamas šis metodas?

Pagal Lean logiką – vertė yra tai, už ką nori sumokėti klientas. Veikla skirta kitam tikslui, nei vertės kūrimas klientui, yra organizacinis šlamštas, kurį būtina eliminuoti. Procesai patys nesikeičia. Jei jų netobuliname, jie nelieka stabilūs, bet prastėja.

Lean neįdiegiamas per savaitę, formaliai netgi dažnai sunku įvertinti, ar organizacija jau Lean, ar dar ne. Sėkmingai pagal Lean principus dirbančios organizacijos sako: „Mes tik pakeliui!“, nes pamato, kiek dar galima patobulinti organizaciją kiekvieną dieną. Tačiau galvojant apie pačią Lean diegimo pradžią, reikėtų apsišarvuoti kantrybe pusei metų, kol pamatysite pirmuosius rezultatus.

Lean yra sukurta gamybai, tačiau per pastaruosius 15 metų buvo pritaikyta paslaugoms (bankams, ligoninėms, aerouostams, laivybos įmonėms, uosto krovos kompanijoms, savivaldybių administracijoms, kariuomenės administracijoms ir t. t.), nes kiekviena organizacija turi tą patį tobulėjimo poreikį. Buvę gamybiniai metodai pritaikyti paslaugų teikimui.

Kaip tai atrodo realiai?

„Visagino linijoje“ įžengus į gamybos patalpas, stovi KEIZEN pasiūlymų lenta. Keizen – viena praktiškiausių rytų filosofijų, skirta įmonės sėkmės vystymui ir tai modernios Lean sistemos dalis, padedanti panaudoti visą darbuotojų potencialą organizacijos tobulėjimui, pagerinti prekių ir paslaugų kokybę minimaliomis investicijomis, padidinti našumą ir taupyti resursus, mažinti nuostolius, išsiskirti iš konkurentų bei sukurti malonią darbo atmosferą.

Kiekvienas darbuotojas savo darbo vietoje pastebėjęs, kur ir ką galima pakeisti, pateikia savo pasiūlymą raštu. Komisija apsvarsto jį ir, jei nusprendžia, kad jo pasiūlymas įmonei naudingas, priima ir įgyvendina jį. Pasiūlymą pateikęs žmogus gauna atitinkamų taškų, kurie verčiami į pinigus (galima iškart, o galima surinkus didesnę sumą). Vienų pasiūlymai gali būti visai paprasti, kaip, tarkim, sumažinti mechanizmo apsisukimų intervalą, taip sutaupant laiko. Tą akimirką, regis, kelios sekundės reikšmės neturi, bet per metus sutaupyta 120 val. Ir į tai vadovai atsižvelgia. „Žmogui, kuris atlieka konkrečią užduotį, daug paprasčiau pasakyti, kaip galima palengvinti ar pakoreguoti procesą, nei kabinete sėdinčiam vadovui. Štai kur yra esmė. Įtraukus į procesą visą kolektyvą, naudą gauna absoliučiai visi“, – teigia A. Makūnas.

Lean viešajame sektoriuje

Lean gali būti diegiamas bet kurioje organizacijoje, kuri turi klientų ir siekia optimizuoti vertės kūrimą. Šiandien Lean plačiai diegiamas bankuose, aerouostuose, prekybos centruose, logistikos įmonėse ir kitose paslaugų organizacijose.

Šiandien Lean diegiamas ir viešajame sektoriuje – ligoninėse, karinėse organizacijose, agentūrose, švietimo sektoriuje. 2010 m. Lean įdiegtas Skuodo r. savivaldybės administracijoje. 2012 m. – Plungės, Šiaulių ir Klaipėdos regiono profesinio mokymo įstaigose.

Lean – tai ne tik metodų ir technikų rinkinys, aukščiausiame išsivystymo lygyje tai ir organizacinė kultūra. Lean diegiamas, kasdien praktikuojant nuolatinį tobulinimą. Svarbiausias vaidmuo, diegiant Lean, tenka vadovams, kurie tampa nebe „veiklos dispečeriais“, bet mokytojais. Mokytojai – lyderiai formuoja organizacijos potencialą, išnaudodami kiekvieno darbuotojo gebėjimą mąstyti ir kurti. Tokiu būdu organizaciją kuria ne tik vadovai, bet visi dirbantieji – kuo jų daugiau, tuo galingesnis potencialas, kurį sėkmingai naudojant kiekviena įmonė tampa savo darbo efektyvinimo laboratorija.

Autorės nuotr. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here