Skip to content

18-oji M. ir K. Petrauskų premija – Romučiui Matkevičiui

Šeštadienį, minint Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną, Kultūros ir sporto centre iškilmingai įteikta 18-oji Miko ir Kipro Petrauskų premija. Šiemet ji atiteko istorijos tyrinėtojui, publicistui, „Mūsų Ignalinos“ neetatiniam bendradarbiui Romučiui Matkevičiui. Redakcija jo kandidatūrą ir pristatė. Ją palaikė premijos skyrimo komisija (balsuota 5:1) ir vienu balsu patvirtino rajono savivaldybės taryba. Premiją įteikė rajono meras Henrikas Šiaudinis. Laureatas padėkojo visiems, įvertinusiems jo darbus.

R. Matkevičius – kruopštumo ir nesavanaudiškumo pavyzdys. Dienų dienas praleidžia archyvuose, rinkdamas medžiagą, susijusią su rajono istorija. Jo credo – bet koks istorijos įvykis, nepatvirtintas dokumentais, tėra tik legenda, o ne faktas. Todėl jis paneigė nemažai gražių istorijų, keliaujančių iš knygų į knygas. Viena tokių, kad esą Senajame Daugėliškyje lankydavosi Barbora Radvilaitė. Deja, archyvuose nėra nė mažiausios užuominos apie tai.

R. Matkevičius pagal profesiją yra miškininkas, istorija – jo antras pomėgis, tačiau ja domisi, tyrinėja ir dirba šioje srityje jau daugiau nei dvidešimt metų. Ypač daug laiko krašto istorijai skiria išėjęs į pensiją. Jis archyvuose yra surinkęs duomenis apie kiekvieną esantį ir jau nesantį Ignalinos rajono kaimą nuo XVI–XVII a. iki šių dienų (laikraštyje „Mūsų Ignalina“ išspausdinta 19 šio ciklo rašinių). Su juo konsultuojasi ir jis teikia istorines žinias apie miestelius rajono seniūnijoms, kai šios mini miestelių ir kaimų įkūrimo datas. Parengė išsamų ciklą apie visus Ignalinos r. teritorijoje buvusius dvarus (49 didelės apimties rašiniai), kurie išspausdinti laikraštyje „Mūsų Ignalina“.

R. Matkevičius yra kelių knygų istorine tema („Ažvinčių kraštas. Tolumos ir artumos“, „Jau versmė išdžiuvo“ ir kitų) bendraautorius, su rajono savivaldybe tariamasi dar šiemet leidimui parengti enciklopedinį leidinį apie rajono seniūnijas ir visus juose esančius ir buvusius kaimus. Dabar „Mūsų Ignalinoje“ spausdinama didelės apimties „Naujojo Daugėliškio parapijos kronika“, kurioje atsispindi ne vien minėtos parapijos, bet ir viso rajono, krašto istorija. Visi R. Matkevičiaus darbuose aprašomi istoriniai įvykiai ir faktai griežtai paremti archyvine medžiaga.

Sveikiname laureatą!

Miko ir Kipro Petrauskų premijos laureatai

1999 m. – prof. Česlovui Kudabai (po mirties), 2000 m. – kraštiečiui, visuomenės veikėjui Rimantui Klimui, 2003 m. – Ignalinos muzikos mokyklai, 2004 m. – poetui Petrui Panavui, 2005 m. – Ignalinos rajono gimnazijos mokytojai metodininkei, teatro režisierei Jolantai Narbutaitienei, 2006 m. – Dūkšto dainų ansambliui, 2007 m. – Ceikinių kaimo kapelai „Keiziai“, 2008 m. – Kultūros centro folkloro ansambliui „Čiulbutė“, 2009 m. – Lietuvos tautodailininkų sąjungos narei Vladei Adomavičienei, 2010 m. – cimbolininkui Jonui Lechovickui, 2011 m. – Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko Gamtos skyriaus vedėjui Broniui Šablevičiui, 2012 m. – liaudies meistrui Teofiliui Patiejūnui, 2013 m. – Didžiasalio „Ryto“ vidurinei mokyklai, 2014 m. – Ignalinos kultūros ir sporto centro tautinių šokių kolektyvui „Gaja“, 2015 m. – Mielagėnų seniūnijos bendruomenės pirmininkei Valei Švarcienei, 2016 m. –Ignalinos kultūros ir sporto centro vokaliniam ansambliui „Iš širdies“, 2017 m. – tautodailininkui Petrui Gaižučiui, 2018 m. – istorijos tyrinėtojui, publicistui Romučiui Matkevičiui.

Autoriaus nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje