Skip to content

Galimybių ir lėšų yra, tik ar užteks noro ir ambicijų

Lina RAGINYTĖ

Paskutiniu metu žiniasklaidoje sklando iškalbingi teiginiai, kad esą mažosios šalies savivaldybės milijonus geba tik trinkelėm ir aikštėm įsisavint, įsitikinę, kad taip „sulaikys“ sprunkančius tautiečius. Tačiau milijonai, skirti sukurti ir padėti išlaikyti darbo vietas lieka „nepaliesti“, nes esą tam „reikia smegenų“. Kažkaip nelabai norėtųsi sutikti, kad provincijoje vieni „besmegeniai“. Manau, kad žmogus pirmiausia nebijotų ieškoti idėjos, tada prisiimti atsakomybės ir išdrįstų rizikuoti, privalo turėti ir valstybės palaikymą. Kaip gi gali imtis verslo, rizikuoti savo šeimos gerove, kitų žmonių gyvenimais, jei dar net nesubrandinęs idėjos iki galo, pradedi jausti į tave besižvalgančių tūkstančių įvairiausių tarnybų kontrolierių ir įstatymų sergėtojų, kurie, it išbadėję maitvanagiai, laukia naujos „aukos“. Mes tiek užsismaginom „žaisdami baubus“, kad vieni gyvenimą suvokiame tik kaip nuolatinį gąsdinimą, o kiti – kaip baimę… Bet ar tikrai nebėra jokių galimybių? „Yra ir galimybių, ir lėšų yra, net palaikymas yra, tik reikia jūsų noro ir užsispyrimo“, – sako Utenos teritorinės daro biržos Ignalinos skyriaus vedėja Alma Šerėnienė. 

Utenos teritorinės darbo biržos Ignalinos skyrius organizavo Vietinių užimtumo iniciatyvų projektų (VUI), įgyvendintų Ignalinos rajone 2017 m., pristatymą, kuriame dalyvavo verslo, savivaldybės administracijos atstovai, praėjusiais metais VUI projektus įgyvendinę darbdaviai, vietos žiniasklaida.

Ignalinos skyriaus vedėja A. Šerėnienė patikino, kad VUI projektai prisideda prie naujų darbo vietų kūrimo. „Šie projektai įgyvendinami tose teritorijose, kuriose bedarbių dalis, skaičiuojant nuo darbingo amžiaus gyventojų, projektų įgyvendinimo laikotarpiu yra didesnė, negu vidutiniškai šalyje. Kas yra VUI? Vietinių užimtumo iniciatyvų projektai (toliau – VUI) – tai naujų darbo vietų steigimo projektai. Šios programos tikslas – sutelkti vietos bendruomenės ir socialinių partnerių pastangas didinti atskirų regionų gyventojų užimtumą bei vystyti vietos socialinę ekonominę infrastruktūrą“, – sakė A. Šerėnienė.

Užimtumo rėmimo vyr. specialistė Danutė Juodkienė apžvelgė jau įgyvendintus VUI projektus Ignalinos rajono savivaldybės teritorijoje 2002–2017 m. Ji informavo, kad 2017 m. sėkmingai įgyvendinti 4 projektai ir įsteigta 14 naujų darbo vietų, kurioms sukurti skirta 199,4 tūkst. eurų valstybės paramos.

Gerąja patirtimi dalijosi 2017 m. projektą įgyvendinęs UAB „Resta ES“ direktorius Donatas Javaišis. Įmonė gamina medinius konteinerinius ir poilsio namelius. Direktorius pristatė savo įmonės veiklą bei užsiminė apie planuojamą plėtrą. Kalbintas MI D. Javaišis sakė, kad UAB RESTA ES gamina modulinius namus. Šiuo metu bendrovėje dirba 15 darbuotojų, 2 iš kurių yra įdarbinti VUI projekto metu įsteigtose darbo vietose. „Programa yra patraukli savo paprastumu ir prieinamumu ketinantiems kurti/plėsti savo verslą ir kurti naujas darbo vietas. Tiesa, buvo sunkumų teisingai užpildant paraišką, surenkant reikiamą dokumentaciją, gaunant banko garantijas, bet padedant kvalifikuotiems DB darbuotojams viską pavyko sklandžiai įgyvendinti. Reali nauda, kurią šios programos dėka gavo mano įmonė, tai – išplėsti gamybos pajėgumai bei įmonės investicijos į naują įrangą buvo ženkliai mažesnės (subsidija iš DB apie 63 proc.). Projektą įgyvendinti planavome daug greičiau, nei faktiškai gavosi. Taip atsitiko dėl įrangos tiekėjų vėlavimo. Ketinantiems įgyvendinti VUI projektus, patarčiau labai atidžiai laike susidėlioti atskirus projekto etapus, kad nepakliūtų į panašią padėtį. Tai išties gera programa, puiki galimybė verslui, tačiau, manau, kad DB taip pat galėtų pasiūlyti priemonę, kurį remtų moterų nuo 40 m. įdarbinimą“, – sakė D. Javaišis.

Renginyje kalbėjusi D. Kindurio įmonės vadybininkė Ligita Kindurienė taip pat dalijosi patirtimi apie naujų darbo vietų kūrimą, akcentavo gautos paramos naudą ir dėkojo Utenos teritorinės darbo biržos Ignalinos skyriui už bendradarbiavimą. Ji drąsino ir skatino verslininkus pasinaudoti valstybės parama, kuriant naujas darbo vietas.

Ignalinos rajono savivaldybės administracijos investicijų, planavimo ir turto valdymo skyriaus vedėjo pavaduotojas Ričardas Trimonis dėkojo verslininkams už atsakingą požiūrį į valstybės paramą ir naujų darbo vietų kūrimą rajone.

Susitikime dalyvavę verslo atstovai, planuojantys dalyvauti programoje, gavo išties naudingų patarimų iš praktikų ir gerą postūmį į priekį, kolegų  palaikymą. Vienas tokių – UAB „Statmina“ vadovas Pavel Černobrivec, sėkmingai vystantis verslą.

Renginio pabaigoje A. Šerėnienė linkėjo darbdaviams naujų idėjų ir kvietė teikti VUI paraiškas 2018 m. VUI projektų paraiškos subsidijoms gauti priimamos iki 2018 m. kovo 30 d. Jos gali būti siunčiamos registruotu paštu arba pateikiamos atvykus į Utenos teritorinės darbo biržos klientų aptarnavimo skyriui, kurio aptarnaujamoje teritorijoje projekto teikėjas planuojama vykdyti veiklą.

Idėja Ignalinai

Nors Ignalina nėra didžiulis miestas, kuriame galimybės – beribės, tačiau ir čia yra ką veikti norintiems veikti. Žinau ir tai, kad Ignalinoje gyvenantys žmonės susiduria su problema vykdant kasdienius buities darbus. Nekalbu apie grandiozines statybas, kurios mūsų žmonėms jau beveik neįkandamos, nes vieninteliai Lietuvoje žmonės, kurių darbas yra vertinamas, yra statybininkai. Tik, man regis, greit „leisis ant žemės“ ir statybininkai, nes jų paslaugų paprasčiausia niekas nebeįpirks. Taigi, grįžtant prie Ignalinos, norėtųsi pasiūlyti versliems žmonėms įsteigti Ignalinoje patogių ir jaukių namų „kūrėjų“ įmonę. Paprasčiau kalbant, reikia žmogaus, kuris galėtų surinkti kad ir laisvai samdomus kokybiškų paslaugų tiekėjus į vieną būrį, susisteminti, paskirstyti ir paskelbti apie juos žmonėms. Ignalinoje ir jos apylinkėse galėtų veikti viena grupė, Didžiasalio apylinkės – kita, ir t. t. O paslaugų kasdien mums reikia įvairių ir blogiausia, kad mes neturime į ką kreiptis, o jei ir randame, tai neretai tenka nueiti kančių kelius, o neretai prarasti dalį sveikatos, laiko ir lėšų. Būtų labai patogu ir patrauklu, jei tereikėtų surinkti vieną, visiems žinomą telefono numerį ir… užsisakius paslaugas, susimokėti „protingą“ sumą bei džiaugtis kokybišku rezultatu. O paslaugų mums reikia įvairių: kam spyną pakeisti, kam langus išvalyti, tvarką namuose įvesti, baldus susukti, lentyną pakabinti, užuolaidas parinkti ir pasiūti, šviestuvą pakeisti, čiaupą sutaisyti, sienas nudažyti, malkas suskaldyti, šiltadaržį pastatyti, plyteles išklijuoti, daržą sukasti, baldus pervežti, medelius nugenėti, žolę nupjauti, pečių sumūryti, kaminą išvalyti, o gal… kelias valandas vaiką prižiūrėti, dieną kitą senolį pagloboti ar net gyvūnėlį kurį laiką prižiūrėti ir t. t. Šių ir panašių paslaugų įvairaus amžiaus žmonėms (tiek vyrams, tiek moterims) reikia kasdien.

Tokiu būdu būtų laimingi visi: ir pogrindyje dirbę sąžiningi paslaugų tiekėjai, ir paslaugas perkantys gyventojai, ir jiems tarpininkaujantis verslininkas, padedantis vienam parduoti, o kitam nupirkti kokybišką paslaugą.

Darbo biržos archyvo nuotr. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here