Skip to content

Optimizuoti reiškia naikinti, arba kas lobs iš rajonų ligoninių naikinimo?

Arminė NORKĖ (Mažulonys)

Sutvarkęs alkoholį, sveikatos ministras Aurelijus Veryga ėmėsi rajonų ligoninių pertvarkos. Skelbiama, kad Sveikatos apsaugos ministerija planuoja regionuose optimizuoti gydymo paslaugas. Žmoniškai kalbant, tai reiškia, kad rajonų ligoninės bus naikinamos, o susirgę žmonės turės važiuoti į apskričių ligonines.

Jeigu alkoholį ministras „tvarkė“, skelbdamas, kad po jo pertvarkos žmonės mažiau gers, arba bent jau mažiau užkandžiaus, tai ko jis siekia liepdamas naikinti ligonines rajonuose?

Kad žmonės mažiau sirgtų?

Tai, žinoma, tokia pat nesąmonė, kaip ir visokie alkoholio reklamos draudimai, išvirtę užsienietiškų žurnalų plėšymu. Nors kuo čia stebėtis, gal ministras tiesiog įsitikinęs, kad girtuoklėliai prenumeruoja ir perka užsienietiškus žurnalus, ieškodami, kokio čia brangesnio gėrimo nusipirkus. Pagal save sprendžia, ar ką?

Visiems, išskyrus ministrą, ir gal dar kelis šį projektą rengusius ministerijos klerkus, aišku, kad rajonuose uždarius ligonines, susirgusiems kiltų kur kas daugiau problemų. Sakysim, vienas dalykas yra, pasijutus prastai, nuvažiuoti į Ignaliną, ir visai kitas – į Uteną. Iki Ignalinos dar, kraštutiniu atveju, kaimynas nuveš, o iki Utenos?

Ministras per televiziją aiškino, kad į ligoninę veš greitoji pagalba. Čia paistalai iš šyvos kumelės sapno. Suskaudus pilvą, jokia greitoji neveš, net neatvažiuos, ypač dabar, kai paskambinęs į greitąją su gydytoju nepašnekėsi, nieko tau nepaaiškins, pasakys – per menka liga.

O jeigu tau apendicitas? Dėl tokių skausmų kol autobuso iki Utenos sulauksi, kol nuvažiuosi į ligoninę, žiūrėk, ir išveš iš jos tave ratukais kojomis į priekį.

Šitokie ministro planai labai gerai derinasi prie kovos su emigracija. Tik atvirkščiai – valdžia skelbiasi kovojanti su emigracija, žada stiprinti regionus, žada visokių lengvatų verslui regionuose,  o ministras daro viską, kad tik regionuose būtų kuo nepatogiau gyventi.

Rodos, ministrui derėtų suprasti, kad valdžia (o jis tarsi irgi prie jos priklauso) turi rūpintis žmonėmis, o ne atvirkščiai. Taigi ir valdžia turėtų rūpintis, kad žmogui būtų patogiau.

O daroma atvirkščiai: užuot padėjusi rajonų ligoninėms, kurios nelengvai verčiasi, valdžia nori sunaikinti jas, nes pinigai svarbiau už žmogų.

Beje, tie pinigai žmonių sumokėti, bet kai jie į valdžios nagus patenka – jau valdiškais tampa. Valdininkams priklausančiais ir jų skirstomais.  

Bet kaip suderinamas su ministro ketinimais naikinti rajonų ligonines jo planai, kad Sveikatos apsaugos ministerija nori tapti rajonų ligoninių dalininke? Dalininke to, ko greitai nebeliks? Ir dar neįnešdama jokio turto – ministras pareiškė, kad jau rengiamos tokios įstatymo pataisos.

Štai taip – priėmė įstatymą, kad tai, kas svetima, yra paimama sau, ir „vsio zakonno“. 

Į rajonų ligonines daug investuota per įvairiausias programas – ir valdiškų, ir europinių pinigų. Daugelyje jų yra puikos ir, kas be ko, brangiai kainuojančios aparatūros. Uždarant ligonines, visa tai reikės kažkur padėti.

O viso to turto skirstymas turėtų būti labai pelningas dalykas, ir vadovaujantys tam skirstymui neturėtų likti nuskriausti. Turbūt nereikės ilgai laukti – rajonuose vietoj buvusių valdiškų ligoninių labai greitai atsiras privačios, kurios ir perims buvusių ligoninių turtą, ir kam reikia atsidėkos.

Manau, tai ir yra pagrindinė Sveikatos apsaugos ministerijos noro tapti ligoninių dalininke – neįnešant nė vieno cento! – priežastis ir to noro paaiškinimas: ministerija nori vadovauti rajonų ligoninių turto išparceliavimui.

Matyt, greitai išgirsime, kad privatus verslas geriau susidoros su ligonių gydymu, negu valdiškas. „Nebereikalinga“ įranga bus parduota, bus viešieji pirkimai ir kitokie pinigų perpumpavimai iš vienų kišenių į kitas.

Tikėkime, kad ministras čia niekuo dėtas, kad jis nieko nežino ir nesupranta, visa tai suorganizavo jo klerkai, svajojantys gerai pasipelnyti. Kuo tik mes netikėjome. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here