Skip to content

Bibliotekoje sutiktas pasaulyje garsus dailininkas kraštietis

Lina KOVALEVSKIENĖ (www.ignalina.lt)

Ignalinos viešojoje bibliotekoje šiltai sutiktas garbingas svečias, garsus dailininkas, Ignalinos krašto sūnus  Rimantas Rolia. Į susitikimą su juo susirinko buvę mokytojai, bičiuliai, vietos menininkai, jį pažįstantys ar jo kūryba besidomintys ignaliniečiai. Rimantas Rolia – talentingas grafikas, dizaineris, karikatūristas, plakatistas ir neabejotinai geriausias Lietuvoje vaikiškų knygų iliustratorius, šioje srityje pelnęs tarptautinį pripažinimą. 

Jo darbai puikavosi ir apdovanojimus  laimėjo prestižinėse parodose ir konkursuose JAV, Japonijoje, daugelyje Europos šalių. Didysis prizas Talino iliustracijų trienalėje, išskirtinė galimybė dalyvauti prestižinėje Bolonijos vaikų knygų mugės parodoje „Illustrators exhibition“, darbų pristatymas Prancūzijoje, Kompjeno mieste veikiančiame André François centre – tai tik dalis iliustruotojo pastarojo meto laimėjimų. 

Ignaliniečiams dailininką pristačiusi bibliotekininkė Laima Andrijauskienė labai džiaugėsi pirmąkart surengtu susitikimu. Trečiojo amžiaus universiteto studentės perskaitė jo kūrybinių nuopelnų, minčių, publikacijų ištraukų pristatymą. Pats dailininkas didžiausią nuostabą patyrė pamatęs bibliotekoje iškabintus savo vaikystės piešinius, kuriuos išsaugojo mokytoja Zita Cijūnelienė. Prieš 30 metų vieno kabineto stalčiuje surasti ir įrėminti paveikslėliai dabar kabo jos namuose ir moteris sakė nė už ką jų niekam neatiduotų. Šalia atskirų paveikslėlių išsaugotas ir lietuvių literatūros pamokose naudotas pasakos „Eglė žalčių karalienė“ iliustracijų ciklas. 

Rimantas gimė Ignalinoje, vėliau su tėvais persikėlė į Vidiškes, baigė Ignalinos 1-ąją vidurinę mokyklą, vėliau Kauno meno mokyklą, Vilniaus dailės akademiją, tobulinosi Zalcburgo vaizduojamųjų menų akademijoje. Jo pirmoji mokytoja Alma Juodagalvienė ir auklėtoja Pranutė Bilkienė Rimantą prisiminė kaip labai paprastą, tylų, kuklų, tačiau meniškos sielos vaiką. Jau tada pastebėjo, kad jis neeilinis, dosniai Dievo apdovanotas. Pats Rimantas pasakojo, kaip pirmoje klasėje mokytoja liepusi nupiešti vasaros įspūdžius, o paskui nešiojusi jo piešinį koridoriuje ir sakiusi: „Pažiūrėkite, kaip gražu. Čia Rimantas nupiešė“. Tai vaikui buvo didelis paskatinimas. O piešė jis kiek tik save atsimena, nuo trejų ar ketverių metų. Knygas  mėgo labiau nei žaislus ir turėjo jų tikrai daug. Tai ir buvę jo pirmosios piešimo mokytojos. Šiltais žodžiais dailininkas prisiminė savo pirmąją ,,tikrąją“ dailės mokytoją Eugeniją Bulatovienę. Ji padėjo dar labiau pamilti gamtą, jos grožį ir visa tai perteikti baltame popieriaus lape.

Rimantas dažnai sugrįžta į vaikystės namus aplankyti tėvų, pailsinti kūną ir dvasią jam gražiausioje Ignalinos krašto gamtoje, įkvėpti vandens ir miško kvapo, pajausti svaiginančias erdves… „Emociškai niekada ir nebuvau išvykęs… Šitas kraštas iki šiol man neleidžia paleisti vaikystės siūlo… Būti ignaliniečiu – didelė garbė…“, – tokios gražios Rimanto mintys parodo jo šiltą santykį, jo išmintį ir jo stiprų ryšį su kūrybinių jėgų jam teikiančia brangia vieta, kurios negali atstoti jokios jį  svetingai priimančių svečių šalių grožybės. Gimtojo krašto detalės, vaizdai panaudojami ir kūryboje.

Dailininkas susitikime pristatė apie 70 savo iliustracijų paveikslų bei keletą socialinių plakatų. Negalėjai nesistebėti tuo nepaprastai dideliu kūrybiškumu, kuris tiesiog pribloškia, džiugina, stebina, nes retai tokį gali sutikti. Vieni paveikslai – be galo mieli, jaukūs ir šilti, kiti – nešantys svarbią žinią, gilią prasmę. Rimanto teigimu, lietuviai dažnai net patys neįtaria, koks neįkainojamas turtas slypi jų senojoje pasaulėžiūroje, kuri turi daug sąsajų su japoniškąja. Šie klodai dar nėra išnaudoti… Gal todėl jo darbus taip vertina japonai.

Gyvybingos ir originalios dailininko iliustracijos džiugina ir vaikus, ir tėvelius, ir dailės kritikus Lietuvoje ir užsienyje. Dailininkas iliustravo Martyno Vainilaičio, Sigito Gedos, Vytauto V. Landsbergio ir kitų lietuvių autorių knygas. Graži draugystės užsimezgė ir knygos gimė bendradarbiaujant su Didžiosios Britanijos rašytojais Alanu Braunu, Šerle Ashwood… „Iliustruoti knygą vaikams – svaiginantis užsiėmimas! Svarbiausia – išlaisvinti vaizduotę ir nepaliauti stebėtis. Personažai patys parenka dažus ir stilių“, – sako dailininkas.

Atskirai galima būtų kalbėti apie R. Rolios socialinius plakatus, kurių temos labai įvairios – nuo šmaikštaus pabaksnojimo dėl miesto teršimo nerūpestingiems šunų šeimininkams iki emigracijos, tautos vienybės, laisvės ir nepriklausomybės, atsakomybės už valstybės kūrimą… Šis darbas pasiekia savo tikslą – plakatai sukelia diskusijų,  nustebina, priverčia susimąstyti ar nusišypsoti. Taip autorius išreiškia savo patriotiškumo, meilės Lietuvai jausmus bei perteikia susirūpinimą dėl tikrai blogų dalykų.

„Malonu, kad suradote ir pakvietėte į Ignaliną mūsų žemietį, talentingą ir kūrybingą asmenybę, kuria pasidžiaugti šiandien susirinko toks gausus būrys ignaliniečių. Kai kurie jų tiesiogiai prisidėję prie jo kaip kūrėjo augimo…“, – sakė renginyje dalyvavęs savivaldybės mero pavaduotojas Laimutis Ragaišis, linkėjęs dailininkui Ignalinoje būti dažnu svečiu ir surengti čia savo parodų. Gėlių dailininkui įteikė ir jo talentu besižavinti bei šį susitikimą pasiūliusi surengti žurnalistė Vida Gasparavičienė. Su garsiu kūrėju nusifotografuoti, o vėliau ir pabendrauti prie arbatos buvo pakviesti Ignalinos krašto menininkai.

Autorės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here