Skip to content

Naminiai gyvūnai – ne tik džiaugsmas, bet ir pareiga

MI informacija

Nemažai gyventojų yra įsigiję naminių augintinių, kurie žmogui suteikia daug teigiamų emocijų, džiaugsmo, tačiau negalima pamiršti ir pareigų, susijusių su gyvūnų laikymu. Mylėkime savo augintinius, tačiau  gerbkime ir kitus žmones, gyvenančius aplinkui. Daugelis žmonių atsakingai elgiasi su savo gyvūnais, užtikrindami tiek jų gerovę, tiek tvarkingą kaimynystę – nedelsdami sutvarko gyvūno paliktus teršalus, vedžioja šunis su pavadžiu, prireikus ir su antsnukiu, laiku skiepija. Tačiau yra tokių savininkų, kurie palieka gyvūno ekskrementus, laiku neskiepija augintinių, neužtikrina saugaus jų laikymo. Nutirpus sniegui, šunų vedžiojimo vietose atsiveria  tikrai prastas vaizdas, kuris ne tik piktina tuos, kurie augintinių neturi, bet ir patiems šeimininkams kelia nemenką grėsmę išsitepti ar net parsinešti ligų sukėlėjų į namus. Taip pat nepamirškime, kad pievose ir laukymėse žaidžia mūsų vaikai, uostinėja šunys, kurie nuo paliktų teršalų gali užsikrėsti parazitais. Nėra sunku apsirūpinti vienkartiniais maišeliais ir surinktus ekskrementus išmesti, juolab, kad mūsų miestelyje kas keliasdešimt metrų sustatytos šiukšliadėžės. Gyventojų elgesys turėtų būti paremtas sąmoningumu, o ne baudų kurios nėra jau tokios mažos, baime.

Administracinių nusižengimų kodekso 346 str. nustatyta, kad Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo ir kitų gyvūnų gerovės ir apsaugos, atskirų rūšių gyvūnų ženklinimo ir registravimo reikalavimus reglamentuojančių teisės aktų pažeidimas užtraukia  įspėjimą arba baudą nuo 30 eurų iki 120 eurų, o pakartotinis pažeidimas užtraukia baudą nuo 120 eurų iki 230 eurų. Už šio straipsnio pažeidimą bausti gali net keturių institucijų – Aplinkos apsaugos agentūros, savivaldybės administracijos, policijos bei Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos įgalioti asmenys. Mūsų savivaldybėje gyvūnų laikymą reglamentuoja Ignalinos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2013 m. spalio 30 d. įsakymu Nr. V2-738 „Dėl Gyvūnų laikymo Ignalinos rajono savivaldybės teritorijos gyvenamosiose vietovėse taisyklių patvirtinimo“ patvirtintos Gyvūnų laikymo Ignalinos rajono savivaldybės teritorijos gyvenamosiose vietovėse taisyklės. Šios taisyklės gana plačiai apibrėžia gyvūnų laikymą ne tiktai miesteliuose ir gyvenvietėse, bet ir visoje savivaldybės teritorijoje.

Vadovaujantis taisyklėmis, visi pasiutligei imlūs naminiai gyvūnai (šunys, katės, šeškai ir pan.) privalo būti vakcinuoti nuo pasiutligės ir turėti tai patvirtinantį dokumentą. Primename, kad draudžiama augintinius vesti, nešti, eiti su gyvūnais ar juos su savimi turėti teritorijose, patalpose ir kitose vietose, pažymėtose draudžiamu ženklu, išskyrus gyvūnus, kuriuos naudoja pareigūnai, atlikdami jų kompetencijai priskirtas funkcijas, ir šunis vedlius. Taip pat pažymime, kad draudžiama gyvūnus vedžioti vaikų žaidimų aikštelėse, sporto aikštynuose, stadionuose. Šunis rekomenduojama vedžioti laukymėse, parkų pakraščiuose, kitose rečiau žmonių lankomose vietose. Pavojingi ir koviniai šunys bei kovinių ir pavojingų šunų mišrūnai bendrojo naudojimo patalpose, viešose vietose vedžiojami (vedami) laikant už pavadėlio ir su antsnukiu. Kiti šunys bendrojo naudojimo patalpose, viešose vietose vedžiojami (vedami) laikant už pavadėlio ir su antsnukiu ar be jo. Šunį vedantis asmuo turi užtikrinti, kad šuo nekels grėsmės žmonėms ir kitiems gyvūnams. Jei šalia yra žmonių ar gyvūnų, pavadėlis turi būti sutrumpinamas tiek, kad šuo nekeltų grėsmės žmonėms ir kitiems gyvūnams.

Savivaldybės administracija dažnai gauna gyventojų skundų dėl palaidų šunų, kurie gąsdina vaikus ir beveik kiekvienam suaugusiajam kelia diskomfortą. Pažymime, kad palaidi šunys gali būti laikomi tik uždarose žemės valdose su uždarytais vartais be galimybės jiems ištrūkti už šios valdos ribų, o prie vartų turi būti perspėjamasis ženklas su užrašu „Atsargiai, šuo“ ir matomoje vietoje  įrengtas skambutis valdos savininkui pakviesti. Norime pabrėžti, kad Ignalinos rajone yra įvykęs ne vienas nemalonus incidentas, kai neužtikrinus tinkamo šunų laikymo palaidi šunys sudraskė naminius gyvulius ir dėl turtinės žalos atlyginimo buvo bylinėjamasi teismuose.

Taip pat pažymime, kad  palaidi, neprižiūrimi šunys ir katinai gali padaryti didžiulę žalą ne tik žmogaus turimam turtui, sveikatai ar net gyvybei, bet ir gamtai. Palaidi šunys ir katinai, turėdami įgimtą medžioklės instinktą,  sudrasko stirnų, kiškių jauniklius, taip pat kenkia ir paukščiams – ypač perintiems  ant žemės (pvz., kurapkoms, vieversiams, slankoms, pempėms, tetervinams), sunaikina šių paukščių lizdus ir suėda jų kiaušinius bei jauniklius.

Pažymime, kad žmogus yra atsakingas už savo laikomus gyvūnus ir skatiname užtikrinti jų laikymą remiantis ne tik teisės aktų nustatytomis taisyklėmis bet elementaria tvarka bei pagarba aplink gyvenantiems, o tai nieko nekainuoja, tačiau atsiperka šimteriopai.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje