Skip to content

Pavyko įveikti kontrolierių skepticizmą dėl lėšų skyrimo AE uždarymui

MI informacija

Vizitą Lietuvoje baigė Europos Parlamento Biudžeto kontrolės delegacija. Svečiai įvertino ES finansinės paramos panaudojimo efektyvumą. Nuo šio vizito rezultatų daug priklauso sprendžiant, ar toliau skirti Lietuvai būtiną finansavimą Ignalinos AE uždarymui. 

Vizito metu buvo sprendžiamas 2021–2028 m. laikotarpiu būtinų 780 mln. eurų jėgainės pirmojo bloko išmontavimo darbams likimas. Jei Briuselyje po kontrolierių vizito dar labiau įsivyrautų skeptiškos nuotaikos dėl lėšų skyrimo, šalis galėtų likti be žadėto finansavimo šioms reikmėms, kas, savo ruožtu, lemtų didžiulį chaosą ir Lietuvos žmonių nusivylimą. 

„Pradžioje vizito jautėsi, kad tiek Europos Parlamento Biudžeto kontrolės komiteto pirmininkė Ingeborga Grassle, tiek Europos audito komiteto narys Joao Figueirido buvo nusiteikę griežtai ir, tikėtina, nebuvo linkę pritarti, kad Lietuva toliau gautų finansavimą atominės uždarymui. Iš jų pasisakymų jaučiamas nepasitenkinimas, kad Lietuva galbūt prašo per daug lėšų, o ataskaitose apie jų panaudojimą „nesueina galai“. 

Manau, kartu su kitais delegaciją priėmusiais Lietuvos atstovais mums pavyko įtikinti svečius, kad tęsti finansavimą yra būtinybė. Tai didelės svarbos klausimas visai šaliai, nes mums savarankiškai finansuoti uždarymo sąnaudas (iš viso apie 3 milijardus eurų, beveik pusė mūsų metinio biudžeto) būtų nepakeliama našta. Darbo vietų prasme tai tiesiogiai paveiks jėgainėje tebedirbančius du tūkstančius darbuotojų. Bet kuriuo atveju uždarymo proceso negalima sustabdyti, ir europinis finansavimas, kuris, beje, mums buvo garantuotas stojant į ES, yra būtinas, kad šis procesas vyktų sklandžiai ir saugiai. 

Lietuvos institucijoms, prieš pasitinkant delegacijas iš Briuselio, reikėtų geriau derinti tarpusavyje pozicijas. Finansų ir Energetikos ministerijų pateikiami skaičiai daugeliu atvejų nesutapo ir tai atrodė nelabai solidžiai. 

Tolimesnis Ignalinos AE uždarymo darbų finansavimas bus įtvirtintas būsimajame daugiamečiame ES biudžete, kurio projektą Europos Komisija paskelbs gegužę. 

Tel. 8 686 41744

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje