Skip to content

Dabartinė karta gyvens komunizmo sąlygomis

Arminė NORKĖ (Mažulonys)

Nikitos Chruščiovo – valdė kadaise mus toks neūžauga, kaip ir dauguma tų, kurie į valdžią sulenda – pažadams, kad „dabartinė karta gyvens komunizmo sąlygomis“, nebuvo lemta išsipildyti. 

Kokia dabartinių pensininkų pensija ir koks jų gyvenimas, apie tai jau net patiems pensininkams šnekėti nebesinori. Ar dešimt eurų prie pensijos bus pridėta, ar dvidešimt – žvitriai priekin šuoliuojančių kainų pensijos nebepasivys. 

Pensininkams belieka svajoti – o gal vaikai ar anūkai pasenę geriau gyvens. O čia kaip tik valdžia prašneko, kad padarys taip, jog dabartinė karta gaus orias pensijas. Kitaip tariant, apie pensijų reformą. Kokia valdžia būtų, jeigu apie tai nešnekėtų, visos šneka. Užtat ir dabartinis finansų ministras Vilius Šapoka pasakė, kad jeigu reformai bus pritarta ir žmonės pradės taupyti privačiuose pensijų fonduose, senatvėje jie gaus orią pensiją. 

Pensininkui, ypač kaime gyvenančiam, kur aukštus mokslus baigusių nedaug,  visuose tuose skaičiavimuose susigaudyti sunku. Su kaimynu prie tvoros sustojęs irgi nelabai pasitarsi. Kaimynas ne ką daugiau supranta, o komentarai daugiausia tokie atviri, kad jų net šiuolaikinė purvasklaida neišspausdintų. 

Bet atrodo, kad dar ir pati valdžia dar nežino, ką darys. Bet žino, kad kažką darys. Iš pradžių girdėjau, kad pensijų fondams du procentus sumokamo mokesčio perves „Sodra“, du procentus turės primokėti iš savo algos, tai yra, papildomai, pats žmogus, ir dar du procentus pridės valstybė. 

Taigi išeina, kad pensijų fondai gaus 6 proc. nuo dabar „Sodrai“ sumokamų mokesčių sumos.

Kai jau kalbos apie būsimą nuostabią reformą aptilo ir jos, beje, aptilo įtartinai greitai, tarsi purvasklaidai tokie dalykai nelabai įdomūs… O iš tikrųjų, kodėl tai jai turėtų būti įdomu? Jai tik „nuogos mergos – pramoga“. O nuogą pensininkę išspausdinsi – niekas nežiūrės….

Taigi, kai tos kalbos pritilo, perskaičiau Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos komentarą, kuriame sakoma, kad bus ne visai taip. Girdi, paprastesnė formulė 2+2+2 buvo panaudota tam, kad žmonėms skaičiuoti patogiau būtų, o iš tikrųjų kaupimas vyks pagal modelį 3+1,5, kuriame 3 proc. bus žmogaus asmeninis įnašas, o 1,5 proc. – valstybės skatinamasis priedas. 

Ir tai esą tas pats, nes 2+2+2 yra lygu 3+1,5. Netikite, kad mūsų valdžia taip skaičiuoti moka? Pasiskaitykite, komentaras išspausdintas „Verslo žiniose“ balandžio 19 d. – adresas internete https://www.vz.lt/rinkos/2018/04/19/42-tebuvo-kalbosbus-315/.  

Visos valdžios mano, kad žmonės kvaili, todėl aiškina ne tiksliau, o paprasčiau. Jai 2+2+2=3+1,5. Kol išpūtęs akis žiūri į tokį skaičiavimą, galima nepasakyti, kad tai, kas bus paimta iš Sodros ir su valstybės priedu, kitaip tariant, visų mūsų sumokėtais pinigais, atiduota privatiems pensijų fondams, iš tikrųjų yra pavagiama iš dabartinių pensininkų. Jeigu ne reforma, dabartinės pensijos būtų tais keliais procentais didesnės. 

Bet apie tai galima ir patylėti, ne pirmą kartą pensininkai apvagiami, jau turi būti pripratę.

Valdžia šneka apie paprastumą, tačiau vieno dalyko nepaaiškina. Ji sako: jeigu visi mokesčiai bus kaupiami „Sodroje“, pensija bus maža. O štai jeigu penki ar šeši procentai bus atiduoti pensijų fondams, pensijos ateityje bus, kaip sakoma, orios.

Kad pensijų fondų savininkų pensijos bus orios, dėl to abejoti neverta. Kai prieš keletą metų reformos dar tik prasidėjo, skaičiau, kad pensijų fondai pasiima pusę žmogaus sukauptų pinigų. Valdžia galėtų ir šitą dalyką paaiškinti – kiek pensijų fondams nubyra.  Ir kodėl pensijų fondai iš šešių procentų sugebės orią pensiją sukaupti, o „Sodra“ šito iš viso šimto jai sumokamų mokesčių ir dar su keliais procentais padaryti negali. Gal „Sodra“, jeigu jai šiek tiek pridėti, ne tiek, kiek pensijų fondams, pati daugiau pensijoms sutaupyti galėtų. Bet iš „Sodros“ nieko nepaimsi, o iš kokio nors pensijų fondo, žiūrėk, atneš ką nors gėrimų dėžutėje. Ne vien liberastams kyšius imti.  

Gal tai ir nesvarbu, gal kur kas svarbiau pažadėti, kad būsimoji pensininkų karta gaus tokias pensijas, kad gyvens komunizmo sąlygomis, kaip žadėjo Nikita Chruščiovas. Matyt, jis kituose politikuose įsikūnijo. Gyvens bent dalis tos kartos – pensijų fondų savininkai ir dabartiniai valdžios vyrai. 

O naujai kartai nauja valdžia padarys dar kokias nors reformas.

„Valstiečių laikraščio“ pieš.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here