Dūmų detektoriai – privalomi
Lietuvoje antradienį įsigaliojo reikalavimas visuose gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – įsirengti autonominius dūmų detektorius. Detektorių įrengimą nuo gegužės 1 d. reglamentuoja Bendrosios priešgaisrinės saugos taisyklės. Ugniagesiai tikisi, kad garso signalu detektoriai įspės gyventojus apie gresiantį pavojų, o laiku iškviesta pagalba padės išgelbėti gyvybes ir žmonių turtą. Už neįsirengtą dūmų detektorių gyventojai kol kas nebus baudžiami, ugniagesiai ir toliau konsultuos gyventojus, kodėl juos reikia įsirengti.
„Visoje Vakarų Europoje tai norma, ten sankcijos didžiulės ir niekam klausimų nekyla. Mes irgi norime pakelti žmonių savisaugos kultūrą, sąmoningumo jausmą. Žmonės sugeba rasti lėšų prašmatniam televizoriui, kompiuteriui, tačiau nedaug kainuojančiomis saugumo priemonėmis nepasirūpina“, – yra sakęs Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos viršininkas Jūris Targonskas. Pernai namuose nakties metu žuvo 54 žmonės. Manoma, kad dūmų detektoriai būtų išgelbėję jų gyvybes. Įrengti virtuvėje detektoriaus nerekomenduojama, nes šie prietaisai yra labai jautrūs ir gali suveikti nuo garų, gaminamo maisto. Patariama jį įrengti miegamosiose patalpose. Detektorius identifikuoja tokios koncentracijos dūmus, kurie dar nėra pavojingi žmonėms. 97 proc. per gaisrus žuvusių žmonių mirtis ištinka gyvenamojoje aplinkoje, kai gaisras kyla rūkant lovoje, nesirūpinant kūrenamų krosnių saugumu, nevalant kaminų ir pan. Lietuvoje kasmet per gaisrus žūsta apie 100 žmonių. Anksčiau gerokai daugiau žmonių žūdavo kaimo vietovėse, dabar žūčių skaičius panašus ir miestuose.
Didėja įkainiai už gydymo paslaugas
Nuo gegužės gydymo įstaigoms bus daugiau mokama už suteikiamas sveikatos priežiūros paslaugas, dėl to turėtų didėti algos medikams. Valstybinė ligonių kasa (VLK) nurodo, kad asmens sveikatos priežiūros paslaugų bazinės kainos padidintos ne mažiau kaip 10 proc. „Nuo gegužės 1 d. perskaičiuotos ir patvirtintos naujos asmens sveikatos priežiūros paslaugų, kompensuojamų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, bazinės kainos. Jos didintos diferencijuotai, tačiau ne mažiau kaip 10 proc., uždirbtas papildomas lėšas gydymo įstaigoms rekomenduojama nukreipti asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių specialistų darbo užmokesčiui didinti“, – teigiama VLK komentare. Vyriausybė yra paskelbusi, kad nuo gegužės 1-osios medikų atlyginimai vidutiniškai turėtų didėti 20 proc., prioritetą teikiant mažiausiais uždirbantiesiems. Pažymima, kad algos turėtų didėti ne tik gydytojams, bet ir slaugytojams, kitiems asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiantiems specialistams. Konkretus darbuotojų atlyginimo dydis priklausys nuo gydymo įstaigos vadovo sprendimo. Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM), šią savaitę dar turėtų būti pasirašomas sveikatos sistemos šakos kolektyvinės sutarties priedas, juo būtų įvestos medikų atlyginimų „grindys“. Ministerijos duomenis, praėjusių metų antrą pusmetį gydytojų vidutinis darbo užmokestis siekė 1564, slaugytojų – 793 eurus. Anot VLK, medikų algoms didinti nuo gegužės papildomai numatyta beveik 100 mln. eurų iš PSDF ir PSDF rezervo.
Gegužę – sustiprintos policijos priemonės vairuotojų kontrolei
Lietuvos policija gegužę yra numačiusi vykdyti sustiprintas vairuotojų kontrolės priemones. Jomis siekiama gerinti eismo saugumą ir mažinti avaringumą šalies keliuose, pranešė Kelių policijos tarnyba.
Gegužės 25–29 d. policija planuoja vykdyti sustiprintą vairuotojų blaivumo ir apsvaigimo nuo narkotinių medžiagų kontrolę, taip pat tikrins, ar nevairuoja asmenys, neturintys tokios teisės. Gegužės 1–10 d. bus tikrinama, ar vairuotojai nesinaudoja mobiliaisiais telefonais. Gegužės 14–20 d. ruošiamasi vykdyti krovininių automobilių, autobusų, motociklų, pradedančiųjų vairuotojų kontrolę. Šis reidas bus tarptautinis, jį vienu metu vykdys ir pareigūnai Estijoje, Suomijoje, Didžiojoje Britanijoje, Lenkijoje, Vengrijoje, Belgijoje ir Vokietijoje. Visą mėnesį policijos pareigūnai taip pat žada skirti ypatingą dėmesį pėsčiųjų ir dviračių vairuotojų eismo saugumo užtikrinimo priemonėms. Bus vykdoma ir sustiprinta vairuotojų pareigų pėstiesiems ir pėsčiųjų bei dviračių vairuotojų pareigų vykdymo kontrolė.
Parengta pagal šalies spaudą
Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!