Skip to content

Baltas biuletenis – ne žurnalistų triukas

Lina RAGINYTĖ

Smagiai nustebino skaitytoja Danutė G., klaususi, ar nuvilnijusi istorija apie žmogui išduotą baltą biuletenį yra žurnalistų triukas, siekiant vėl ir vėl bauginti šalies gyventojus, ar tikrai yra įstatymas, pagal kurį išduodamas toks nedarbingumo pažymėjimas. Toks įstatymas tikrai yra, tik jis priimtas jau seniai, tačiau iki šiol, turbūt, nebuvo taip „plačiai“ naudojamas. Didžiuosiuose šalies miestuose tai, žinoma, nebuvo naujiena, o štai rajonuose – gana retas reiškinys. Gal mažuose miesteliuose žmonės rečiau vartodami alkoholį sunegaluoja, o gal efektyviau veikia nerašytas įstatymas „savi tarp savų“? Bet kuriuo atveju, galvoti reikia prieš, o ne po.  

Situacija paprasta. Jei žmogus patiria kokią nors traumą, būdamas nors šiek tiek apsvaigęs, jis gali turėti rimtų problemų. Nedarbingumo pažymėjimas – vadinamasis „baltas“ biuletenis – jam duodamas, tačiau jis gelbsti tik nuo pravaikštų, o gydytis ligonis turi savo lėšomis, t. y. „Sodros“ išmokų jis negauna, kad ir kiek laiko truktų jo sveikimas. 

Tarkim, autobuso vairuotojas padarė pažeidimą, o autobusu važiavęs keleivis buvo neblaivus ir susižalojo dėl vairuotojo kaltės, jam gali būti išduotas nedarbingumo pažymėjimas, o pateikus įrodymų iš teisėsaugos institucijų, gali būti skirta ir pašalpa. 

Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymas numato, kad viena iš sąlygų, kada ligos išmoka nemokama – jei apdraustasis tapo nedarbingas dėl neblaivumo ar dėl piktnaudžiavimo psichiką veikiančiomis medžiagomis. „Kokiais atvejais ir aplinkybėmis gali būti išduodami elektroniniai nedarbingumo pažymėjimai, nustato šių pažymėjimų išdavimo taisyklės. Jose numatyta, kad, jei žmogus į sveikatos priežiūros įstaigą dėl traumos kreipėsi būdamas neblaivus, taip pat jei laikinojo nedarbingumo priežastis yra piktnaudžiavimas psichiką veikiančiomis medžiagomis, nedarbingumo pažymėjimas neišduodamas, o išduodama medicininė pažyma (forma Nr. 094/a). Ši pažyma skirta pateisinti neatvykimą į darbą, ją turinčiam žmogui ligos išmoka nėra mokama“, – teigiama „Sodros“ išaiškinimuose. 

Pateikus teisėsaugos institucijų (teismo, prokuratūros ir kt.) ar kitų kompetentingų institucijų išvadą, kad neblaivumas (girtumas) ar apsvaigimas dėl psichiką veikiančių medžiagų traumai atsirasti įtakos neturėjo, arba esant medicininės apžiūros išvadai „blaivus ir (ar) neapsvaigęs“, medicininę pažymą (forma Nr. 094/a) žmogų gydantis gydytojas, gavęs „Sodros“ teritorinio skyriaus sprendimą raštu, keičia į elektroninį nedarbingumo pažymėjimą. Pakeitus medicininę pažymą į nedarbingumo pažymėjimą, žmogui būtų išmokėta priklausanti ligos išmoka.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here