Skip to content

Neriame į dvarų istorijos paslaptis

Antradienį į pusmečio kelionę išvyko naujo Viešosios bibliotekos projekto „Dvarų istorijos žadina vaizduotę“ karavanas. Projekto pristatymas vyko Vidiškių dvare. Vaizduotę šįkart sužadino publikos gausa. Žmonių susirinko kone dvigubai daugiau, nei talpina visai ne ankšta dvaro rūmų salė. Tad nemažai žiūrovų į salę nepateko, daugeliui teko stovėti tarpduryje. Susirinkusius pasveikino rajono vicemeras Laimutis Ragaišis. Jis sakė: „Nustebęs, kad tiek susirinko dalyvių. Dvarų istorija yra svarbi bendrame šalies istorijos kontekste. Dvarai – ne vien pastatai, parkai. Kadaise dvarai buvo kultūros, švietimo, gražių darbų, valstybės valdymo židiniai, tad puiki idėja vėl atsigręžti į jų istoriją“. Projekto vadovė, Viešosios bibliotekos darbuotoja Laima Andrijauskienė, pristatė projekto esmę ir prasmę, tolesnius jo renginius. Projektas tęsis iki gruodžio vidurio, per tą laiką bus aplankyti keturi dvarai ir trys dvarvietės.

Vidiškių dvaro savininkas Kęstutis Mozeris apie dvaro istoriją nepasakojo (apie tai daug rašyta spaudoje, ypač „Mūsų Ignalinoje“). Jis papasakojo apie dvarus, kaip meno puoselėtojus. Dvaruose visais amžiais kaupėsi daug meno kūrinių, o menas, kaip žinia, niekada nepraranda savo prasmės, jis nuolat sprendžia amžinas gyvenimo problemas: gėrio ir blogio, meilės ir ištikimybės. K. Mozeris įdomiai pakomentavo vieno salėje kabančio paveikslo, tapyto dar XVI a., siužetą. Paveikslas vadinasi „Meilės madrigalas“, pasakojantis apie tyrą ir nešvarią meilę. Paėmęs į rankas XVII a. porceliano lėkštę, dvaro savininkas pristatė trumpą porceliano istoriją. Europai prireikė tūkstančio metų, kol perkando kiniško porceliano gamybos paslaptis.

Projekto renginiai

Kitas projekto renginys vyks Kazitiškio dvarvietėje liepos 14 d., 12 val.Ten vyks trumpas žygis ir atvira istorijos pamoka „Svetimšaliai parke“. Mokytojai – biologas, gamtininkas, biomedicinos mokslų daktaras Bronius Šablevičius ir profesorius dr. Remigijus Noreika.

Liepos 25 d., 12 val.,lankysimės Kazokinės dvarvietėje, kur atvirą istorijos pamoką „Lietuvos dvarų pasaulis: praeitis, palikimas, reikšmė“ ves istorikas docentas dr. Salvijus Kulevičius.

Rugpjūčio 4 d., 16 val.,viešnagė Meikštų dvare. Ten vyks atvirų durų diena ir pažintinė kelionė „Atviros gyvenimo pamokos“ su dvare veikiančio priklausomybių reabilitacijos centro įkūrėju ir vadovu Mindaugu Survilu. Čia lankysis projekto svečias, aktorius Gediminas Storpirštis su programa „Muzikinė dvarų kultūra ir dainuojamoji poezija“.

Rugpjūčio 28 d., 12 val.– krašto pažintinė pamoka Antaprūdės dvaro sodyboje pas jos savininkę Vitą Balčiūnienę. Čia svečiuosis Ignalinos Miko Petrausko muzikos mokyklos kanklininkai.

Rugsėjįlaukia edukacinė pažintinė kelionė į Paliesiaus dvarą, kur vyks edukacinė tapyba ir piešimas ant drobių.

Spalįlaukia žygis „Senasis Daugėliškis – užmirštoji Mindaugo Voruta“ su žygeiviu Kęstučiu Čeponiu. Bus aplankytas S. Daugėliškio piliakalnis ir Čibirų giminės akmuo.

Gruodžio 10 d., 16 val.,Paliesiaus dvare – dovana projekto dalyviams: muzikinė literatūrinė programa „Iš svaiginančios Italijos“, kurią pristatys asociacija „Slinktys“.

Viso projekto metu vyks akcija „Įamžink savo kraštą“. Jo dalyviai kviečiami fotografuoti ir piešti dvarus, jų architektūrą ir kraštovaizdį. Piešiantiems ir tapantiems patars dailininkė Nijolė Trinkūnienė. Vėliau nuotraukos ir piešiniai atguls į parodą, kuri keliaus po rajono bibliotekas.

Projekto partneriai

Laikraščiai „Mūsų Ignalina“ ir „Nauja vaga“, viešoji įstaiga „Meno bangos“, Vidiškių dvaras (savininkas K. Mozeris), Paliesiaus dvaras (atstovė Birutė Jaškūnienė), Meikštų dvaras (direktorius M. Survilas), Antaprūdės dvaro sodyba (savininkė V. Balčiūnienė), Ignalinos kultūros ir sporto centras, Ignalinos Miko Petrausko muzikos mokykla, Vidiškių ir Kazitiškio seniūnijos, Mielagėnų sen. bendruomenė, Daugėliškio krašto bendruomenė, Linkmenų ir Vidiškių kaimų bendruomenės.

Prie projekto taip pat prisijungė savanorė rašytoja Gintarė Adomaitytė, biologas, gamtininkas, biomedicinos mokslų daktaras B. Šablevičius ir profesorius dr. Remigijus Noreika, žygeivis K. Čeponis. Projekto veikloje dalyvauja Vidiškių, Kazokinės, Kazitiškio, Grybėnų, Meikštų, Linkmenų ir N. Daugėliškio bibliotekos.

Mums vaidino, mes vaidinom

Pirmasis projekto pristatymo renginys baigėsi puikiu „Knygos teatro“ spektakliu pagal Jurgos Ivanauskaitės novelių rinkinį „Pakalnučių metai“. Šiame teatre – trys aktoriai: Redita Dominaitytė (vadovė), Aura Garmutė ir Vaidas Žitkus. Programoje suvaidintos trys novelės. Dvi vaidino aktoriai, o vieną… žiūrovai. Iš salės buvo pakviesti trys vyrai ir trys moterys, jiems išdalinti trumpi tekstai, kuriuos reikėjo perskaityti. Aktoriai stovėjo už nugaros ir paliesdavo petį to, kuris turėjo tuo metu perskaityti savo frazę. Autoriaus tekstą skaitė V. Žitkus. Sunkiausia buvo aktorei iš Grybėnų, kuriai teko skaityti… japoniškai.

Renginio pradžioje muzikinę dovaną padovanojo laikinai einantis Vidiškių seniūno pareigas Jonas Polito. Jis turėjo dainuoti pats, bet sugudravo, publikai pristatė Palūšės lakštingala vadinamą Skrebutėnaitę. Kitam renginyje Kazitiškyje turės dainuoti seniūnas Drąsutis Jelinskas. Teks ir jam, ko gero, kažkaip suktis iš situacijos.

Baigdama renginį, L. Andrijauskienė retoriškai kreipėsi į salę: „Prisvilo ar ne šis pirmas mūsų blynas, spręskite patys“. Patvirtinu – tikrai ne prisvilo. Visi jį, gurmaniškai čepsėdami lūpomis, „suvalgė“ su malonumu. Tad pirmyn!

Autoriaus nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje