Skip to content

Palūšėje – „Neregėtos Lietuvos“ pasaulis

Lina KOVALEVSKIENĖ (www.ignalina.lt)

Negali nesižavėti tais iš prigimties išskirtiniais, talentingais, patriotiškumo jausmą nešančiais žmonėmis, kurie tarsi alsuoja gražiomis, kilniomis  idėjomis ir sugeba jas kūrybingai įgyvendinti. Toks žmogus yra fotografas, keliautojas, leidėjas Marius Jovaiša, kurio darbai taip puikiai pristato Lietuvą pasaulyje ir įprasmina meilę savo kraštui, kultūrai, žmonėms. Liepos 28 dieną Palūšės kaimo bibliotekoje Marius Jovaiša buvo šiltai sutiktas ir pradžiugino į renginį susirinkusiųjų širdis. Jis įdomiai pasakojo apie savo šeimą, pomėgius, albumo „Neregėta Lietuva“ kūrimą, idėjas ir darbus kitose šalyse bei pristatė rudenį pasirodysiančią naująją Lietuvos gamtos, paveldo ir mokslo pasiekimų nuotraukų knygą. Renginyje grojo smuikininkė Monika Sapiegaitė.

Į Palūšę garsų fotografą pakvietusi bibliotekininkė Rita Ramanauskienė ypač džiaugėsi svečiais ir būsimosios knygos fotografijų paroda, kuri labai pasistengus visgi sutilpo mažoje erdvėje. Marius Jovaiša į renginį atvyko kartu su vyrą dažnai lydinčia žmona Brigita. Ji pastebėjo, jog būtent mažuose miesteliuose ir kaimeliuose gali geriausiai pajusti žmonių nuoširdumą, meilę ir šilumą. 

Marius Jovaiša pasakojo apie savo šeimą, kurioje auga 4 vaikai, pomėgius, meilę menui ir sportui, rodė vaikystės ir kelionių fotografijas. Mokykliniais metais jis dainavo „Ąžuoliukų“ chore, grojo, lankė kino ir foto būrelį. Būtent fotografija ir užkariavo jo širdį bei tapo gyvenimo aistra. Garsioji „Neregėta Lietuva“ buvo išversta į 11 kalbų, apkeliavo 38 šalis, buvo surengta daugiau nei šimtas parodų. Ji tapo vertinga dovana ir taip puikiai iki šiol reprezentuoja šalį, kad tikrai prisidėjo prie teigiamo įvaizdžio kūrimo ir turistų srauto augimo. Kai Japonijoje, Kinijoje ar kurioje kitoje šalyje į pristatymus susirinkę žmonės pamatydavo nežinomos ir nepažįstamos Lietuvos grožį, tai, pasak autoriaus, aikčiodavo, stebėdavosi ir norėdavo kuo greičiau tai pamatyti savo akimis. „Ši knyga egzistuoja jau dešimt metų ir iki šiol yra populiari. Ji žinoma, atpažįstama, perkama. Ji nesensta, nes yra apie Lietuvos kraštovaizdį“, – sako M. Jovaiša. 

Toks sėkmingas nuotraukų albumo leidimas davė mintį dar vienam prasmingam projektui – sukurti vieną didžiausių Lietuvoje ąžuolynų ir pašvęsti jį Lietuvos vardo tūkstantmečio minėjimui 2009 metais. Tam tikslui buvo išleistas specialus albumo „Neregėta Lietuva“ leidimas, ir už kiekvieną parduotą knygą sodinama po ąžuolą. Projekto įgyvendinimui valstybė skyrė gražų, puikiai ąžuolams augti tinkantį sklypą pačiame Lietuvos centre, šalia Kėdainių esančiame Pelėdnagių kaime. Pirmuosius ąžuolus pasodino Prezidentas Valdas Adamkus. Na o šių metų gegužę vyko dešimtasis sodinimas. Dabar čia auga daugiau 30 tūkst. ąžuolų.  

Fotografas yra nemažai dirbęs ir kitose šalyse, išleidęs nuotraukų albumų apie Belizą, Meksiką, Kubą. Jis daug pasakojo apie keliones, iškylančius sunkumus, nuotykius ir išgyventas nepamirštamas akimirkas fotografuojant iš skraidyklės, laukiant ypatingų vaizdų, kai patekanti saulė nušviečia debesis ir dangus nusidažo vis kitomis spalvomis, kai sklaidosi rūkas, o kažkur tolumoje iš jo lyg strėlė iškyla bažnyčios bokštas… Nuotraukų albume neregėtu kampu parodomos gražiausios ir reikšmingiausios Lietuvos vietos, visi ežerynai, įspūdingiausi upių vingiai, svarbiausi architektūros paminklai… 

Naujajame albume autorius nori išplėsti Lietuvos pristatymą. Šalia gamtos fotografijų atsiras ir svarbiausi tautodailės ženklai. Aplankyta daugybė muziejų, galerijų ir įamžinti margučių, tautinių juostų, prieverpsčių, verbų, kaukių ir kitų tautinio paveldų akcentų vertingiausi pavyzdžiai. Trečioji fotoalbumo dalis skiriama Lietuvos mokslo pasiekimams, lazerių ir kitų naujųjų technologijų įmonių pristatymui. Pasak autoriaus, šiandien maža pasakyti ir parodyti, kad Lietuva graži šalis, ji pasauliui gali būti įdomi ir savo pasiekimais, apie kuriuos taip mažai visi žino, o jie tikrai stebinantys. 

„Marius yra Lietuvos metraštininkas. Jis įamžina mūsų gyvenimą, parodo gražiausias jo puses. Tai išties prasmingas, reikšmingas ir labai svarbus darbas. Daugelis institucijų metai iš metų laužo galvas kurdamos Lietuvos įvaizdį, o štai vienas žmogus su savo komanda ima ir padaro tokio didelio formato šalies pristatymą…“, – kalbėjo renginyje dalyvavęs rajono savivaldybės mero pavaduotojas Laimutis Ragaišis. Jis dėkojo už nuostabią parodą ir už apsilankymą Palūšėje. Svečiams iš visos širdies įteiktos savivaldybės ir bibliotekos dovanėlės. Bendruomenės pirmininkas Gediminas Šatkauskas Mariui Jovaišai dovanojo paties pagamintą blizgę ir linkėjo ją išbandyti Aukštaitijos ežeruose. Vėliau vaišintasi žolelių arbata, obuoliais ir bibliotekininkės Ritos firminiu rabarbarų pyragu. Visi kviesti dar pasibūti ir pabendrauti. „Jūs esate gražus ir išore, ir vidumi, tikras lietuvis, rodote puikų pavyzdį jaunimui…“, – susižavėjusi Mariaus Jovaišos asmenybe, šeima ir joje puoselėjamomis vertybėmis sakė  renginio dalyvė Regina Varnienė. 

Autorės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here