Skip to content

Į „juodąjį sąrašą“ patenka ir Ignalinos ligoninė

MI informacija

Sveikatos apsaugos ministerijos pavedimu, Valstybinė ligonių kasa pagal atrinktus kriterijus parengė šalies rajoninių ligoninių veiklos ir būklės bei teikiamų paslaugų kokybės ataskaitą. Jos kontekste atsirado ir dabar dažnai minimas 35 šalies ligoninių „juodasis sąrašas“. Vertinant pagal kriterijus, tų sąrašų yra net ne vienas. Viename jų, deja, yra ir Ignalinos ligoninė. Manoma, kad tai įstaigos, kurias norima uždaryti (perorganizuoti į slaugos ligonines). Taip teigia dabartinė Seimo opozicija, o valdantieji aiškina, kad jokio „juodojo sąrašo“ ar sąrašų nėra, yra tik atliktos analizės rezultatai ir ligoninių niekas neuždarinės. 

Analizė atlikta pagal kelis svarbiausius ligoninių veiklos kriterijus. Vienas jų – kaip rajonų ligoninėse užtikrinamas paslaugų teikimas visą parą. Nustatyta, kad net 17-oje savivaldybių (iš 50-ies, kur teikiamos antrinio lygio sveikatos priežiūros paslaugos) ligoninių nebuvo tinkamai užtikrinamas paslaugų teikimas visą parą. Blogiausia padėtis – Plungės ir Švenčionių ligoninėse. Į šį „juodąjį sąrašą“ patenka ir Jonavos, Lazdijų, Šilutės, Tauragės, Joniškio, Pasvalio, Raseinių, Utenos, Šakių, Radviliškio, Rokiškio, Visagino bei Trakų ligoninės. Ignalinos tarp jų nėra. 

Kita problema – medikai dirba be licencijų. Blogiausia padėtis – Šalčininkų ligoninėje. Prasta situacija šiuo klausimu Plungėje, Švenčionyse, Tauragėje, Kėdainiuose, Biržuose, Jurbarke, Rokiškyje, Radviliškyje ir kitur. Ignalina čia neminima. 

Kai kur prasta gydytojų demografinė situacija. Lietuvoje beveik kas ketvirtas dirbantis gydytojas yra vyresnis nei 60 metų amžiaus. Kai kuriose rajonų ligoninėse šis skaičius siekia net 63 proc. (Naujojoje Akmenėje). Kazlų Rūdoje, Biržuose, Visagine, Anykščiuose, Švenčionyse, Kupiškyje, Zarasuose, Pakruojyje vyresnių nei 60 metų amžiaus dirbančių gydytojų specialistų skaičius svyruoja nuo 40 iki 50 proc. visų dirbančių gydytojų skaičiaus. Ignalinos tarp šio minuso įstaigų vėlgi nėra. 

Yra dar vienas  ligoninių sąrašas, kuriame pateikiama jų finansinė būklė 2017-ais metais. Jis yra svarbiausias, jame ligoninės, dirbančios „į minusą“. Tarp jų blogiausia padėtis atrodo Mažeikių, Šilutės, Alytaus ligoninėse. Į sąrašą papuolė ir Marijampolės, Telšių, Širvintų, Švenčionių, Jurbarko, Pakruojo, Anykščių, Biržų, Ignalinos, Pasvalio, Rokiškio ir Zarasų ligoninės. Ignalinos ligoninėje pernai susidarė -52 327 Eur finansinė „skylė“, iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo negauta dar 135 881 Eur.

Yra įstaigų, kuriose mirtingumas siekia nuo šimto iki trisdešimt procentų nuo hospitalizuojamų pacientų. Tai Kretingos, Naujosios Akmenės, Palangos, Pakruojo, Radviliškio, Biržų, Joniškio, Gargždų, Jonavos, Joniškio, Švenčionių, Kupiškio ir kitos rajoninės ligoninės. Ignalinos tame sąraše nėra. 

Valdantieji teigia, kad rajoninių ligoninių pertvarka prasidės po savivaldybių tarybų rinkimų 2019-ųjų kovą. Greičiausiai tuomet ir bus galima palyginti, kiek teisi buvo Seimo opozicija, o kiek – valdantieji. Seimo „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis teigia, kad „bus siekiama ne uždaryti, o gelbėti“ rajonines ligonines. Liūdniausia, kad jei iki to laiko šalies rajoninėse ligoninėse niekas nesikeis, teikiamų paslaugų kokybe nepatenkinti pacientai pasirinks vienintelę matomą išeitį – balsavimą kojomis. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje