Skip to content

Švietimo konferencijoje kalbėta apie laukiančius iššūkius

Lina KOVALEVSKIENĖ (www.ignalina.lt)

Rajono savivaldybės administracijoje vyko rajono švietimo įstaigų vadovų rudeninė konferencija. Buvo aptartos greit prasidėsiančių mokslo metų naujovės ir galimi iššūkiai jas pritaikant, pateikti Švietimo ir mokslo ministerijos apibendrinti duomenys apie švietimo situaciją ir mokyklų pasiekimus, kalbėta, kokius darbus mokyklų vadovai turi atlikti iki rugsėjo pirmosios. Pagrindinė naujųjų mokslo metų naujovė – bus taikomas naujas mokyklų finansavimo modelis ir įvedamas etatinis mokytojų užmokestis, taip pat pradedančiojo mokytojo etatas bei „kokybės krepšelis“, numatant papildomas lėšas mokinių pasiekimams gerinti.

Švietimo ir kultūros skyriaus vedėja Gražina Mackonienė pasidalijo mintimis iš Vilniuje vykusios Lietuvos švietimo konferencijos, kurioje buvo pateikta geros mokyklos vizija, kalbėta apie švietimo pertvarkos tikslus, pedagogo profesijos prestižo stiprinimą ir pagalbą mokykloms, tačiau, kaip sakė vedėja, galutinio aiškumo dėl lėšų nėra ir todėl visi išgyvena šiek tiek neramų laiką.  

Konferencijos dalyvius pasveikinęs meras Henrikas Šiaudinis pastebėjo, kad visi tiek daug kalba apie mokyklų išlikimą, mokytojų atlyginimus ir tarsi pamiršta apie vaikus, o juk tai, kaip jie mus mokomi, kaip jausis mokykloje,  turėtų būti pagrindinis klausimas. „Visa problema yra dėl to, kad teisės aktai atsirado vėlokai ir liko per mažai laiko juos išanalizuoti ir išdiskutuoti. Tačiau pirmus du mėnesius situacija bus stebima, vertinama ir sprendžiami kilę klausimai. Kaip numanoma, labiausiai lėšų pritrūks mažosios mokyklos…“. Meras kvietė vadovus nuraminti savo kolektyvus, linkėjo išminties, kantrybės ir, žinoma, gražios mokslo metų pradžios šventės.

Savivaldybės administracijos direktorius Vidas Kreivėnas taip pat kalbėjo apie neišvengiamus pasikeitimus ir pastebėjo, kad reali situacija paaiškės tik rugsėjo viduryje. Tačiau nuo rugsėjo 1 d. pedagogai turės gauti atlyginimus pagal naująjį modelį ir apie tai jie turi būti tinkamai įspėti. „Tikiu, kad viskas bus gerai. Nebijokite klausti, kreiptis pagalbos. Savivaldybės administracija daro tiek, kiek leidžia galimybės“, – sakė direktorius. 

Kaip vėliau kalbėjo vedėja G. Mackonienė, Vilniuje vykusioje konferencijoje pristatytas leidinys „Lietuvos švietimo apžvalga“, kuriame pateiktas ir Ignalinos rajono švietimo situacijos įvertinimas. Esame tarp geriausiųjų pagal konkursų, olimpiadų prizininkų skaičių, pagal apsirūpinimą kompiuterine įranga. Pagal neformaliojo švietimo rodiklius patenkame į geriausiųjų dešimtuką. Ignalinos rajono mokyklose didelis gerai besijaučiančių mokinių skaičius. Nacionalinis mokinių pasiekimų įvertinimas (5–8 kl.) rodo vidutinį lygį. Nėra labai geri brandos egzaminų rezultatai, bet tarp prasčiausiųjų nepakliūvame. Taigi, kaip sakė vedėja, yra kuo pasidžiaugti, yra dėl ko pamąstyti. Tačiau svarbiausias dėmesys turi būti skiriamas mokiniui: „Žmogiško kontakto ir įtakos nepakeis  jokios technologijos. Mes turime padėti vaikui užaugti geriausiu žmogumi, kokiu jis gali užaugti pagal savo prigimtines duotybes“. 

Konferencijoje taip pat akcentuota, kad nemažus iššūkius švietimo sistemai kelia Lietuvos demografinė situacija. Bendrojo ugdymo mokinių skaičius sparčiausiai (iki 22 proc.) mažėjo Pagėgių, Skuodo ir Pakruojo r. savivaldybėse, o šiek tiek augo (iki 6 proc.) Vilniuje ir rajone, ir Klaipėdos mieste. Prognozuojama, kad sparčiausiai vaikų mažės Šiaurės Rytų Lietuvos ir kai kuriose kitose savivaldybėse. Didėja mokytojų vidutinis amžius (iki 30 metų – apie 3 proc., 60 ir vyresnių – 15 proc.). Kaip sakė G. Mackonienė, mūsų rajono statistika nedžiugina, naujais mokslo metais turėsime 88 pirmokus ir 124 dvyliktokus. 

„Gyvename čia ir dabar, todėl turime daryti tai, ką galime geriausia. Pasitikime savo vadovų komanda ir tikime, kad įveiksime iššūkius“, – sakė Švietimo ir kultūros skyriaus vedėja. 

Antroji konferencijos dalis buvo skirta mokymams, kuriuos vedė Švenčionėlių Mindaugo gimnazijos etikos mokytoja ekspertė Vilhelmina Urbonienė. Įdomus, žaidybiniais ir kūrybiniais elementais praturtintas seminaras pavadintas „Kaip nepasiklysti jausmuose. Vadovo jausmų kelias“. Kalbėta apie gerų santykių kolektyve puoselėjimą, dėmesį kiekvienam žmogui, pagyrimo, nuoširdžios pagalbos svarbą ir kūrybiškumą kuriant gerą atmosferą. Na o etatinis apmokėjimas virto smagiu personažu, kurį kiekvienas turėjo pasveikinti ir priimti…

Autorės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here