Skip to content

Ar skelbtinas pavojus vaikų maitinimo įstaigose? (2)

Sprendžiame rebusą toliau. Išsiaiškinome, kad maistas mokyklos valgyklose geras ir skanus, virėjai – tiesiantys ranką draugai. Valdžia šioje pozicijoje – kaip ir valdžia – kuriuo kampu pasuksi, taip ir pamatysi. Tik ar tikrai ir valdžios atstovai nepaliko spragų? O gal vis dėl to reikia revoliucijos? Ieškant logikos ir prasmės visoje šioje vaikų maitinimo pertvarkoje, išlenda kurioziškų ir net piktintis verčiančių situacijų. 

 „Velnio mašina“ sveikuoliškoje aplinkoje

Labiausia mokinių tėvelių bendruomenę piktina tie užkandžių aparatai mokykloje, baseine, kultūros centre. Kaip sakė Švietimo ir kultūros skyriaus vedėja G. Mackonienė, tai – legalu, licencijuota ir suderinta su visomis reikiamomis institucijomis. Protu nesuvokiama! Šaukiam apie sveiką, tausojantį maistą, o tuose aparatuose visokio „brudo“ prikrauta ir dar su didžiausiu antkainiu, idant mūsų vaikai „nemirtų iš bado“. Ten yra skardinėse sultys, kone 3 metus galiojantis pienas, visokie vafliukai, sausainiai, javainiai, šokoladukai, kurių sudėtyje kažin kokio niekalo pilna. Ir kada beužsuktum į mokyklą ar į kultūros centrą, šie aparatai apgulti. Baseino treniruotės vėlokai vakarais, tai sunku pasakyti, kaip ir kas ten vyksta dienos metu. Aplinkiniuose rajonuose šių „verslininkų“ ugdymo įstaigos jau atsisakė, atsisakė jų ir vidiškiečiai, tačiau Ignalinoje jie labai reikalingi. Pasak. G. Mackonienės, balsavo mokyklos taryba, kurioje yra ir mokinių, ir jų tėvų atstovų, ar reikalingas toks aparatas, ar ne. Č. Kudabos progimnazija balsavo „už“.

Tai apie kokią maisto kultūrą mes tada galime kalbėti, jei kairė nežino, ką daro dešinė. Vaikai pinigus leidžia ne maistui, o išnaudoja juos šiuose aparatuose sausainiams ir gėrimui, pavadintam sultimis. Mes žiūrime į tai ir džiaugiamės, kasdien pildomais aparatais. O sportas, o menas! Jei jau laviname ir ugdome vaikus, tai tas lavinimas turėtų būti įvairiapusis. Čia juk ne stotis ar aerouostas! Ir tai neskoninga ir prasčiokiška, nors to prasčiokiškumo labai kratomės, bet mūsų darbai iškalbingesni už mus pačius!

Kaip tik trečiadienį vykusiame tėvų susirinkime dalyvavusieji piktinosi dėl šio aparato ir stebėjosi, kodėl jis apskritai yra mokykloje. Juokaudami net siūlė sugadinti, jei jau negalima jo geranoriškai išgabenti.

Kitu kampu

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyr. specialistė, maisto produktų inspektorė Aldona Šiaudinienė situaciją vertina labai ramiai. „Išankstinės nuostatos, valgyklų puolimas ir kaltų ieškojimas nesuformulavus kaltės – įprasta visuomenės reakcija. Kitas klausimas – ar ji pateisinama? Pirmiausia noriu pasakyti, kad mes atlikome patikras ugdymo įstaigų valgyklose ir tikrai jokių didelių priekaištų joms neturime. Visos valgyklų darbuotojos labai stengiasi, viskas švariai, tvarkingai daroma. Tik, suprantama, joms yra labai sunku. Mūsų tarnyba nereguliuoja receptūros ir panašiai. Mes tik įvertiname, ar gamyba atitinka aprašo reikalavimus. O štai receptus kuria pačios virėjos. Ir štai čia aš įžvelgiu savivaldybės spragą. Būtų buvusi didžiulė pagalba visai mūsų bendruomenei, jei būtų įsteigtas etatas (ar pusė, ne tiek čia svarbu) maisto technologui dietologui, kuris sudarytų receptus mokykloms, būtų išvengta daug nesusipratimų, kurių tikrai bus ir ateityje. Juk dauguma mūsų virėjų nėra specialistės, daugiausia turinčios vidurinį išsilavinimą. Joms tai – neįmanoma misija. Tada yra priverstos vadovautis tąja Bogušienės knyga, kurios leidėja, žinoma, idėjo labai daug darbo ją sudarydama, tačiau visiškai nereiškia, kad ten pateikiami receptai patinka vaikams. Dėl to kartais gaunasi nelabai valgomi patiekalai. Kol kas vyksta adaptacinis periodas. Visi ragauja, derinasi ir tėvai, ir vaikai dar gali teikti pasiūlymus dėl vienokių ar kitokių patiekalų. Mes visi norime, kad viską išsiaiškintume ir išspręstume kalbėdamiesi, tardamiesi“, – teigia A. Šiaudinienė.

Pamąstymui

Taip ir norisi paklausti gerb. A. Verygos, kaip jūs patartumėte, išlaikant savigarbą bei tėvų ir mokytojų autoritetą vaikų (ne paauglių, jiems jau meluoti nereikia, nes jie ir taip žino, kad visur visi meluoja) akyse, paaiškinti jiems, kodėl mokyklose turi būti valgomas tik sveikas maistas, ir visi tuo labai rūpinasi, bet jokiu būdu negalima pirkti maisto aparatuose, parduotuvėse, užkandinėse, kavinėse ir t. t. Nes vaikai klausia, kodėl negalima pirkti ir valgyti, jei jis parduodamas? Ir kaip vaikui žinoti, kuris parduodamas yra geras, o kuris negeras? O kaip dėl Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos? Kodėl ant jų lyg ir „kariami“ šunys, bet kartu jiems ir surišamos rankos? Štai kad ir su tais užkandžių automatais. Aukščiausio lygio absurdas! VMVT įstatymais leista jų naudojimui išduoti leidimus, leidžiama ir visokias „chemines atliekas“ pardavinėti, pavadintas maistu, leidžiama ir prekiauti traškučiais, gazuotais gėrimais ir t. t., bet kuris VMVT specialistas žino ir kokiam pusrūsyje tardomas gal net ir prisipažintų, jog žinąs, kad tai nuodas, bet neturįs teisės neišduoti licencijos jo prekybai. Ar jūs vis dar netikite, kad mes, rūpindamiesi savo vaikais, privalome pasikliauti savo protu ir logika, o ne, kad ir kaip skaudu tai sakyti, nurodymais iš viršaus.

Iš Vaikų maitino organizavimo tvarkos aprašo 

III skyrius 

19.Vaikams maitinti rekomenduojami šie maisto produktai: daržovės, vaisiai, uogos ir jų patiekalai; grūdiniai (viso grūdo gaminiai, kruopų produktai, duonos gaminiai); ankštinės daržovės; pienas ir pieno produktai (rauginti pieno gaminiai, po rauginimo termiškai neapdoroti); kiaušiniai; liesa mėsa (neužšaldyta); žuvis ir jos produktai (neužšaldyti); aliejai; turi būti mažiau vartojama gyvūninės kilmės riebalų: kur įmanoma riebi mėsa ir mėsos gaminiai turi būti keičiami liesa mėsa, paukštiena, žuvimi ar ankštinėmis daržovėmis; geriamasis vanduo ir natūralus mineralinis bei šaltinio vanduo.

20.Vaikų maitinimui mokyklose draudžiamos šios maisto produktų grupės: bulvių, kukurūzų ar kitokie traškučiai, kiti riebaluose virti, skrudinti ar spraginti gaminiai; saldainiai; šokoladas ir šokolado gaminiai; valgomieji ledai; pieno produktai ir konditerijos gaminiai su glajumi, glaistu, šokoladu ar kremu; kramtomoji guma; gazuoti gėrimai; energiniai gėrimai; nealkoholinis alus, sidras ir vynas; gėrimai ir maisto produktai, pagaminti iš (arba kurių sudėtyje yra) kavamedžio pupelių kavos ar jų ekstrakto; cikorijos, gilių ar grūdų gėrimai (kavos pakaitalai); kisieliai; sultinių, padažų koncentratai; padažai su spirgučiais; šaltai, karštai, mažai rūkyti mėsos gaminiai ir mėsos gaminiai, kurių gamyboje buvo naudojamos rūkymo kvapiosios medžiagos (jie leidžiami bendrojo ugdymo įstaigose organizuojamų vasaros stovyklų metu ar sudarant maisto paketus į namus); rūkyta žuvis; konservuoti mėsos ir žuvies gaminiai (jie leidžiami bendrojo ugdymo įstaigose organizuojamų vasaros stovyklų metu ar sudarant maisto paketus į namus); strimelė, pagauta Baltijos jūroje; nepramoninės gamybos konservuoti gaminiai; mechaniškai atskirta mėsa, žuvis ir maisto produktai, į kurių sudėtį įeina mechaniškai atskirta mėsa ar žuvis; subproduktai ir jų gaminiai (išskyrus liežuvius ir kepenis); džiūvėsėliuose volioti ar džiūvėsėliais pabarstyti kepti mėsos, paukštienos ir žuvies gaminiai; maisto papildai; maisto produktai, pagaminti iš genetiškai modifikuotų organizmų (toliau – GMO), arba maisto produktai, į kurių sudėtį įeina GMO; maisto produktai, į kurių sudėtį įeina iš dalies hidrinti augaliniai riebalai; maisto produktai ir patiekalai, neatitinkantys Tvarkos aprašo 3‒5 prieduose nustatytų reikalavimų.

Gal atsiras tėvelių, kurie mitybos įpročius keis ir namuose. 

Maisto papildai sportui ir lieknėjimui ambicija.eu

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje