Skip to content

Kaip Mozambiko sukčiai mano sapnus atakavo

Jonas BALTAKIS

Šeštadienio naktį jau buvau giliai įmigęs, kai staiga sučirškė teflonas. Krūptelėjau pro miegus ir stvėriau šalia lovos gulintį mobiliuką – negi kas atsitiko? Kitaip ar skambintų kas naktį (laikrodis rodė 1.53 val.). Dar miegančiomis akimis bandau įsižiūrėti į skambinančiojo numerį. Jis pasirodė keistas, bet telefonas daugiau neskambėjo. Švietė numerio skaičiai +258 83 000 0437. Įdomu, kokios šalies šis kodas? Tačiau tąkart ilgai galvos sau nekvaršinau ir apsiverčiau ant kito šono. Ryte paguglinau, kieno gi tai kodas +258? Nustembu sužinojęs, kad tai Mozambiko iš Afrikos. Bet greitai šį nakties nuotykį pamiršau. Po paros internete skaitau, kad tokio skambučio iš tolimos šalies sulaukiau ne aš vienas, tūkstančiais tokių skambučių atakuota visa Lietuva…

Tai buvo sukčių, norėjusių iš žmonių išvilioti pinigų, ataka. Ji vadinama „Wangiri“. Tai japoniškas žodis, reiškiantis „vienas signalas“. Maždaug taip atakos ir vykdomos: skambučio gavėjas išgirsta vieną pyptelėjimą ir telefono ekrane mato skambinančiojo numerį, o po to sprendžia rimtą klausimą – ar perskambinti atgal? Galbūt kažkam tikrai prisireikė? Galbūt mirė koks vietinis princas ir mozambikiečiai, apimti didelio dosnumo, nusprendė pasidalinti jo palikimu? Šiuo atveju, pasirodo, mozambikiečiai skambučiais atakavo ne tik Lietuvos, bet ir Airijos mobiliojo ryšio numerius. Jie, kuriais buvo skambinama, buvo generuojami automatiškai, jų srautas, pasiekiantis vieną Lietuvos operatorių, buvo iki kelių dešimčių tūkstančių per valandą. Tačiau visi mūsų šalies operatoriai ėmėsi priemonių ir šį pasipelnymo būdą operatyviai blokavo. 

Kaip galima nukentėti nuo tokių sukčių? Finansinė žala įmanoma tik vienu atveju – jeigu skambučio iš Mozambiko sulaukęs klientas Lietuvoje po skambučio praleidimo paskambino atgal arba nusiuntė žinutę (tai gali kainuoti nuo 1,5 iki 10 eurų už skambutį). Sąskaita galėtų padidėti net tuo atveju, jeigu paskambinus girdimas linijos užimtumą rodantis signalas – iš tiesų skambintojas gali girdėti tai, ką į autoatsakiklį užprogramuoja sukčiai. Tačiau, kaip jau minėta, šiuo atveju mūsų šalies ryšio paslaugų naudotojai nukentėjo minimaliai, o ir nukentėjusiems rekomenduojama susisiekti su savo ryšio operatoriumi, bandant rasti kokį nors abi puses tenkinantį sprendimą. Jokie mokesčiai už įeinančius skambučius nėra įmanomi, nepriklausomai nuo to, ar spėsite pakelti ragelį iki pirmo pyptelėjimo pabaigos, kai bandymas skambinti nutraukiamas, ar ne. 

Kokio dydžio žala nukentėjusiems ir kokia nauda sukčiams? Kai kuriose valstybėse telefoniniai sukčiai savo žalingą veiklą vykdo, užsisakydami padidinto apmokėjimo skambučių paslaugą. Tokia paslauga yra visiškai teisėta – mes jomis dažnai naudojamės, tarkime, kai balsuojame už patikusius muzikos projektuose dalyvaujančius atlikėjus, kai norime paaukoti kokiam nors kilniam reikalui. Savo pinigus skambindami ar rašydami žinutes tokiais numeriais mes atiduodame žinodami, kam ir už ką. Tačiau kai iš šių padidinto tarifo numerių pradedama skambinėti atsitiktiniams klientams – neretai ir užsienio valstybėse – į sukčių sąskaitas pradeda kapsėti centai. Panašiai nutiko praėjusių metų lapkritį, kai iš Lietuvoje registruotų padidinto tarifo numerių buvo masiškai atakuojami kanadiečiai. Tokiu atveju numerio paslaugos užsakovas ir ryšio operatorius pagal iš anksto numatytas, oficialiai deklaruotas sąlygas pasidalina pajamomis. O kai įeinančių skambučių srautas didelis – galimai skaičiuojamas tūkstančiais ar net dešimtimis tūkstančių – galima būtų kalbėti ir apie ganėtinai solidžias pajamas sukčiams. Pastarosios atakos iš Mozambiko atveju turėjo nutikti šis tas įdomesnio: sukčių numeriai nebuvo padidinto tarifo. Lietuviams jie galėjo kainuoti nuo 1,5 iki 1,8 eurų už minutę, priklausomai nuo operatoriaus, teikiančio jiems paslaugas Lietuvoje (išskyrus „Tele2“ klientus, kurie apskritai į šią šalį paskambinti negali).

Po sekmadienio kai kur Lietuvoje sulaukta skambučių su kodu +242. Tai Kongas, taip pat Afrikoje. Anksčiau panašių telefoninių atakų dar buvo iš Gabono, Siera Leonės ir kitų, taip pat Afrikos šalių.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here